Sri Lanka

Sigiriya

Sigiriya, zwana również Lwią Górą, jest 200 metrowej wysokości skałą wulkaniczną położoną na porośniętym dżunglą płaskowyżu. Na szczycie skały znajdują się ruiny pałacu - fortecy z V wieku, a u jej podnóża roztaczają się ogrody z licznymi basenami i fontannami. Na zboczu skały widnieją kunsztowne freski. Sigiriya znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wejście na szczyt Lwiej Skały wymaga pokonania 750 wąskich schodów i nie powinno zająć więcej, niż godzinę.

Pidurangala

Około 2km od Lwiej Skały znajduje się jej siostrzana skała - Pidurangala. Pidurangala jest dzika i słabo zagospodarowana, jej płaski szczyt jest porośnięty trawą i rozciąga się z niego świetny widok na okolicę oraz na Sigiriyę.

Jak się dostać do Sigiriya

Sigiriya posiada regularne i częste połączenia autobusowe z oddaloną o 25km Dambullą.

Opinie o Sigiriya
+ DODAJ

Bardzo fajny
Nie byłem. Byłem na Pidurangala. Obserwując ze szczytu kolejkę do wejścia na Sigiriyę, nie żałuje decyzji. Fakt, że na Sigiriya są dodatkowo ruiny, ale nie wiem czy warto w słońcu stać w kolejce najpierw do kasy, a potem do wejścia.
Fajny
Gdyby nie cena 100 zł/os. i natłok ludzi, to bym powiedział, że miejsce fajne, ale za tą cenę lepiej wejść na sąsiedni szczyt (9 razy tańszy).
Zachwycający
Bardzo ciekawe miejsce :-)
Zachwycający
Wizytówka Sri Lanki. Warto wspiąć się na skalę Sigiriya Rock aby podziwiać widoki - koniecznie wcześnie rano (kompleks otwierany jest o 7 rano i wtedy należy wyruszyć). 3 km dalej warto wejść na Pidurangala Rock - wejście na szczyt wymaga wysiłku ale trud się opłaci - ze szczytu roztacza się piękny widok na okolicę z Srigiriya Rock w roi główne. Polecam wejście późnym popołudniem - niższa temperatura i lepsze światło do zdjęć. Sama Sigiriya też jest wspaniała. Warto zamieszkać w dalszej odległości od "centrum". Wiejska okolica po której spacerują dzikie pawie, a czasami nawet słonie w drodze do jeziora.
Zachwycający
Myślę, że obiekt śmiało może pretendować do Top10 tego typu miejsc w całej Azji z uwagi na skalę walorów historycznych i przyrodniczych. Natomiast polecam wejście na zachód słońca na sąsiednią skałę - Pidurungalę i z niej zobaczyć Lwią Skałę - wrażenia nieziemskie.
Bardzo fajny
Chyba najciekawsze miejsce "kulturowe" na Sri Lance. Najlepiej jechać wcześnie rano, jest mało ludzi. Później robi się dramatyczny tłok.
Bardzo fajny
Lwia Skała piękna - robi wrażenie. Niestety miejsce mocno skomercjalizowane. W parku otaczającym skałę radziłabym uważać na stadka małp, które mogą nieźle wystraszyć. Lepiej w ich obecności nie chwalić się prowiantem.
Bardzo fajny
Podziwialiśmy Lwią Górę ze szczuty Pidurangala. Byliśmy sami na szczycie i widzieliśmy tłum wspinających się na Sigiriya. Widoki piękne, a dodatkowo w tle Lwia Skała. Polecam tą alternatywną formę zobaczenia Sigiriya. Uwaga na złodziejskie małpki :)
Fajny
Fajne miejsce, ale niekoniecznie powala na kolana.
Bardzo fajny
popieram wcześniejsze wypowiedzi. Mimo tego, że cena jest dość duża, to warto odwiedzić to miejsce, jako jedne z najlepszych na Sri Lance.
Bardzo fajny
Fajne miejsce ale zdecydowanie za drogi wstęp.
Zachwycający
Najlepsze "ruiny" na Sri Lance! Wspaniale prezentuje się zarówno z doły jak i z góry, a i po drodze nie brakuje atrakcji: kolorowe malowidła, Lwia Brama i sporo stopni do przejścia.
Zachwycający
Prawdziwa perełka, nasze ulubione miejsce na Sri Lance.
Bardzo fajny
Jedno z ciekawszych i oryginalniejszych miejsca na Sri Lance. Szkoda, że nie można zobaczyć, jak to miejsce wyglądało w czasach jego świetności.
Średnia ocena na podstawie 14 opinii: 4/5.
Przewodnik > Sri Lanka > Sigiriya