Indonezja
Sumatra

Ketambe

Ketambe jest małą wioską pięknie położoną na skraju Parku Narodowego Gunung Leuser. Można tu znaleźć kilka pensjonatów oraz małych restauracji i niewiele poza tym. To miejsce może być świetną alternatywą dla osób, którym przeszkadza nadmierna turystyczność i komercjalizacja położonego po drugiej stronie parku Bukit Lawang.

Ketambe jest świetną bazą wypadową do eksploracji okolicznej dżungli. Na miejscu można znaleźć wykwalifikowanych przewodników i niezbędny ekwipunek. Można wybierać spośród licznych tras, od kilkugodzinnych do kilkunastodniowych. Możliwe jest przejście do Bukit Lawang w ciągu 6 dni, albo wejście na Gunung Leuser (3381m) w ciągu 12-14 dni.

W dżungli można spotkać wolno żyjące orangutany, gibony i wiele innych zwierząt. W okolicy żyją bardzo rzadkie sumatrzańskie tygrysy, sumatrzańskie nosorożce oraz dzikie słonie, ale trzeba mieć dużo szczęścia, żeby je spotkać.

W pobliżu Ketambe znajdują się również gorące źródła, w których można się wykąpać oraz rzeka z warunkami do uprawiania raftingu.

www.ketambe.com

www.gunung-leuser-trek.net

Jak się dostać do Ketambe

Przejazd minibusem z Medan do Ketambe zajmuje około 8-9 godzin.

Opinie o Ketambe
+ DODAJ

Zachwycający
3dniowy trekking w Ketambe robiłam już dwa razy, teraz przygotowuję się do dłuższego, 7dniowego! W porównaniu do BL to zdecydowanie lepsze miejsce do podglądania dzikich orangutanów z mniejszą ilością turystów. Również polecam Safara, to najkonkretniejszy z przewodników we wsi, uczciwy i naprawdę kochający dżunglę. Z daleka za to trzymać się radzę od Putry, który jest największym oszustem we wsi, podkrada turystów innym przewodnikom i od zwierząt bardziej zainteresowany jest kasą. Po obszerniejszą relację zapraszam na http://emiwdrodze.pl/indonezja/ketambe-dzungla-i-orangutany/
Zachwycający
Polecam podróż do Ketambe (pomimo 8-godzinnej drogi z Medan, z przesiadką w Kutacane). Była to jedna z moich najlepszych azjatyckich wypraw, a mój współtowarzysz podziela to zdanie :) Skorzystaliśmy z trekkingu za pośrednictwem Friendship Guesthouse (https://www.ketambe.com/ - polecam kontakt mailowy z Ahmadem - właścicielem, można ustalić szczegóły wyprawy i rozwiać ewentualne wątpliwości). Na miejscu zdecydowaliśmy się na 3-dniowy trek. Wszystkie trekkingi są indywidualne, co oznacza, że do Waszej ekipy dołącza jedynie przewodnik i tragarz. Przed wyjściem otrzymaliśmy skarpety chroniące przed pijawkami, maty, śpiwory - wszystko było gotowe. Naszym przewodnikiem był chłopak o imieniu Safar (https://www.facebook.com/safarketambeguide/), urodzony w Ketambe, doskonale znający dżunglę, odpowiadający na wszystkie nasze pytania, znający masę ciekawostek dotyczących dżungli, a dodatkowo po prostu świetny, zabawny człowiek z bardzo dobrym angielskim :) Czuliśmy się z nim bezpiecznie. W trakcie 3 dni spotkaliśmy na naszej drodze jedynie 2-osobową wycieczkę. Miejsce jest absolutnie dziewicze i piękne. Spanie pod namiotem, kąpiele w rzece i gorących źródłach, pyszne posiłki przygotowywane przez naszego portera, wieczory przy ognisku, no i zwierzęta - orangutany, makaki, thomas leaf, małe węże i jaszczurki, motyle, i cała masa innych fascynujących stworzonek. Był to fantastyczny czas z dala od trosk i sieci komórkowej :) Żałowaliśmy, że nie zdecydowaliśmy się na 7-dniową wyprawę. Myślę, że jest to dobra alternatywa dla oblężonego turystami Bukit Lawang. Polecam!
Taki sobie
Znacznie lepsza alternatywa od Bukit Lawang do rozpoczęcia treku, ale sama wioska nie ma nic w sobie. Dżungla ma.
Średnia ocena na podstawie 3 opinii: 4/5.
Przewodnik > Indonezja > Sumatra > Ketambe