Indonezja
Sumatra

Bukit Lawang

Bukit Lawang jest dość dużą osadą położoną na skraju Parku Narodowego Gunung Leuser na Sumatrze. Leży bezpośrednio nad rzeką, na której obu brzegach znajdują się liczne pensjonaty i restauracje, a otoczona jest wspaniałą dżunglą, jedną z ostatnich takich dżungli w Indonezji.

Orangutany sumatrzańskie

W Bukit Lawang znajduje się Centrum Rehabilitacji Orangutanów, ośrodek, w którym urodzone w niewoli lub osierocone Orangutany uczy się samodzielnego zdobywania pokarmu, życia w stadzie, by z czasem wypuścić je na wolność.

Żyjące wolno orangutany są dokarmiane przez pracowników centrum, co dwa razy dziennie można obserwować w specjalnie wyznaczonym miejscu. Wówczas na drewnianej platformie w dżungli wykładane są banany oraz mleko, aby orangutany, które akurat znajdują się w pobliżu mogły się posilić. Nie ma przy tym żadnych klatek, płotów, ani niczego innego, co oddzielałoby publiczność od obserwowanych zwierząt. Dieta jest celowo mało zróżnicowana, aby mobilizować orangutany do samodzielnego zdobywania bardziej urozmaiconych posiłków i uniezależnienia się od ludzi. W porze karmienia zwykle pojawia się kilka osobników, czasem z młodymi, choć zdarzają się również dni, gdy nie przychodzi żaden, w końcu są wolnymi zwierzętami.

Trekking w dżungli

Jedną z największych atrakcji Bukit Lawang, obok obserwowania dokarmianych orangutanów, jest trekking w dżungli. W wiosce można wynająć przewodnika, który chętnie zabierze grupę turystów na kilkudniową wyprawę do prawdziwego dziewiczego lasu, w którym poza wolno żyjącymi orangutanami można spotkać również makaki, langury, dzioborożce i inne zwierzęta. Wyprawy, w zależności od wybranej trasy, trwają od dwóch, do nawet kilkunastu dni. Powrót do Bukit Lawang często odbywa się rzeką, na nadmuchanych dętkach, co jest przygodą samą w sobie. Trek można również zakończyć w Berastagi, bez konieczności wracania do Bukit Lawang. Warunki noclegowe w trakcie treku w dżungli są bardzo proste, nocuje się w szałasach lub namiotach na prowizorycznych obozowiskach.

Turyści

Bukit Lawang jest miejscem bardzo turystycznym, przyciąga wielu turystów, także lokalnych, głównie z Medan, zwłaszcza w weekendy i święta. Mówi się, że turyści przyjeżdżają do Bukit Lawang by oglądać orangutany, a mieszkańcy Medan przyjeżdżają do Bukit Lawang wraz z całymi rodzinami by oglądać turystów.

Jeśli szukasz czegoś bardziej kameralnego i spokojnego, niż Bukit Lawang, to Ketambe może być dobrym wyborem.

Jak się dostać do Bukit Lawang

Przejazd minibusem z Medan zajmuje 3-4 godziny.

Opinie o Bukit Lawang
+ DODAJ

Taki sobie
Sama wioska nie jest specjalnie ciekawa, stanowi dogodny punkt wypadowy do PN Gunung Leuser. Sporo turystów w porze suchej. Aby zobaczyć orangutany w ich naturalnym środowisku koniecznie trzeba iść na trek po dżungli!
Fajny
Wioska stworzona dla turystów. Ale ma swój klimat. Całkowicie pusta w porze deszczowej jest świetnym miejscem. Podobno w porze suchej jest mnóstwo turystów, a do dżungli tworzą się kolejki...
Zachwycający
Cudowne miejsce. Sama wioska ma urok, ale może dlatego, że nie natrafiłam na tłumy turystów. A treking po dżungli zachwycający. Trwał 2 dni (z noclegiem w dżungli) oglądaliśmy orangutany, różnych gatunków małpy, wspaniałą roślinność. Po prostu super. http://olazplecakiem.blogspot.com/2015/07/treking-po-dzungli-na-sumatrze.html
Taki sobie
Strasznie zapchana turystami, trochę jak Khao San Road w Bangkoku albo Thamel w Kathmandu. Show karmienia orangutanów bywa żenujący, gdy turystów jest 100, a orangutany dwa. Znacznie lepiej jest pójść na trek i zobaczyć prawdziwe dzikie orangutany, ale trzeba iść daleko, bo trasy krótkie są nieco przechodzone.
Średnia ocena na podstawie 4 opinii: 3/5.
Przewodnik > Indonezja > Sumatra > Bukit Lawang