Tybet

Everest Base Camp

Everest Base Camp jest miejscem u podnóża najwyższej góry świata, po tybetańskiej stronie, skąd wyruszają w kierunku szczytu wszystkie wyprawy wspinaczkowe. Himalaiści zdobywają tutaj aklimatyzację i czekają na dobrą pogodę. Od strony nepalskiej analogiczny base camp znajduje się w dolinie Khumbu.

Do Everest Base Camp można się dostać także bez planu zdobywania góry, dla fantastycznych widoków i frajdy znalezienia się na wyciągnięcie ręki od Mount Everestu. Sam base camp jest położonym na wysokości 5200 metrów nad poziomem morza, w miarę płaskim terenem na rozbicie namiotów. W sezonie wspinaczkowym bywa tu gwarno i kolorowo od namiotów licznych ekspedycji. Trzy kilometry wcześniej znajduje się "tent city" gdzie rozlokowanych jest kilka bardzo prymitywnych hotelików oraz pole namiotowe dla zwykłych turystów. Namioty można wypożyczyć na miejscu. Jeszcze wcześniej znajduje się klasztor Rongbuk, najwyżej położony klasztor świata.

Trekking do Everes Base Camp

Do Everest Base Camp można przyjechać samochodem terenowym, jedynie ostatnie 3km z "tent city" trzeba pokonać na własnych nogach. Wybierając tę opcję trzeba się liczyć z problemami związanymi z dużą wysokością, gdyż szybkie nabranie wysokości przy pomocy samochodu nie zapewni odpowiedniej aklimatyzacji.

Znacznie ciekawszą opcją dostania się do Everest Base Camp jest czterodniowy trekking. Istnieją dwie trasy, jedna zaczyna się w Tingri, a druga w osadzie Shelkar (Shegar). Obie są równie malownicze i zapewniają oszałamiające widoki na najwyższe góry świata. To jeden z najpopularniejszych szlaków trekkingowych w Tybecie, choć liczba turystów na szlaku nie jest w żaden sposób porównywalna do tej po nepalskiej stronie Himalajów.

Opinie o Everest Base Camp
+ DODAJ

Bardzo fajny
Możliwość dotarcia tu samochodem bardzo psują klimat miejsca. EBC od strony nepalskiej jest znacznie trudniejszy do zdobycia, a przez to bardziej pociągający. Ale widoki na Mount Everest fantastyczne.
Średnia ocena na podstawie 1 opinii: 4/5.
Przewodnik > Tybet > Everest Base Camp