Bajawa
Bajawa jest niedużym, spokojnym, otoczonym górami, nieszczególnie interesującym miasteczkiem, położonym w głębi wyspy Flores na wysokości około 1100 metrów nad poziomem morza. Z racji położenia, jest tu trochę chłodniej, niż nad oceanem, w nocy może się nawet przydać coś cieplejszego do ubrania.
W pobliżu Bajawy znajduje się wulkan Inerie, na którego szczyt można wejść w ciągu jednodniowej wyprawy.
W miejscy zwanym Mengeruda znajdują się dość przyjemne gorące źródła. Można się tu też przenocować.
Tradycyjne wioski
Bajawa słynie z położonych w okolicy bardzo interesujących tradycyjnych wiosek plemion Ngada. Do najpopularniejszych wiosek należą Bena, Langa i Wogo, położone kilkanaście kilometrów za miastem. Jedną z najciekawszych i najbardziej autentycznych jest praktycznie nieodwiedzana przez turystów wioska Belaraghi. Można się do niej dostać wynajętym autem, albo w ramach 11km treku zaczynając w wiosce Beiposo.
Wioski plemion Ngada mają charakterystyczny układ, gdzie dwa równe rzędy domów stojących naprzeciw siebie oddzielone są dziedzińcem, na którym znajdują się kamienne ołtarze służące za miejsce spotkań towarzyskich ale również miejsce ceremonii religijnych, ślubów, pogrzebów oraz składania ofiar ze zwierząt.
Plemiona Ngada
Lud Ngada jest najbardziej tradycyjną grupą etniczną na Flores. Wielu Ngada mieszka w tradycyjnych domostwach, ubiera się w tradycyjny sposób i praktykuje pradawne zwyczaje i wierzenia swoich przodków, bardzo niewielu przekonwertowało się na Katolicyzm. Są społeczeństwem matriarchalnym, gdzie kobiety pełnią role przywódcze i mają prawo posiadania ziemi. W momencie ślubu to mężczyzna dołącza do klanu żony, a przy ewentualnym rozwodzie mężczyzna zawsze odchodzi z pustymi rękoma, cały dobytek oraz dzieci zostają przy kobiecie.