Tajlandia

Pogoda

Tajlandia ma klimat tropikalny, monsunowy, determinowany w znacznej mierze przez dwa monsuny, wiatry wiejące znad oceanu od strony południowo zachodniej oraz znad lądu od strony północno wschodniej. Przez cały rok jest tu ciepło albo bardzo ciepło, a najbardziej charakterystycznym wyróżnikiem poszczególnych okresów jest ilość opadów.

StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
Tajlandia północna
29
32
35
36
34
32
32
31
31
31
30
28
Tajlandia centralna
32
33
34
35
34
33
33
33
32
32
32
31
Tajlandia wschodnia
31
31
32
33
32
31
30
30
30
31
32
31
Tajlandia południowo-zachodnia
33
34
34
34
32
32
31
31
30
31
31
31
Tajlandia południowo-wschodnia
29
30
31
32
33
32
32
32
32
31
30
29
Warszawa
0
1
6
12
18
21
22
22
17
12
5
2

Tajlandia północna

W północnej części Tajlandii rozróżnia się trzy pory roku, porę chłodną (listopad-luty), kiedy temperatura w ciągu dnia nie powinna przekraczać 28-32 stopni, choć nocą często spada do zaledwie 14 stopni; porę gorącą (marzec-kwiecień), gdy robi się duszno i na prawdę gorąco, a temperatura 40 stopni nie jest niczym nadzwyczajnym oraz porę deszczową (maj-październik), gdy cały region zachwyca oszałamiającą zielenią, ale częste deszcze mogą utrudnić zwiedzania i wędrówki po dżungli.

Tajlandia centralna

W centrum Tajlandii pora chłodna trwa od listopada do lutego, o ile w ogóle można powiedzieć, że średnia temperatura rzędu 31 stopni pozwala na nazwanie tej pory chłodną. Po niej przychodzi pora gorąca między marcem, a kwietniem, kiedy nawet Tajowie chętnie uciekają z gorącego Bangkoku. Pora deszczowa trwa od maja do października i jest stosunkowo mało intensywna. Pod koniec pory deszczowej można się spodziewać sporych utrudnień w Bangkoku, gdzie rzekami spływa woda z innych regionów kraju powodując zalania nieraz całych osiedli.

Tajlandia wschodnia

Wschodnie wybrzeże jest najbardziej deszczowym regionem Tajlandii. Pora sucha trwa tutaj od listopada do kwietnia i jest to najlepszy okres na odwiedzenie tej części kraju. Czas od maja do października jest zdominowany przez deszcze monsunowe, z kulminacją w sierpniu, kiedy średnia ilość opadów ponad dwukrotnie przewyższa każdy inny region kraju. Dużo łagodniejszą pogodę mają okolice niesławnej Pattai oraz wyspy Koh Samet, która dla odróżnienia uznawana jest za jedno z najbardziej suchych miejsc w Tajlandii.

Tajlandia południowo-zachodnia

Na południowo-zachodnim wybrzeżu Tajlandii obserwuje się tylko dwie pory roku, gorącą, między styczniem, a kwietniem oraz deszczową, od maja do grudnia. Dokuczliwość pory deszczowej polega nie tylko na częstych opadach i dużej wilgotności powietrza, ale również morze w tym czasie bywa niespokojne, co uniemożliwia normalne kursowanie łodzi i promów, czyniąc dostanie się na niektóre wyspy niemożliwym.

Tajlandia południowo-wschodnia

Południowo-wschodnie wybrzeże Tajlandii charakteryzuje się nieco innym układem pór roku, niż reszta kraju. Pora deszczowa jest znacznie dłuższa, niż w innych miejscach, bo ciągnie się od maja, aż do stycznia, jest za to mniej intensywna i między dniami deszczowymi można liczyć na bardzo dużo pięknej, słonecznej pogody. Kulminacja monsunu ma miejsce w listopadzie i jest to jedyny czas, kiedy nie warto wybierać się na Koh Samui i okoliczne wyspy. Pora gorąca trwa od lutego do kwietnia i jest odrobinę chłodniejsza, niż na wybrzeżu zachodnim.

Komentarze
+ DODAJ

Planując swój wypad do Chiang Mai korzystałam z informacji pogodowych na mandalay.pl. Sugerowalam się informacją, że luty jest świetnym miesiącem na odwiedzenie północnej Tajlandii i na trekking po górach. Szkoda tylko, że na stronie brak wzmianki o tym, ze w połowie lutego zaczyna się wypalanie pól. Niestety piękne Chiang Dao oglądaliśmy przez opary smogu. Nie polecam!
Dyni
Na tej stronie aktualna prognoza pogody dla Tajlandii: http://sat24.cc/weather/thailand.html
Pogoda w Tajlandii
Tajlandia bardzo nieprzyjemnie mnie zaskoczyła w połowie stycznia (2015). W Chiang Mai, Chiang Rai, Sukkhothai, Pai było na tyle zimno, że przed południem i późnym wieczorem nie rozstawałam się z polarem i długimi spodniami. W ciągu dnia bywało nawet bardzo ciepło, ale jak tylko znika słońce, to robi się natychmiast zimno. Spanie w namiocie na treku tylko w ciepłych śpiworach, a i tak jest niezbyt komfortowo.
Iga
Pogoda na Railay i po na pobliskich wyspach w pierwszej połowie czerwca 2011 nie była taka zła, mimo początku pory deszczowej. W ciągu tygodnia padało kilka razy, obficie ale nie dłużej, niż przez 1-2 godziny. Spokojnie dało się plażować i zwiedzać różne wyspy. Gorzej z pływaniem i snorkelowaniem, bo morze było dość niespokojnie i niebezpieczne. Zdarzyło się, że któregoś dnia odwołano wycieczkę łodzią długorufową z powodu zbyt wzburzonego morza. Przez 3 dni w Bangkoku padało codziennie od 17, jak w zegarku. Po 20 minutach na ulicy robiło się wody po kostki, w życiu nie widziałam takiej ulewy i to trzy dni pod rząd.
Iga
Przewodnik > Tajlandia > Pogoda