Indonezja
Flores

Bajawa

Bajawa jest niedużym, spokojnym, otoczonym górami, nieszczególnie interesującym miasteczkiem, położonym w głębi wyspy Flores na wysokości około 1100 metrów nad poziomem morza. Z racji położenia, jest tu trochę chłodniej, niż nad oceanem, w nocy może się nawet przydać coś cieplejszego do ubrania.

W pobliżu Bajawy znajduje się wulkan Inerie, na którego szczyt można wejść w ciągu jednodniowej wyprawy.

W miejscy zwanym Mengeruda znajdują się dość przyjemne gorące źródła. Można się tu też przenocować.

Tradycyjne wioski

Bajawa słynie z położonych w okolicy bardzo interesujących tradycyjnych wiosek plemion Ngada. Do najpopularniejszych wiosek należą Bena, Langa i Wogo, położone kilkanaście kilometrów za miastem. Jedną z najciekawszych i najbardziej autentycznych jest praktycznie nieodwiedzana przez turystów wioska Belaraghi. Można się do niej dostać wynajętym autem, albo w ramach 11km treku zaczynając w wiosce Beiposo.

Wioski plemion Ngada mają charakterystyczny układ, gdzie dwa równe rzędy domów stojących naprzeciw siebie oddzielone są dziedzińcem, na którym znajdują się kamienne ołtarze służące za miejsce spotkań towarzyskich ale również miejsce ceremonii religijnych, ślubów, pogrzebów oraz składania ofiar ze zwierząt.

Plemiona Ngada

Lud Ngada jest najbardziej tradycyjną grupą etniczną na Flores. Wielu Ngada mieszka w tradycyjnych domostwach, ubiera się w tradycyjny sposób i praktykuje pradawne zwyczaje i wierzenia swoich przodków, bardzo niewielu przekonwertowało się na Katolicyzm. Są społeczeństwem matriarchalnym, gdzie kobiety pełnią role przywódcze i mają prawo posiadania ziemi. W momencie ślubu to mężczyzna dołącza do klanu żony, a przy ewentualnym rozwodzie mężczyzna zawsze odchodzi z pustymi rękoma, cały dobytek oraz dzieci zostają przy kobiecie.

Opinie o Bajawie
+ DODAJ

Fajny
Wioski to nie cepelia ani skanseny. Rząd podciągnął im tylko wodę , do Wogo także prąd a o resztę muszą zadbać sami. Fajnie jest tam być rano lub późnym popołudniem , kiedy mieszkańcy wrócą z pracy. Co niedziela w Bajawie odbywa się duży market, zjeżdżają się mieszkańcy okolicznych wiosek, to jedyny dzień, kiedy tam się coś dzieje.
Fajny
Miasto takie sobie. Wybitnie turystyczno-trekkingowa atmosfera. Hotele nędzne i przepłacone. Wioski raczej komercyjne niż tradycyjne. Trekking na wulkan Inerie - super.
Fajny
Bajawa sama w sobie nieciekawa, ale wartość pozwiedzać okolicę, zwłaszcza na skuterze. Piękne widoki oraz ciekawe okoliczne wioski (choć nie wydają się już zbyt autentyczne).
Fajny
Sama Bajawa jest nieciekawa, ale tradycyjne wioski są bardzo interesujące.
Średnia ocena na podstawie 4 opinii: 3/5.
Przewodnik > Indonezja > Flores > Bajawa