Indonezja

Flores

Flores jest średniej wielkości, górzystą, pokrytą bujną roślinnością wyspą w Indonezji. Ma 360 kilometrów długości i szerokość od 12 do 70 kilometrów. Ma około 1,4 miliona mieszkańców, w 85% wyznania Rzymsko-Katolickiego.

Co zobaczyć na Flores

Największą atrakcją Flores jest położony przy zachodnim brzegu wyspy Park Narodowy Komodo ze światowej klasy warunkami do nurkowania oraz słynnymi Smokami z Komodo. W samym parku i na wyspach w pobliżu Labuan Bajo można znaleźć fantastyczne plaże z warunkami do snorkelowania bezpośrednio z brzegu. Na małych wysepkach Seraya i Kanawa można zamieszkać w prostych chatkach tuż przy plaży.

Na Flores znajduje się kilkanaście wulkanów. Najczęściej odwiedzanym jest Gunung Kelimutu, słynącym z trzech kolorowych jezior. Wejście na jego szczyt jest banalnie proste. Nieco bardziej wymagające ale równie interesujące są Gunung Egon, Gunung Ebulobo oraz najwyższy wulkan na Flores, Gunung Inerie. W przeciwieństwie do zadeptanego Kelimutu, tutaj na szlaku można nie spotkać żywej duszy.

Na Flores żyje kilka interesujących grup etnicznych, do dziś kultywujących swoje pradawne zwyczaje i wierzenia. Ich dziedzictwo można podziwiać w tradycyjnych wioskach w pobliżu Bajawy (plemiona Ngada) oraz Ruteng (plemiona Manggarai).

Portugalskie dziedzictwo Flores objawia się przede wszystkim w licznych kościołach i katedrach oraz słynnych procesjach wielkanocnych w Larantuce.

Podróżowanie po Flores

Główny szlak turystyczny na Flores rozpoczyna się w Labuan Bajo, gdzie można przypłynąć promem z Sumbawy i prowadzi przez Ruteng, Bajawę, Ende, Moni i kończy się w Maumere.

Drogi na Flores wiją się niemiłosiernie górami i dolinami, co może nie spodobać się posiadaczom bardziej wrażliwych żołądków. Podróż autobusami jest powolna i męcząca, ale widoki za oknem w pełni rekompensują ten dyskomfort.

Opinie o Flores
+ DODAJ

Bardzo fajny
Piękna, zielona wyspa - nic dziwnego, że Portugalczycy się w niej zakochali. Spędziłem kilka dni w zachodniej części Flores i poświęciłem je na intensywną eksplorację okolic Labuan Bajo (jaskinie Rangko i Batu Cermin, wodospad Cunca Wulang). Wycieczki w głąb wyspy troszkę utrudniają bardzo kręte drogi, miejscami (jak zjedzie się z głównej trasy) trudno było mówić o ich przejezdności, ale warto się pomęczyć, zwłaszcza dla tych wodospadów (skoki do wody z 10 metrów w takim otoczeniu to coś ekstra).
Zachwycający
Polecam gorąco odwiedziny w Waerebo-wioska ludu Manggarei położona w sercu dżungli jakieś 3 godziny drogi od Labuan Bajo.Wioska niedawno odkryta dla zwiedzających na nogach,o której nie było ani słowa w przewodniku .Wejście w towarzystwie przewodnika w zależności od kondycji od 2,5 do 4-5 godzin.Za to niezapomniane widoki i w nagrodę noc spędzona na miejscu .Średnio dziennie zaledwie paru turystów.Przynajmniej na razie.To były nasze drugie wakacje spędzone w Indonezji.Chetnie udzielę praktycznych informacji.andrzejek-1956@tlen.pl
Zachwycający
Jedno z najciekawszych miejsc w Indonezji. Dzika, górzysta, raczej nie dla miłośników turystycznych kurortów. Jedźcie teraz - za parę lat zabudują ją setkami hoteli i straci swą pierwotną tożsamość. Najwygodniej przylecieć samolotem do Labuan Bajo lub Ende. Szczególnie warto zobaczyć wulkan Kelimutu, archipelag 17 wysp nieopodal Riungu i archipelag Komodo. Ciekawe są również wioski Ngada w rejonie Bajawy. Myślę, że polskie esy-FLORESY wymyślił ktoś, kto podróżował po głównej arterii drogowej, zwanej szumnie Transflores. Wyspa ma wzdłuż tylko, albo aż 360 km, ale z uwagi na ukształtowanie terenu nie uda się tej trasy pokonać w ciągu jednego dnia.
Średnia ocena na podstawie 3 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Flores