Indonezja
Sumatra

Banyak

Wyspy Banyak to grupa 99 małych, w większości bezludnych, koralowych wysepek, położonych 30 kilometrów na zachód od Sumatry, nieco na północ od wyspy Pulau Nias. Na trzech największych wyspach: Tuangku, Bangkura i Bago mieszka w sumie około 6 tysięcy osób. Na pozostałych mieszkają pojedyncze rodziny doglądające plantacji kokosów, albo najczęściej nikt. Na wyspach praktycznie nie ma turystów, ale prawdopodobnie wkrótce się to zmieni.

Co zobaczyć na wyspach Banyak

Wysepki są naturalnie piękne, porośnięte palmami i otoczone turkusową wodą pełną kolorowych rybek. Między palmami, a wodą jest jeszcze miejsce na fantastyczne, piaszczyste plaże, na których nie ma leżaków, parasoli, ani żadnych innych śladów obecności człowieka. Na kilku wyspach istnieje możliwość wynajęcia prostych domków przy plaży, sprzętu do nurkowania, surfowania oraz kajaków morskich. Na wyspach Banyak znajduje się kilka świetnych miejsc do uprawiania surfingu. Często zaglądają tu też delfiny.

Na Pulau Bangkaru, drugiej co do wielkości z wysp Banyak, można przez cały rok podglądać żółwie składające jaja na plaży. Żółwie mają tendencję do składania jaj na plaży, na której same się urodziły.

Żyć jak Robinson Crusoe

Chyba największą atrakcją wysp Banyak jest możliwość zamieszkania na którejś z bezludnych wysepek, bez żywej duszy w okolicy i bez żadnej infrastruktury, a do tego zupełnie za darmo. Wystarczy na Tuangku kupić wodę, żywność, wypożyczyć namiot i sprzęt campingowy, wybrać wyspę i zorganizować sobie transport. Na wyspie będziesz zdany(a) sam(a) na siebie, zupełnie jak Robinson Crusoe.

Jak się dostać na wyspy Banyak

Na wyspy Banyak można się dostać kursującym kilka razy w tygodniu promem z położonego na Sumatrze miasteczka Singkil albo dogadać się z rybakami i zaokrętować się na kuter rybacki.

Opinie o Banyak
+ DODAJ

Zachwycający
Chyba jedyne miejsce, gdzie można niemal za darmo zostać Robinsonem Crusoe. Rewelacja.
Średnia ocena na podstawie 1 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Sumatra > Banyak