Pakistan

Współczesny Pakistan jest jednym z najmłodszych krajów Azji. Powstał w 1947 roku po podziale brytyjskich Indii na Indie i Pakistan. W roku 1971 z Pakistanu odłączył się Bangladesz.

Położenie Pakistanu między Iranem i Afganistanem, a Indiami czyni go krajem tranzytowym, między Europą, a Indiami, przez Pakistan prowadzi legendarna lądowa Południowa Droga do Indii.

Przez Pakistan prowadzi również równie legendarny szlak Karakorum Highway, fragment antycznego Jedwabnego Szlaku, łączący Chiny z Pakistanem.

Pakistan, zawsze uznawany za kraj podwyższonego ryzyka, nigdy nie był przesadnie turystycznym miejscem. Aktualnie, z uwagi na niestabilną sytuację w sąsiednim Afganistanie, podróżowanie po Pakistanie jest szczególnie niebezpieczne, bardzo utrudnione, a okresowo w ogóle niemożliwe.

Co zobaczyć w Pakistanie

Turyści zaglądają do Pakistanu głównie z dwóch powodów. Pierwszym jest tranzyt w lądowej podróży z Europy do Indii lub Nepalu. Trasa prowadzi wówczas głównie przez Quettę, Peshawar, Rawalpindi i Lahore. Natomiast drugim powodem są leżące w Pakistanie góry Karakorum, Hindukusz i Himalaje, a wśród nich 5 z 14 światowych ośmiotysięczników. Poza wysokogórskimi wspinaczami, których celem jest zdobycie konkretnego szczytu, przyjeżdżają tu również miłośnicy zwykłych górskich trekkingów, odwiedzający liczne malownicze doliny, jak Concordia, Hunza, Neelam, czy Fairy Meadows.

Ze względów etnicznych szczególnie interesująca jest również dolina Kalaszy.

Pakistańskie miasta może nie imponują urodą, ale Rawalpindi lub Lahore mają swój klimat i mogą się spodobać, podobnie jak surowe i trochę niebezpieczne Peshawar i Quetta.

Z wielkich zabytków warto zobaczyć genialny meczet Badshahi w Lahore, a także nadłożyć nieco drogi i odwiedzić forty Rohtas oraz Derawar.

Karakorum Highway jest wielką atrakcją Pakistanu, a pokonanie jej na rowerze gwarantuje niezapomniane wspomnienia na całe życie.

Jak się dostać do Pakistanu

Pakistan posiada po jednym przejściu granicznym z Iranem, w Taftan, z Afganistanem na przełęczy Khyber Pass, z Chinami na przełęczy Khunjerab Pass oraz z Indiami w Wagah.

Opinie o Pakistanie
+ DODAJ

Zachwycający
Gościnność mieszkańców jest niezwykła, to drugi po Iranie kraj gdzie ludzie potrafią tak serdecznie ugościć przyjezdnych. Kuchnia pakistańska jest bardzo bogata w smaki, znakomite dania.
Zachwycający
Zróżnicowany, ciekawy, interesujący. Sympatyczni i pomocni ludzie, dobre jedzenie. Nie dla wszystkich. Zapraszam na poczytanie i obejrzeniu Pakistanu www.masaperlowa.pl
Zachwycający
W Pakistanie byłam na przełomie lutego i marca bieżącego roku. Od tamtej pory jestem zagorzałą fanką tego kraju. Fantastyczni ludzie! Nigdzie na świecie nie spotkałam, bardziej gościnnych i otwartych na cudzoziemców ludzi. Nie słuchajcie stereotypów, polecam podróż tam!
Fajny
Wbrew pozorom bardzo interesujący kraj. Mniej wyluzowany i zdecydowanie bardziej niebezpieczny, niż Indie, choć pod wieloma względami podobny.
Średnia ocena na podstawie 4 opinii: 5/5.
Przewodnik > Pakistan