Indonezja
Sumatra

Pulau Siberut

Pulau Siberut jest największą z czterech wysp łańcucha wysp Mentawai, położoną około 150 kilometrów na zachód od Sumatry. Ma ponad 4 tysiące kilometrów kwadratowych powierzchni, z czego 2/3 zajmuje dziewiczy las deszczowy.

Separacja geograficzna wysp Mentawai doprowadziła do wytworzenia się wielu endemicznych gatunków zwierząt. Żyją tu między innymi cztery gatunki małp, których nie spotyka się nigdzie więcej na świecie.

Wyspa jest otoczona piękną rafą koralową, jest tu wiele piaszczystych plaż i zachwycających lagun. Na Siberut i pozostałych wyspach archipelagu panują najlepszej, światowej klasy warunki do uprawiania surfingu.

Mentawaje

Siberut jest domem dla ludu Mentawai, który od tysięcy lat żyje tu w doskonałej separacji od reszty świata, kultywując swoje tradycje, animistyczne wierzenia, archaiczną kulturę i nie bardzo przejmuje się tym, co dzieje się poza wyspą. Mentawaje prawdopodobnie stanowią najbardziej tradycyjną i autentyczną kulturę, spośród licznych plemion Indonezji, do której mają dostęp zwykli turyści.

Wiele rodzin Mentawajów żyje głęboko w dżungli w małych wioskach, w tradycyjnych domkach na palach, używają prymitywnych narzędzi, hodują kury i świnie, mają ciała pokryte tatuażami, spiłowane zęby, jedynym okryciem mężczyzn jest opaska biodrowa wykonana z kory drzewa, a kobiety zakryte są tylko poniżej pasa. Jedzą to, co znajdą lub upolują w dżungli, a domy ozdabiają czaszkami zjedzonych zwierząt. Ta kultura jednak powoli zanika, coraz częściej widać Mentawajów ubranych w tshirty i spodnie, a wielu z nich w ogóle porzuciło trudne życie w dżungli i przeniosło się do wiosek rządowych położonych na wybrzeżu, z toaletami, elektrycznością, telewizją satelitarną i tego typu atrakcjami.

Trekking na wyspie Siberut

Trekking jest podstawową formą doświadczania Siberutu i kultury jego mieszkańców. Każda agencja w Bukittingi ma w swojej ofercie wyprawy na Siberut, które stały się już tak popularne, że używanie określanie "off the beaten track" staje się powoli nieuzasadnione. Wyprawy trwają zwykle od 6 do 14 dni i są w dużej mierze uzależnione od terminów kursowania promów. W czasie takiej wyprawy odwiedza się kilka wiosek głęboko w dżungli, gdzie przyjaźnie nastawieni Mentawaje chętnie pozwalają turystom towarzyszyć w ich codziennym życiu. Dużo się pływa łodziami po rzekach, jeszcze więcej przedziera przez gęstą dżunglę, przeprawia przez strumienie i walczy z wszechobecnym błotem i pijawkami. Cały czas jest się tak blisko natury, jak to jest tylko możliwe.

Wiele osób zachęca do organizowania trekkingu nie w agencjach w Bukittingi, tylko bezpośrednio na miejscu. W takim przypadku trzeba samodzielnie dostać się do Padang, przeprawić promem na Siberut i poszukać lokalnego przewodnika, co nie jest wcale bardzo trudne. W takim przypadku mamy przynajmniej pewność, że wydane pieniądze zostaną na wyspie.

Jak się dostać na Siberut

Z Padang dwa razy w tygodniu pływają nocne promy na Siberut. Podróż zajmuje 10-15 godzin, w zależności od warunków na morzu.

Opinie o Pulau Siberut
+ DODAJ

Zachwycający
Wybieram się niedługo na Siberut na własną rękę, więc jak ktoś tam był i samodzielnie znalazł przewodnika to proszę o kontakt: dc231@wp.pl
Zachwycający
Byłem z kolegą w Styczniu. W dżungli spędziliśmy tydzień. Wszystko załatwiliśmy na własną rękę. Załatwianie przewodnika samo w sobie było już ciekawe :) Jak ktoś lubi takie klimaty to będzie zachwycony. Nam sie bardzo podobało.
Bardzo fajny
Coraz gorzej z tym Siberutem. Niedługo nie bedzie po co tam jechać, chociaż dżungla jak najbardziej realna.
Zachwycający
Trzeba szybko odwiedzać Siberut, bo z każdym rokiem prawdziwych Mentawajów jest coraz mniej. Kilkudniowy trek w dżungli to absolutnie fantastyczne doświadczenie.
Średnia ocena na podstawie 4 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Sumatra > Pulau Siberut