Indonezja

Jawa

Jawa jest czwartą pod względem wielkości wyspą Indonezji i najbardziej zaludnioną wyspą świata. Na powierzchni mniejszej, niż połowa powierzchni Polski, mieszka tu około 130 milionów ludzi, co stanowi 60% populacji kraju.

Co zobaczyć na Jawie

Jawa, mimo przeludnienia i znacznego zurbanizowania ma sporo do zaoferowania. Są tu Parki Narodowe, wulkany, plaże i inne atrakcje.

Jawa słynie z dwóch (jedynych w Indonezji) zabytków światowej klasy, świątyni hinduistycznej Prambanan oraz buddyjskiej Borobudur.

Na Jawie można znaleźć wiele niezwykle malowniczych plantacji herbaty, szczególnie piękne są te w okolicy Bandung, Ciwidey i Ciater.

Parki Narodowe na Jawie

Tutejsze Parki Narodowe należą do najstarszych i najbardziej zadbanych w Indonezji. Najczęściej odwiedzanym jest park Bromo Tengger Semeru ze słynnym wulkanem Bromo. Ale również Ujung Kulon z wulkanem Gunung Anak Krakatau, Gede Pangrango i jeszcze kilka innych jest godnych uwagi.

Wulkany na Jawie

Na Jawie znajduje się 121 wulkanów, z czego 40 uznaje się za aktywne. Wiele z nich można zobaczyć z bardzo bliska bez wielkiego wysiłku (Gunung Bromo, Kawah Ijen, Tangkuban Perahu,Kawah Putih), a kilka stanowi większe wyzwanie trekkingowe (Gunung Semeru, Gunung Merapi).

Plaże na Jawie

Jawa nie jest może najlepszym w Indonezji miejscem do poszukiwania dziewiczych plaż i bezludnych wysepek, ale plaża w Pangandaran jest bardzo przyzwoita i popularna szczególnie wśród surferów, a w parkach narodowych Kepuleunan Seribu oraz Karimunjawa można zamieszkać na wyspie i snorkelować lub nurkować podziwiając piękną rafę koralową.

Opinie o Jawie
+ DODAJ

Fajny
Na Jawie najpiękniejsze są wulkany i w zasadzie dla nich się tu przyjeżdża. Poza nimi krajobraz wyspy jest stosunkowo monotonny i nijaki. Stosunkowo dobry stan dróg i do tego wygodna kolej ułatwiają podróżowanie, co stanowi duży plus, gdyż na Jawie ogólnie ciężko się wyspać jak ogląda się wschody słońca dzień po dniu. Sama Jawa jest bardzo hałaśliwą, brudną i przeludnioną wyspą. Miasta często są na tyle okropne, że nie warto się w nich w ogóle zatrzymywać, chyba że któreś z nich jest punktem tranzytowym - wtedy nie ma się wyboru.
Fajny
Lepsza niż Bali, jest znacznie więcej do zobaczenia. Warto wybrać się na Bromo i Ijen, warto kilka dni spędzić w Yogyi i stantąd zobaczyć Borobudur i Pranbanan. Inne duże miasta lepiej sobie darować. Istną perełką są wyspy Karimun - jest tam naprawdę rajsko i wciąż mało turystycznie! Dużym minusem Jawy są lokalsi - ich mentalność (chęć ciągłego naciągania turystów, ogromna skłonność do ich okłamywania) sprawia, że jeśli nie chcemy być ciągle oszukiwani, musimy się stale być uważni. Nawet zakup wody w uczciwej cenie bywa tam niełatwą misją ;/ Kolejnym minusem jest kwestia malowniczości wyspy. Jest ona nikła, gdyż krajobraz 90% kraju stanowią tylko pola ryżowe, a wzdłuż dróg straszą niekończące się domy z kartonu i blachy falistej i przydrożne stragany.
Bardzo fajny
Widzieliśmy tu aktywne wulkany, wielkie świątynie, rajskie wyspy i jednocześnie koszmarne i brudne miasta, samobójczych kierowców. Transport publicznymi środkami jest ciekawy, ale po 2 godzinach dziurawymi drogami jest męką. Jawa to kraj kontrastów. Byliśmy, podziwialiśmy, ale nie wrócimy.
Fajny
Jawa to serce kraju, dom dla 130 mln Indonezyjczyków. Obrzydliwa, slumsowata Dżakarta, pola ryżowe, Borobudur, Prambanan, Bromo i Ijen - Jawie warto poświęcić trochę czasu.
Średnia ocena na podstawie 4 opinii: 3/5.
Przewodnik > Indonezja > Jawa