Indonezja
Bali

Gunung Agung

Gunung Agung jest najwyższym szczytem na Bali i szóstym najwyższym wulkanem Indonezji. Sięga 3142 metrów nad poziom morza i dominuje w krajobrazie wyspy. Agung jest aktywnym wulkanem, co jakiś czas wypuszcza znaczne ilości dymu i popiołu wulkanicznego. Ostatnio odnotowany wybuch miał miejsce w 1946 roku, w jego wyniku zginęło kilka tysięcy okolicznych mieszkańców, a sam wulkan stracił swój szczyt obniżając wysokość o 100 metrów.

Na zboczu wulkanu znajduje się kilka świątyń, w tym największa i najważniejsza na wyspie Pura Besakih.

Trekking na Gunung Agung

Na Gunung Agung można wejść, ale jest to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających szczytów w całej Indonezji. Nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy, ale trzeba mieć bardzo dobrą kondycję, odpowiednie buty i ubranie przygotowane na szybko zmieniającą się pogodę.

Wynajęcie przewodnika nie jest obowiązkowe, ale ze względu na słabo oznaczony szlak pokonywany zwykle w środku nocy, po ciemku, jest więcej, niż rekomendowane.

Wejście w porze deszczowej może być niemożliwe ze względu niestabilny grunt. Nie można również wchodzić na świętą dla Balijczyków górę w czasie świąt i większych ceremonii religijnych odbywających się w świątyniach na zboczu wulkanu.

Szlaki

Istnieją dwie trasy prowadzące na górę, obie równie interesujące i zapewniające piękne widoki zarówno na wyspę, jak i na olbrzymi krater, który ma 600m średnicy i 200m głębokości.

Pierwsza trasa, zachodnia, rozpoczyna się w świątyni Pura Besakih i jej pokonanie zabiera 6-7 godzin, a zejście wcale nie jest krótsze. Ta trasa umożliwia zdobycie najwyższego punktu krawędzi krateru. Żeby zdążyć na wschód słońca, wspinaczkę należy rozpocząć o godzinie 23. Istnieje możliwość rozłożenia trasy na dwa dni, z jednym noclegiem na zboczu wulkanu.

Drugi szlak, południowy, rozpoczyna się w świątyni Pura Pasar Agung. Można stąd dotrzeć do krawędzi krateru, ale jej najwyższy punkt, położony 100 metrów wyżej, jest nieosiągalny. Nie ujmuje to jednak w niczym atrakcyjności trasy oraz walorom widokowym. Na dotarcie do krawędzi trzeba liczyć 3-4 godziny, więc najlepiej rozpocząć wspinaczkę około godziny 2 w nocy.

Opinie o Gunung Agung
+ DODAJ

Bardzo fajny
Wejście (z Pura Pasar Agung) dość męczące ale technicznie proste. Niestety łatwo trafić na zachmurzenie i nie zobaczyć za wiele oprócz samego krateru.
Zachwycający
Trudny ale wart wysiłku.
Średnia ocena na podstawie 2 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Bali > Gunung Agung