Indonezja
Sumatra

Danau Toba

Danau Toba (Lake Toba) jest położonym na Sumatrze największym wulkanicznym jeziorem świata. Powstało ono ponad 70 tysięcy lat temu na skutek zalania krateru superwulkanu, którego wybuch swego czasu wpłynął na klimat całej planety. Ma 100km długości i 30km szerokości, co czyni go tylko trochę mniejszym od jeziora Tonle Sap w Kambodży, ale jest od niego znacznie głębsze, ma ponad 500 metrów głębokości. Ponieważ tafla jeziora znajduje się na wysokości 900 metrów nad poziomem morza, panuje tu przyjemna temperatura w okolicy 20?.

Jezioro jest wyjątkowo malowniczo położone wśród wzgórz, klifów, pól ryżowych i wodospadów, co czyni to miejsce jednym z najbardziej urokliwych i popularnych na Sumatrze.

Samosir i Batakowie

Na środku jeziora Toba znajduje się duża wyspa Samosir, która jest domem dla bardzo ciekawego ludu Batak. Batakowie mieszkają (niestety coraz rzadziej) w drewnianych, bogato zdobionych budynkach, nawiązujących kształtem do łodzi. Swoim zmarłym budują charakterystyczne grobowce, które można spotkać na wzgórzach, łąkach, albo w pobliżu domostw. Współcześnie większość Bataków jest chrześcijanami (na generalnie muzułmańskiej Sumatrze), ale nie przeszkadza im to w kultywowaniu swoich dawnych wierzeń i tradycji. Batakowie jeszcze w XIX wieku praktykowali kanibalizm.

Większość turystów przybywających nad jezioro Toba, zatrzymuje się właśnie na wyspie Samosir, głównie w miejscowości Tuktuk.

Samosir jest największą na Świecie wyspą na wyspie (Sumatra też jest przecież wyspą).

Co zobaczyć nad jeziorem Toba

Do najważniejszych aktywności turystycznych na wyspie należą cieszenie się pięknymi okolicznościami przyrody, kąpiele w jeziorze lub w gorących źródłach, spacery wśród poletek ryżowych, podziwianie widoków z punktów widokowych, zwiedzanie okolicy na skuterze, ewentualnie oglądanie tradycyjnych tańców, śpiewów, architektury i ogólnie poznawanie kultury Bataków.

Jak się dostać nad Danau Toba

Nad brzegiem jeziora leży miasteczko Parapat, do którego można dojechać z Medan w ciągu 4-6 godzin, albo z Dumai w ciągu 11 godzin. Istnieją także połączenia z Berastagi i Bukittinggi. Z Parapat można się dostać na Samosir jednym z licznych połączeń promowych.

Opinie o Danau Toba
+ DODAJ

Zachwycający
Piekna malownicza miejscowa by odpoczac po ciezkiej podrozy po Azji..polecam zakup miejscowego trunku duak (chyba tak sie zwal, nie pamietam bo dawno temu tam bylam) oraz magicznych grzybow, jak podroz w innym wymiarze sprawia podobna frajde!
Bardzo fajny
Fajne miejsce. przyjemny klimat.
Bardzo fajny
Byliśmy we wrześniu więc turystów nie było zbyt wielu. Mieszkaliśmy na wyspie, Samosirze. Można wypożyczyć motorbika i objechać całą wyspę, obrazy jak z malowideł Chełmońskiego, warto. Dobre miejsce na wyjazd z dziewczyną lub z chłopakiem tak na 3-4 dni, później nuda.
Zachwycający
Bardzo mi się podobało, koniecznie trzeba się zatrzymać na wyspie, miejscówki wokół jeziora są mało interesujące.
Fajny
Niezwykle popularne i zapakowane turystami, ale całkiem malownicze. Samosir jest piękny i jeśli nie planujesz jakiegoś poważniejszego trekkingu, to można się tu parę dni pokręcić.
Średnia ocena na podstawie 5 opinii: 4/5.
Przewodnik > Indonezja > Sumatra > Danau Toba