Indonezja
Sumatra

Banda Aceh

Banda Aceh jest duży miastem na północno zachodnim krańcu Sumatry, posiadającym około 220 tysięcy mieszkańców. Miasto, jak i cały region jest zamieszkane przez bardzo konserwatywnych muzułmanów, obowiązuje tu koraniczne prawo Shariatu, więc trzeba uważać na stosowny strój i zachowanie.

Co zobaczyć w Banda Aceh

W Banda Aceh nie ma szczególnych atrakcji turystycznych, choć Wielki Meczet jest z pewnością wart zobaczenia. Pod miastem jest kilka plaż, ale żadna nie jest porywająca. Większość turystów przyjeżdża do Banda Aceh tylko po to, żeby dostać się na pobliską wyspę Pulau Weh.

Tsunami z grudnia 2004

Region Banda Aceh był miejscem położonym najbliżej epicentrum trzęsienia ziemi z 26 grudnia 2004 roku, które wywołało falę tsunami stanowiącą szóstą pod względem liczby ofiar największą katastrofę naturalną w historii ludzkości. W Indonezji, Tajlandii, na Sri Lance, w Indiach i kilku innych krajach, straciło wówczas życie około 280 tysięcy osób, z czego 167 tysięcy właśnie w regionie Banda Aceh. Samo miasto zostało w 60% zrównane z ziemią i do dziś jest odbudowywane.

Jak się dostać do Banda Aceh

Podróż nocnym autobusem z Medan może zająć 9-13 godzin. Można tu również dolecieć samolotem.

Pulau Kreusnik

Pulau Kreusnik jest małą, bezludną wysepką oddaloną o godzinę rejsu łodzią od Banda-Aceh. Wyspa ma rewelacyjne plaże i piękną rafę koralową w pobliżu. Warto wpaść tu na jednodniową wycieczkę z Banda-Aceh.

Opinie o Banda Aceh
+ DODAJ

Taki sobie
Miasto po przejściach, nieciekawe. Nie ma sensu się tu tłuc autobusem. Najlepiej wziąć samolot z Medan. W okolicy ( około 1,5h tuk tukiem. od centrum) jest fajna plaża. Nie czytajcie tego co piszą w przewodnikach jest bezpiecznie. Kobiety powinny zasłaniać kolana i ramiona bo mieszkańcy są nie przyzwyczajeni do tak silnych wrażeń ;-) .
Taki sobie
Miasto raczej mało interesujące, a konserwatywni muzułmanie raczej budzą strach, niż sympatię.
Średnia ocena na podstawie 2 opinii: 2/5.
Przewodnik > Indonezja > Sumatra > Banda Aceh