Sri Lanka

Sigiriya

Sigiriya, zwana również Lwią Górą, jest 200 metrowej wysokości skałą wulkaniczną położoną na porośniętym dżunglą płaskowyżu. Na szczycie skały znajdują się ruiny pałacu - fortecy z V wieku, a u jej podnóża roztaczają się ogrody z licznymi basenami i fontannami. Na zboczu skały widnieją kunsztowne freski. Sigiriya znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wejście na szczyt Lwiej Skały wymaga pokonania 750 wąskich schodów i nie powinno zająć więcej, niż godzinę.

Pidurangala

Około 2km od Lwiej Skały znajduje się jej siostrzana skała - Pidurangala. Pidurangala jest dzika i słabo zagospodarowana, jej płaski szczyt jest porośnięty trawą i rozciąga się z niego świetny widok na okolicę oraz na Sigiriyę.

Jak się dostać do Sigiriya

Sigiriya posiada regularne i częste połączenia autobusowe z oddaloną o 25km Dambullą.

Opinie o Sigiriya
+ DODAJ

Taki sobie
Skała nawet ok ale nie rozumiem kompletnie po co piąć się tyle w górę i płacić krocie by zobaczyć z góry drzewa?Wiem,że to miejsce historyczne,nie jestem ignorantem,wszedłem tam na górę i zadałem sobie pytanie.Po co?Dla mnie zobaczyć sobie z zewnątrz i spadać.
Zachwycający
Wejscie na Sigiriye jest konieczne! Miejsce jest po prostu cudowne. Czytając poprzednie komentarze które mówią o wchodzeniu na sąsiednia górę a nie na Sigiriye ?bo trzeba płacić a obok za darmo? są po prostu śmieszne. To jest miejsce UNESCO z ogromna historia i bardzo ważne w historii Sri Lanki. Widoki, ruiny, historia - bezcenne.
Bardzo fajny
Nie byłem. Byłem na Pidurangala. Obserwując ze szczytu kolejkę do wejścia na Sigiriyę, nie żałuje decyzji. Fakt, że na Sigiriya są dodatkowo ruiny, ale nie wiem czy warto w słońcu stać w kolejce najpierw do kasy, a potem do wejścia.
Fajny
Gdyby nie cena 100 zł/os. i natłok ludzi, to bym powiedział, że miejsce fajne, ale za tą cenę lepiej wejść na sąsiedni szczyt (9 razy tańszy).
Zachwycający
Bardzo ciekawe miejsce :-)
Zachwycający
Wizytówka Sri Lanki. Warto wspiąć się na skalę Sigiriya Rock aby podziwiać widoki - koniecznie wcześnie rano (kompleks otwierany jest o 7 rano i wtedy należy wyruszyć). 3 km dalej warto wejść na Pidurangala Rock - wejście na szczyt wymaga wysiłku ale trud się opłaci - ze szczytu roztacza się piękny widok na okolicę z Srigiriya Rock w roi główne. Polecam wejście późnym popołudniem - niższa temperatura i lepsze światło do zdjęć. Sama Sigiriya też jest wspaniała. Warto zamieszkać w dalszej odległości od "centrum". Wiejska okolica po której spacerują dzikie pawie, a czasami nawet słonie w drodze do jeziora.
Zachwycający
Myślę, że obiekt śmiało może pretendować do Top10 tego typu miejsc w całej Azji z uwagi na skalę walorów historycznych i przyrodniczych. Natomiast polecam wejście na zachód słońca na sąsiednią skałę - Pidurungalę i z niej zobaczyć Lwią Skałę - wrażenia nieziemskie.
Bardzo fajny
Chyba najciekawsze miejsce "kulturowe" na Sri Lance. Najlepiej jechać wcześnie rano, jest mało ludzi. Później robi się dramatyczny tłok.
Bardzo fajny
Lwia Skała piękna - robi wrażenie. Niestety miejsce mocno skomercjalizowane. W parku otaczającym skałę radziłabym uważać na stadka małp, które mogą nieźle wystraszyć. Lepiej w ich obecności nie chwalić się prowiantem.
Bardzo fajny
Podziwialiśmy Lwią Górę ze szczuty Pidurangala. Byliśmy sami na szczycie i widzieliśmy tłum wspinających się na Sigiriya. Widoki piękne, a dodatkowo w tle Lwia Skała. Polecam tą alternatywną formę zobaczenia Sigiriya. Uwaga na złodziejskie małpki :)
Fajny
Fajne miejsce, ale niekoniecznie powala na kolana.
Bardzo fajny
popieram wcześniejsze wypowiedzi. Mimo tego, że cena jest dość duża, to warto odwiedzić to miejsce, jako jedne z najlepszych na Sri Lance.
Bardzo fajny
Fajne miejsce ale zdecydowanie za drogi wstęp.
Zachwycający
Najlepsze "ruiny" na Sri Lance! Wspaniale prezentuje się zarówno z doły jak i z góry, a i po drodze nie brakuje atrakcji: kolorowe malowidła, Lwia Brama i sporo stopni do przejścia.
Zachwycający
Prawdziwa perełka, nasze ulubione miejsce na Sri Lance.
Bardzo fajny
Jedno z ciekawszych i oryginalniejszych miejsca na Sri Lance. Szkoda, że nie można zobaczyć, jak to miejsce wyglądało w czasach jego świetności.
Średnia ocena na podstawie 16 opinii: 4/5.
Przewodnik > Sri Lanka > Sigiriya