Indonezja
Flores

Komodo

Komodo jest Parkiem Narodowym obejmującym dwie większe (Komodo i Rinca) oraz kilkadziesiąt małych wysepek położonych pomiędzy Sumbawą i Flores. Park słynie przede wszystkim z zamieszkujących go Smoków z Komodo, ale również pięknych dziewiczych plaż, bezludnych wysepek oraz jednych z najlepszych na świecie warunków do nurkowania. Wody wokół wysp obfitują w nienaruszone korale, niezliczone kolorowe rybki, manty, żółwie morskie, dugonie, rekiny, 10 gatunków delfinów, 6 gatunków wielorybów oraz liczne inne podwodne stworzenia.

Pulau Komodo

Pulau Komodo jest średniej wielkości (390 km kwadratowych) wyspą położoną w Parku Narodowym Komodo. Na wyspie znajduje się jedna osada rybacka, w której mieszka około 2000 osób. Turyści do niej praktycznie nie zaglądają, ale jest tu jeden prosty pensjonat, w którym można przenocować, choć jedzenie lepiej przywieźć ze sobą, bo wybór na miejscu jest bardzo ograniczony. Na wyspie nie ma dróg, ani samochodów, można poruszać się po niej tylko pieszo. Większość wycieczek turystycznych przewiduje kilkugodzinny trekking po wyspie w towarzystwie lokalnego przewodnika w poszukiwaniu smoków oraz wizytę w siedzibie strażników parku, gdzie smoki są dokarmiane, przez co można ich tu zobaczyć najwięcej.

Pulau Rinca

Wyspa Rinca jest minimalnie mniejsza od sąsiedniej Komodo, ale równie popularna. Tu również można wybrać się na kilkugodzinny trekking, w trakcie którego mamy dużą szansę spotkania Smoka. Rinca położona jest nieco bliżej Flores, więc łatwiej jest się na nią dostać z Labuan Bajo.

Smoki z Komodo

Smoki z Komodo są największymi żyjącymi współcześnie jaszczurkami, osiągają do 3 metrów długości i nawet 100 kilogramów wagi. Żywią się głównie padliną, ale zdarza im się również polować na bawoły, jelenie, dzikie świnie, a nie pogardzą również mniejszymi ssakami i ptakami. Smoki są bardzo niebezpieczne dla ludzi, mimo, że na to nie wyglądają, na krótkich dystansach potrafią biegać szybciej, niż człowiek i błyskawicznie przyspieszają, potrafią również pływać. Populację smoków w Parku Komodo szacuje się na 5 tysięcy osobników. Pojedyncze sztuki spotyka się również na wyspie Flores i innych wyspach w okolicy.

Jak się dostać do parku Komodo

Na wyspy Komodo oraz Rinca można dostać się jedynie łodzią. Najbliżej znajduje się port w Labuan Bajo na Flores. Podróż trwa 3 do 4 godzin. Popularne turystyczne rejsy między Lombok, a Flores zwykle zatrzymują się na obu głównych wyspach.

Opinie o Komodo
+ DODAJ

Zachwycający
Magiczne miejsce. Można się poczuć jak w Parku Jurajskim. Te wschody słońca. Warany robią wrażenie. Warto wybrać się na najdłuższy spacer po wyspie. Wreszcie rafy koralowe i życie podwodne. Raj! Dla takich miejsc warto specjalnie wybrać się do Indonezji.
Zachwycający
To jest jedno z tych fantastycznych miejsc w królestwie garudy, które zapiera dech. Oszałamiające widoki z wyspy Padar, budzące respekt smoki i snorkeling w otoczeniu pięknych plaż z różowym piaskiem. Dwudniowy trek w zupełności wystarczy aby nacieszyć się tym bogactwem, ale spragnieni nurkowania niech koniecznie wykupią dodatkową wycieczkę właśnie w tym celu. Oczywiście nie trzeba dodawać, że cały park jest opanowany przez turystów ale w takim otoczeniu to naprawdę nie przeszkadza.
Zachwycający
Wspaniałe miejsce. Kolebka dzikich zwierząt, nie tylko waranów.
Bardzo fajny
Byłem na Komodo w połowie listopada, było bardzo sucho ale za to przy domku rangersów waranów mrowie. Okoliczne wysepki to po prostu raj dla pływaków. Po prostu satori. Cuuuudo !
Zachwycający
Cudowne, zielone góry wystające z wody, genialne miesca nurkowe. Warany rozczarowują ale kilkudniowy rejs z nurkowaniem między wyspami - absolutnie bajeczny!
Bardzo fajny
Warto. Warany wylegują się jak koty przy stołówce dla strażników, czekając na jakiś ochłap. W terenie dość trudno je spotkać. Wyspy archipelagu bajecznie piękne, zielone, miejscami przypominają scenerię 'Parku Jurajskiego'.
Bardzo fajny
Czasem ciężko spotkać jaszczura ale warto poszukać. Wspaniałe nurki (rekiny, manty, żółwie - możliwe do spotkania nawet przy snurkowaniu). Potrzebujesz info pisz na jan.golab małpa wp.pl
Zachwycający
Absolutnie genialny park, zachwycają plaże, nurki i trekking przez wyspy w poszukiwaniu smoków również.
Średnia ocena na podstawie 8 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Flores > Komodo