Indonezja
Sumatra

Gunung Leuser

Gunung Leuser jest jednym z najpopularniejszych, najłatwiej dostępnych i najciekawszych Parków Narodowych na Sumatrze. Prawie w całości pokryty jest gęstym lasem deszczowym, który jest domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Park słynie z licznej populacji wolno żyjących orangutanów.

Orangutany sumatrzańskie

Szacuje się, że w parku żyje około 5000 orangutanów, 300 słoni, 60 sumatrzańskich tygrysów i 40 sumatrzańskich nosorożców.

To obok Borneo jedyne miejsce na świecie, gdzie można te piękne zwierzęta podziwiać w ich naturalnym środowisku.

W Bukit Lawang znajduje się Centrum Rehabilitacji Orangutanów, gdzie można oglądać je z bliska podczas dokarmiania, ale żeby zobaczyć w pełni dzikie zwierzęta, trzeba się udać na kilkudniowy trekking głęboko w dżunglę.

Trekking w dżungli

Trekking w dżungli jest podstawową atrakcją parku Gunung Leuser, ale chętni mogą skorzystać również z raftingu, tubingu (spływ rzeką na dętce), kąpieli w gorących źródłach, kąpieli pod wodospadami, albo po prostu relaksu w pięknych otoczeniu.

Trekking można rozpocząć w turystycznym Bukit Lawang, w spokojniejszym Ketambe, albo w Tangkahan, gdzie dodatkowo można podziwiać kąpiące się słonie lub wręcz wybrać się do dżungli na grzbiecie słonia. Najbliżej do wspinaczkowych szczytów jest z wioski Kedah.

Szczególnie ciekawy jest również 4-7 dniowy trek do doliny Alas, w której znajduje się 200 metrowy wodospad.

Góry Sumatry

Gunung Leuser to także nazwa góry, od której nazwę przyjął park narodowy. Góra sięga 3381 metrów nad poziom morza i istnieje możliwość wejścia na jej szczyt, co wymaga minimum 10 dniowej wyprawy w trudnym terenie. Łatwiej osiągalne, ale mniej imponujące są Gunung Angkosan (2891m, 2-3 dni z Kedah) i Gunung Kemiri (3314m, 5-6 dni z Ketambe).

Opinie o Gunung Leuser
+ DODAJ

Zachwycający
Trzydniowy trekking obfitował w wiele spotkań z orangutanami oraz wieloma innymi gatunkami leśnych stworzeń i był jedną z tych rzeczy, które zapamiętam do końca życia. Trasy może nie są tak wymagające pod względem technicznym, ale wysoka wilgotność tu akurat wyjątkowo daje w kość! Warto wybrać się na co najmniej dwudniowy trekking aby móc poobcować z orangutanami na wyłączność, szczególnie w porze suchej kiedy turystów jest sporawo.
Zachwycający
Piękno, dzicz i prawdziwy las deszczowy. Polecam długie trekkingi w porze deszczowej - brak turystów!
Zachwycający
Park rewelacyjny, zarówno dżungla, góry, jak i zwierzęta. Szczególnie polecam dłuższe treki.
Średnia ocena na podstawie 3 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Sumatra > Gunung Leuser