Indonezja
Flores

Labuan Bajo

Labuan Bajo (Labuhanbajo) jest niewielkim miasteczkiem portowym na zachodnim krańcu Flores, stanowiącym początek szlaku turystycznego przez wyspę oraz główną bazę wypadową do Parku Narodowego Komodo. Tu przypływają promy z Sape na Sumbawie, tu również kończą lub rozpoczynają się popularne kilkudniowe rejsy turystyczne między Lombok i Flores. Jest tu także lotnisko z regularnymi połączeniami z Bali oraz innymi wyspami.

Co zobaczyć w Labuan Bajo

W miasteczku można znaleźć niezły wybór miejsc noclegowych, liczne knajpki, agencje turystyczne, kantory wymiany walut oraz sklepy.

Labuan Bajo nie posiada żadnej plaży godnej uwagi, ale w zasięgu mniej, niż półgodzinnej podróży łodzią, znajduje się kilka wysepek, na których można znaleźć rewelacyjne plaże, piękną rafę koralową i doskonałe warunki do uprawiania snorkelingu oraz nurkowania. Na kilku z nich, jak Pulau Kanawa lub Pulau Seraya można przenocować w prostych chatkach postawionych bezpośrednio na plaży.

Około 30km od Labuan Bajo znajduje się imponujący wodospad Cunca Wulang. Ma on 31 metrów wysokości i jest położony w bardzo malowniczej okolicy. Niewiele dalej jest jeszcze jeden wodospad, Cunca Rami, posiadający wyśmienite warunki do kąpieli.

Około 50km za miastem znajduje się wulkaniczne jezioro Sano Nggoang, głębokie na ponad 500 metrów. Wokół jeziora można znaleźć kilka gorących źródeł, to świetne miejsce na lekki trekking i relaks.

Prawie 5km od Labuan Bajo znajduje się interesująca jaskinia Batu Cermin. Przez krótką chwilę, gdzieś między godziną 9, a 10 rano, promienie słońca wpadają do wnętrza jaskini tworząc wyjątkowo efektowne refleksy.

Opinie o Labuan Bajo
+ DODAJ

Taki sobie
To wręcz niebywałe, że pośród tak pięknych okolic wyrosło takie nieciekawe miasto. Duży ruch, tragiczny smród kanalizacji, oczywiście brud, notorycznie wyjący meczet (ten był wyjątkowo uciążliwy, i to pomimo że Flores jest wyspą katolicką) ? nic dziwnego że w dzień nikogo poza tubylcami tu nie ma. Ludzie schodzą się wieczorem by zakosztować specjałów tutejszej sceny kulinarnej ? ceny są ustawione pod turystów ale zarówno nocny targ rybny jak i włoskie restauracje (tu ceny prawie polskie ale naprawdę warto ten jeden raz w Indonezji!) trzymają wysoki poziom. No i na plus jeszcze widok ze wzniesienia na port ? robi wrażenie. A w dzień wyruszyć w rejs po Komodo, wypożyczyć skuter, robić cokolwiek z dala od centrum...
Bardzo fajny
Miejscowość poznana przeze mnie z domu rybaka, w którym się zatrzymaliśmy. Bardzo ciekawe miejsce, jeśli odejdziemy od turystycznych ścieżek.
Fajny
Miasteczko się rozwija, niezbyt co prawda szybko więc z uroku końca świata za chwilę nic nie zostanie. Widok ze wzgórz na zatokę przepiękny.Będąc na Flores trzeba tu być , czy się chce czy nie chce , więc lepiej polubić to miejsce.
Fajny
Zadupie totalne, początek (lub koniec) trasy po Flores. Przepyszne ryby w porcie każdego wieczora. Niech was nie zwiedzie obskurny wygląd warungów - to najlepsza kolacja w mieście.
Fajny
Podobno to wrota do cywilizacji jadąc od wschodu. My jechaliśmy od zachodu i to raczej tylne drzwi wyjściowe;) Ale generalnie sympaycznie i egzotycznie na nocleg przed/po komodo. Polecam targ rybny za portem, po zmorku - pyszne, świeżo złowione grillowane ryby
Taki sobie
Labuan to wrota do parku narodowego Komodo, a raczej furteczka powiązana patykami i sznurkiem. Typowo azjatyckie zadupie z ogólnym bałaganem, tonami śmieci, szczurami i... pięknym widokiem na zatokę. Polecam zachody słońca na tarasach knajpek w centrum miasta.
Nieciekawy
Port ze szczurami + słabe miejsce do pozostania ale jest lotnisko 1,5 km od centrum. w 2013 połączenie tylko z Balii. Miejsce wypadowe na Rince, Comodo, nurkowania i wyspę Kanawa. Potrzebujesz info pisz na jan.golab małpa wp.pl
Taki sobie
Nic ciekawego, baza wypadowa do dalszej eksploracji Flores.
Taki sobie
Brzydkie, nieciekawe miasto portowe, nie ma tu nic ciekawego poza błotem na drodze. Ale trudno o lepszą bazę wypadową do parku Komodo.
Średnia ocena na podstawie 9 opinii: 2/5.
Przewodnik > Indonezja > Flores > Labuan Bajo