Indonezja
Flores

Gunung Kelimutu

Gunung Kelimutu jest wulkanem o wysokości 1690 metrów, położonym w centralnej części wyspy Flores, słynącym z kolorowych jezior znajdujących się w jego trzech kraterach. Kelimutu jest jedną z największych atrakcji turystycznych Flores. Wulkan i otaczające go ponad 5 tysięcy hektarów lasu tworzą Park Narodowy Kelimutu.

Kolory Kelimutu

Każde jezioro ma inny kolor, który dodatkowo czasem się zmienia, zwykle jedno ma odcień koloru niebieskiego, drugie zielonego, a trzecie czerwonego, choć zdarza się również, że bywają brązowe, białe lub czarne.

Przyczyna zmiany koloru wody w jeziorach nie jest do końca wyjaśniona, tłumaczy się ją procesami geologicznymi i chemicznymi zachodzącymi na dnie, ale może to mieć też związek bakteriami żyjącymi w wodzie albo też substancjami, które uwalniają się ze skał i rozpuszczają w wodzie.

Trekking na wulkan Kelimutu

Na Kelimutu można się dostać idąc prosto z wioski Moni, co oznacza około 4 godzin forsownego marszu, albo można podjechać ciężarówką, która zabiera turystów z Moni o 4 rano na parking położony w pobliżu krateru, skąd wspinaczka na szczyt nie powinna zająć więcej, niż 45 minut.

Na szczyt warto dotrzeć przed wschodem słońca, czyli około godziny 5:30, bo wtedy widoki są najpiękniejsze.

Szczyt wulkanu Kelimutu znajduje się na wysokości 1690 metrów nad poziomem morza, więc zabranie ze sobą cieplejszego ubrania jest więcej, niż rekomendowane.

Opinie o Gunung Kelimutu
+ DODAJ

Zachwycający
Najlepiej umówić się z kimś na podwózkę skuterem (kiedyś sporo osób się oferowało). Fajnie zapuścić się ścieżkami trochę głębiej, gdzie nikt raczej nie wchodzi, a widoki super. Oczywiście trzeba uważać, żeby nie spaść :))) Najlepsze z tego wszystkiego to i tak ZEJŚCIE przez wioski, z pięknymi widokami. Zresztą w przewodnikach można wyczytać, że to zejście jest tak interesujące. I na herbatę może Cię zaproszą :)
Zachwycający
Piękne miejsce. Mam trochę awersję do obserwacji wschodów słońca w różnych kultowych miejscach , ale tutaj koło południa szczyt zasnuł się chmurami. Więc lepiej wcześniej wstać , bo widoki są naprawdę świetne , nie tylko na kaldery ale wszystko wokoło.Warto!
Fajny
Ładne widoki. Spacer raczej niż trekking.
Zachwycający
Fajowy! Warto obejrzeć wschód słońca przy pierwszym z jeziorek. Jeśli nie chce wam się wstawać tak wcześnie - pojedźcie tam po południu lub pod wieczór - będziecie mieli najlepsze warunki do fotografowania. A jest co fotografować. :)
Fajny
Zastanawia popularność tego miejsca. Trekking to żaden, kolorowe jeziorka, a raczej oczka wodne, może i interesujące, ale żeby aż tak?
Średnia ocena na podstawie 5 opinii: 4/5.
Przewodnik > Indonezja > Flores > Gunung Kelimutu