Nepal

Nepal jest niedużym krajem położonym u stóp Himalajów, pomiędzy Tybetem, a Indiami. Wbrew powszechnej opinii nie składa się on z samych wysokich gór, jest bardzo zróżnicowany geograficznie. Na południu, sporą część powierzchni kraju zajmuje Terai, płaskie jak stół niziny, nie przekraczające 100 metrów nad poziom morza, z gorącym, wilgotnym klimatem. Centralna cześć kraju jest wyżynna, pagórkowata, prawie przez cały rok zielona. Północ natomiast zajmują najwyższe góry Świata, w tym 8 z 10 światowych ośmiotysięczników. Różnorodna, dzika i nieskażona przyroda, od subtropikalnej dżunglii, przez malownicze tarasy ryżowe i rwące rzeki, po majestatyczne, ośnieżone szczyty górskie oraz magiczna atmosfera miast, w których czas, jak się wydaje wydaje, zatrzymał się kilkaset lat temu, z wyjątkową architekturą, niezliczonymi stupami i świątyniami są największymi atrakcjami Nepalu.

Nepal należy do najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych krajów Świata, ale jego mieszkańcy zaskakują pogodą ducha, otwartością i sympatią okazywaną turystom. Nepalczycy są bardzo religijni, najważniejszą religią jest Hinduizm, ale istotny jest również Buddyzm, wyznawany nie tylko przez licznych uchodźców z okupowanego przez Chiny Tybetu. Obie religie w dużym stopniu się przenikają, większość Nepalczyków na równi czci Bóstwa i odprawia rytuały hinduistyczne, jak i buddyjskie.

Podróżowanie po Nepalu

Nepal jest krajem lekkim, łatwym i stosunkowo przyjemnym w podróżowaniu, o ile nie wykraczasz poza najpopularniejsze szlaki. Ma niezłą infrastrukturę turystyczną, jest tu mnóstwo hoteli w każdym zakresie cenowym, na każdym kroku znajdziesz agencję turystyczną, która chętnie zorganizuje bilety na autobus, samolot, wynajmie samochód, przewodnika, tragarza, albo zorganizuje trek w górach, spływ rwącą rzeką, lub wypożyczy sprzęt. Raczej nie ma problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim. Transport, zwłaszcza autobusowy, jest łatwo dostępny i w miarę dobrze zorganizowany, o ile nie masz zbyt wygórowanych oczekiwań i nie przeraża cię wizja spędzenia kilku, czy kilkunastu godzin w przeładowanym, rozklekotanym, brudnym, starym autobusie, który pędzi z zawrotną prędkością po dziurawych drogach, górskimi serpentynami z kilkusetmetrową przepaścią po jednej stronie. Drogi zazwyczaj są w tragicznym stanie. Przemieszczanie się po Nepalu jest bardzo tanie, ale wymaga sporo cierpliwości i potrafi być bardziej emocjonujące, niż byśmy sobie tego życzyli.

Co zobaczyć w Nepalu?

Największym magnesem przyciągającym turystów do Nepalu są oczywiście Himalaje, chociaż nie wszyscy turyści decyduje się na wysokogórski trek. Trekking wymaga dość dobrej sprawności fizycznej oraz czasu, którym nie wszyscy dysponują w nadmiarze. Na szczęście wiele wspaniałych szczytów można zobaczyć z daleka z miejsc w miarę łatwo dostępnych, na przykład z Pokhary świetnie widać Annapurnę, natomiast Mount Everest i Manaslu można zobaczyć z Nagarkot.

Zdecydowana większość turystów odwiedza zaledwie kilka miejsc, wszyscy te same, bardzo nieliczni decydują się zejście z utartych szlaków. Na liście obowiązkowej znajdują się:

Spragnieni bardziej intensywnych wrażeń udają się na zwykle krótki, kilkudniowy trek, najlepiej gdzieś w rejonie Annapurny i/lub decydują się na spływ pontonem (rafting) jedną z rwących rzek.

Amatorzy dłuższych treków wybierają najczęściej jeden z dwóch regionów:

Poszukujący spokoju i oświecenia odwiedzają jedno z najświętszych miejsc Buddyzmu - Lumbini, miejsce narodzin Księcia Siddharthy, zwanego później Buddą.

W Nepalu jest jeszcze kilka innych, ciekawych miast, parków narodowych oraz regionów trekkingowych, ale bardzo niewiele osób tam zagląda.

Opinie o Nepalu
+ DODAJ

Fajny
Smog,sterty smieci na ulicach i w rzekach...na to warto zwrócić uwage.Katmandu ma pare urokliwych typowo turystycznych uliczek.Wystarczy opuścić turystyczna fałszywą czesc i wyjsc poza obrys i Katmandu jest brudne,biedne i zaniedbane.Pokhara jest o wiele ładniejsza i lepiej zorganizowana.Kraj ten nie szanuje zwierząt.Mozna ujrzec jak człowiek chetnie z kopa da zwierzakowi.Himalaje cudne,ale totalnie nie kreci mnie taki obraz i rzeczywistości.Warto zapoznać sie z sytuacją kobiet.. wręcz zla i tym jak sa traktowane.Przemoc od dziecka.Nosza kamienie,pracuja z łopatą ladujac beton i siedzą w gorach kamieni, które rozbijają na mniejsze...
Zachwycający
Byłam na przełomie lutego i marca 2019 i powiem tak -małe jest piękne.Kraj powoli podnosi się z tragicznego trzęsienia ziemi 2015 roku i wymaga solidarnej pomocy z całego świata.Warto mimo to pojechać i zobaczyć nie tylko Himalaje ,takze stare królewskie miasta,urokliwe stupy i świątynie ,czy chocby Pashupatinath miejsce ostaniego bytu człowueka na tej ziemi.( miejsce obrządku i przygotowania do kremacji).Ludzie tu sa niebogaci,ale pogodni chetni do pomocy.Baza hotelowa dość dobrze rozwinięta.Można zafundować sobie ,bez względu na wiek ,lot paralotnią nad jeziorem Phewa.Piękny widok na kompleks Annapurny.Cena ok.50 $.Mozna duzo pisać o tym małym i pieknym kraju,ale najlepiej się wybrać i zobaczyć.Połączenia lotnicze z W-wy są.
Zachwycający
Podróżuję dużo...ale jak dotąd Nepal jest na pierwszym miejscu. Wspaniali, bezinteresowni, uśmiechnięci ludzie. Wspaniały inny świat, pełen magii i unoszących się zapachów kadzideł. Cudowna przyroda jeszcze nieskażona cywilizacją. I te widoki :) Moje najciekawsze wspomnienie...ciepłe, listopadowe śniadanie na tarasie jakieś knajpy z widokiem na dach świata, w pobliżu słychać było bawiące się dzieci, które wyszły na przerwę w pobliskiej wiosce. Małe i trochę większe, wszystkie w takich samych mundurkach. Rewelka!
Zachwycający
Byłam w Nepalu w marcu tego roku i ciągle jestem pod wrażeniem tego miejsca. "Zapalałam szczyty" Masywu Annapurny,pływałam po jeziorze Devi, spływałam rzeką Trisuli , kąpałam się ze słoniem i byłam na safari w Chitwan...i mogłabym jeszcze wyliczać jak miło spędziłam tam czas, ale najbardziej zapadł mi w pamięć Mały Tybet ze swoim niesamowicie wciągającym charakterem... stupa z młynkami modlitewnymi...powiewające nad nami chorągiewki rozsyłające modlitwę na wszystkie strony świata ... i ta muzyka z mantrą " om mani padme hum" ! Tego nie można zapomnieć. Jest to cudowne miejsce!!!
Zachwycający
Cudowny, piekny kraj z dziką przyrodą i z bardzo miłymi, otwartymi ludzmi. Możliwość różnorodnego spędzenia czasu (trekking, rafting, zwiedzanie, medytacje)), każdy znajdzie tam coś dla siebie. Dla mnie jedno z nielicznych takich miejsc na świecie, że jeżeli byłeś tam to zawsze będziesz o nim myślał.
Zachwycający
Wspaniali ludzie, ciekawy kraj!
Zachwycający
Przepiękne miejsce na ziemi; i dobrze, że jeszcze jest. Zachwycający, swojski bałagan. Nie ma nazw ulic, nie ma adresów, a listy i tak docierają (w Kathmandu). Ciasne zaułki okolic Tamelu stwarzają niepowtarzlną potrzebę dotarcia do swojego miejsca zamieszkania. Fajne/i nie fajne jest to, że im wyżej,tym gość ważniejszy!!! Targaj swoje bagaże na 5 pietro po ciasnych korytarzykach!!! Zachwycające widoki, niezłe piwo, przetanie kamienie typu: turkus, koral,bursztyn(?). Przemili ludzie i .....te widoki. Szokujące dla turystów jest, że w dzielnicy wartościowych zabyków, w centrum 3 starych stolic, kwitnie normale życie. Kobiety wywieszają pranie, suszą ryż, plotkują...normalnie mieszkają!!! Chętnie bym tam wrócił!!!
Zachwycający
Bajka na żywo!!! Gdyby Nepal nie istniał, należałoby go jak najszybciej wymyślić:-) Rzeczywiście, lajtowy, jeżeli chodzi o cudownych ludzi i podróżowanie. Przecudowne trekkingi na każdą... kondycję i czas, później - wypoczynek w Chitwanie. Chętnie bym tam jeszcze wróciła, ale... życie krótkie, trzeba obejrzeć jeszcze inne rejony świata. Gorąco polecam.
Zachwycający
Cóż za wspaniałe miejsce. Nepal, to mój drugi dom, spędziłem tu pewnie już z pół roku w ramach kilku wyjazdów i gdyby była tu możliwość pracy i zarabiania uczciwych pieniędzy, to chętnie przeniósłbym się na stałe. Turystycznie oczywiście raj. Góry najwspanialsze na świenie, przyroda dzika i w miarę nieskażona, kultura niesamowita, zwłaszcza w górach, ludzie ok, choć bez rewelacji. Z wielką radością wracam do Nepalu każdego roku i jeśli konto bankowe i zdrowie mi pozwolą, to będę tak robił jeszcze przez wiele lat.
Zachwycający
Re-we-la-cja! Zdecydowanie najwspanialszy kraj, jaki odwiedziłem (nie było tego bardzo dużo co prawda). Z całych dwóch miesięcy nie nudziłem się nawet jedną minutę. Tyle jest tu do zobaczenia i zrobienia. Byłem na dwóch trekach i jednym raftingu, jeździłem na słoniu i imprezowałem w nocnych klubach, o wizytach w niezliczonych świątyniach nawet nie wspomnę. Taki wyjazd pamięta się na całe życie.
Zachwycający
Kocham góry, a nigdzie na świecie nie ma gór wspanialszych i łatwiej dostępnych, niż w Nepalu. Za stosunkowo nieduże pieniądze można tu posmakować prawdziwej, górskiej przygody. To, co poza górami dużo mniej mnie interesuje, ale kultura i tradycje Nepalu mogą się wielu osobom podobać.
Zachwycający
Dla mnie najciekawszy kraj w Azji
Zachwycający
Wyjątkowy kraj, jeśli kochasz góry, to wiesz o co chodzi, jeśli nie kochasz, to na pewno pokochasz. A poza górami mnóstwo fajnych miejsc do zobaczenia i ekscytujących rzeczy do zrobienia, w dodatku mimo podobieństwa do Indii, Nepal jest ogólnie bardziej zrelaksowany i mniej męczący, słowem miła odmiana.
Średnia ocena na podstawie 13 opinii: 5/5.
Przewodnik > Nepal