Wietnam

Delta Mekongu

Delta Mekongu to region w południowym Wietnamie o powierzchni prawie 40 tysięcy kilometrów kwadratowych. Mekong tworzy tutaj labirynt odnóg, kanałów i jezior oplatających małe skrawki lądu i wyspy, na których żyją ludzie zajmujący się głownie rybołówstwem i uprawą ryżu. Życie tutaj związane jest bezpośrednio z wodą. Domy, szkoły, urzędy, świątynie stoją na brzegu lub często pływają na powierzchni wody, bazary organizowane są na środku rzeki, a sprzedaż odbywa się prosto z łodzi. Pod wieloma pływającymi domami znajdują się specjalne klatki, w których hoduje się ryby. Transport lądowy prawie nie istnieje, do większości wiosek można się dostać jedynie łodzią. Wydaje się, że tutejsze dzieci uczą się wiosłować, zanim jeszcze nauczą się chodzić. Całość robi niezwykłe wrażenie, jest to jeden z nabardziej malowniczych i fotogenicznych rejonów Azji.

Na wyprawę po delcie można wybrać się indywidualnie, co może być dość skomplikowane ze względu na konieczność posiadania lub wynajęcia łodzi, albo na zorganizowanej wyprawie, każdy agent w Ho Chi Minh City, albo Chau Doc ma takie w swojej ofercie. Wyprawy trwają zwykle od jednego do kilku dni z opcją nocowania u zwykłych ludzi, gdzieś w małej wiosce na środku delty.

Opinie o Delcie Mekongu
+ DODAJ

Bardzo fajny
bylem na can tho, warto. mimo ze komercja jest duza - to jednak caly wietnam skomercjolizowany jest mocno wiec...
Bardzo fajny
My podróżowaliśmy po Delcie Mekongu około tydzień, wszystko zorganizowaliśmy na własna rękę. Chociaż tak na prawdę wiele rzeczy nie dało się zorganizować i trzeba było improwizować na miejscu. Wspaniała przygoda, polecam wszystkim. Jedna gwiazdka minus za brudną rzekę. Tutaj możecie zerknąć jak nam się udało wszystko zorganizować oraz gdzie byliśmy: http://www.travelbloggia.pl/wietnam/delta-mekongu-na-wlasna-reke-czy-warto/
Fajny
Deltę Mekongu odwiedziłem w marcu 2017 (wycieczka 2-dniowa z biura podróży Sinh). Miejsce ciekawe, chociaż po lekturze przewodników i stron internetowych oczekiwałem zdecydowanie czegoś innego... Zawiodłem się zwłaszcza targiem na wodzie, nie wytrzymuje porównania np. z podobnym targiem w Bangkoku. Tym niemniej nie uważam, by był to stracony czas, ale ponownie na pewno bym tam nie pojechał
Fajny
Miejsce ciekawe, ale ogólnie lekkie rozczarowanie. Główną atrakcją jest możliwość popływania łodzią, raz mniejszą, raz większą i obserwacja życia ludzi w kanałach. Targi, domki na łodziach i przy brzegu, ruch rzeczny, kanały. Miejsce ciekawe pod względem kulturowym, a nie zachwycające estetyką. Chyba jedno z brudniejszych w całym Wietnamie. Dużym minusem jest komercjalizacja miejsca i tym samym w wielu miejscach utrata autentyczności. Kupując wycieczkę musisz liczyć się z "bonusami" w stylu zwiedzania fabryk, sklepików, gdzie jesteś nakłaniany do zakupów nie do końca potrzebnych ci towarów.
Fajny
Najbardziej czekałam na dwie atrakcje- spływ wąskimi kanałami i bazar. To pierwsze trwało jakies 5 minut, a na targ przypłyneliśmy jak już sie kończył... Czułam sie bardzo rozczarowana. Humor poprawiły mi cukierki kokosowe:) Jeden nocleg w tych okolicach zupełnie wystarczy.
Zachwycający
Świetne miejsce, szczególnie kanał do granicy z Kambodżą. Bardzo autentyczny.
Fajny
Należy przygotować się na ogromną komercję . Myślę że w miejscach poza tradycyjnymi szlakami jest dużo ciekawiej. Czytając pozostałe opinie mam wrażenie że wszyscy byliśmy w tych samych miejscach , widzieliśmy te same ule, mrówkojady , krokodyle, te same fabryczki papieru ryżowego.Ale czy można nie zobaczyć Delty Mekongu ?
Bardzo fajny
Samo przepłynięcie łódką jest super tylko, że dodatkowe atrakcje są śmieszne, np. osławiona już na forach wysepka z hodowlą pszczół - tzn. dwa ule i jedna małpa w klatce, a poza tym sklep z wyrobami z miodu, jakoś trzeba zarabiać :-) ogólnie polecam zatrzymać się na jedzenie na którejś z wysepek - poza smacznymi, egzotycznymi rybami (nie z mekongu:-)) można zjeść np. żółwia, krokodyla i oczywiście kobrę.
Fajny
Trzeba zobaczyc!
Zachwycający
Super miejsce na wycieczkę. Bardzo turystyczne, ale warte odwiedzenia.
Zachwycający
koniecznie z muzyka \"The Doors\" na uszach...dech zapiera!
Bardzo fajny
Warto przepłynąć się po Mekongu (nie tylko dla tych, którzy są pierwszy raz w Azji, ale także dla tych, którzy pływali już po rzekach w innych krajach). Doradzam łódeczki 2 osobowe - zamiast kilku osobowych łódek turystycznych (po pierwsze zobaczy się więcej, po drugie wpływa się w wąskie kanały do których lódki turystyczne nie wpłyną, po trzecie ma się większą swobodę i w razie chęci można zatrzymać się gdzie się ma ochotę). Uwaga na jedzenie i picie w knajpkach przy Mekongu - doradzam sprawdzenie w czym są myte naczynia (czy przypadkiem nie w rzecze - bo to niestety może zepsuć kilka dni urlopu:o)))
Bardzo fajny
A ja upieram się przy wycieczce jednodniowej - i to niekoniecznie za 15 USD. Spora część tzw. atrakcji ładnie wygląda na zdjęciach w folderach, a rzeczywistość sobie... Na przykład wycieczka rowerowa po okolicy, w trakcie której mieliśmy kontemplować wiejskie krajobrazy i podpatrywać życie okolicznych mieszkańców ograniczyła się do krótkiej przejażdżki zdezelowanymi jednośladami z przystani do restauracji (stan techniczny rowerów był tak opłakany, że część osób zdecydowała się iść pieszo). Wizyta w pasiece? Zaprowadzono nas do sklepu pod wiatą, posadzono przy stoliczkach, poczęstowano naparstkiem herbaty i opowieścią o leczniczych właściwościach produktów pszczołopochodnych, które oczywiście można było nabyć na miejscu za nieprzyzwoitą cenę. Byliśmy też w fabryczce papieru ryżowego i cukierków z orzecha kokosowego. Pięć minut prezentacji, how it's made, a potem kwadrans na zakupy... Jeśli traficie na odpływ - to główna atrakcja - czyli przejażdżka łodzią wiosłową po wąskich kanałach delty - nie przyniesie Wam spodziewanych doznań wizualnych. Lustro wody opada o 1 - 1,5 metra, odkrywając błotniste brzegi, pokryte tonami śmieci... Reasumując - trzeba przyjechać, ale odradzam kilkudniowy pobyt w tym miejscu.
Bardzo fajne
Cudna atmosfera. Warto spędzić tam trochę więcej czasu żeby poczuć klimat tego miejsca.
Zachwycające
Koniecznie wykupcie wycieczke z noclegiem w Szalasie...oprocz niezapomnianego noclegu macie dodatkowe atrakcje z lokalnymi, ktorzy obudza was o 6 rano zebyscie zobaczyli prawdziwe zycie...
Zachwycające
Mysle ze jedno z fajniejszych miejsc w Wietnamie - mozna poczuc naprawde inny swiat jesli nawet jedzie sie wycieczka mozna wieczorami oderwac sie od grupy i poczuc ten inny swiat - ludzie przyjazni zyczliwi i jeszcze nie tak komercyjni jak w Sajgonie czy Hanoi
Bardzo fajne
Polecam - takiej delty nie uświadczy się w Europie...
Bardzo fajne
polecam! najtańsza opcja to zorganizowany wypad z Sajgonu (19USD/2 dni z noclegiem). w delcie jest bardzo dużo ludzi, jest gęsto, ale wg mnie warto zobaczyć jak tu żyją, co wyrabiają. krajobrazy często bardzo ładne.
Zachwycające
Wycieczka po Delcie jest godna polecenia,więc polecam każdemu turyście.Pływanie w łupinach jest zachwycające po licznych kanałach Delty.Organizowane są postoje na wyspach owocowych gdzie można odpocząć i zachwycać się krajobrazem.
Zachwycające
uroczo,jak dla Europejczyka,zupełnie tajemniczy,można by wręcz rzec-zupełnie ''odjechany''świat
Zachwycające
nie mam slow
Zachwycające
Byłem w delcie Mekongu w ubiegłym roku, i to w czasie tajfunu Durian. Wspaniali ludzie, zachwycające krajobrazy - a żarełko wprost niebiańskie! Trzydniową wycieczkę najlepiej wykupić w Phangulao (dzielnica tanich hotelików) w Sajgonie. Przelot do sajgonu w obie strony: Lufthansa 3 400 PLN, noc w 2 osobowym, czystym pokoju - 3$.
Bardzo fajne
Piękne miejsce. Warto wybrać się na więcej niż jeden dzień, żeby zajrzeć do miejsc położonych dalej od utartych szlaków. Hemestay jest bardzo autentyczny, wcale nie jest przereklamowany.
Średnia ocena na podstawie 23 opinii: 4/5.
Przewodnik > Wietnam > Delta Mekongu