Malezja

Melaka

Melaka (Malacca) jest średniej wielkości miastem o bogatej przeszłości, niegdyś jednym z najważniejszych portów handlowych w tej części świata, a dziś dużą atrakcją turystyczną Malezji. Ponad pół tysiąca lat historii oraz wpływy portugalskie, holenderskie, brytyjskie i chińskie sprawiają, że jest tu co oglądać. Stare miasto, historyczny ratusz, jedno z piękniejszych malezyjskich Chinatown, katolickie kościoły, chińskie świątynie, muzułmańskie meczety, sklepy z antykami, kolorowe bazary, liczne muzea i sporo kolonialnej architektury, to wszystko jest w zasięgu spaceru. A jak znudzi się samo miasto, to można jeszcze poszaleć w Water Parku, odwiedzić ZOO, Animal World Safari albo park tematyczny Mini Malezja.

Jak się dostać do Melaki?

Melaka oddalona jest o 2 godziny podróży autobusem od Kuala Lumpur oraz 4-5 godzin od Singapuru. Z Melaki kursują promy do Pekanbaru na Sumatrze (6-7 godzin).

Opinie o Melace
+ DODAJ

Bardzo fajny
Autentycznie jest klimat. Przede wszystkim wielokulturowość. Małe sklepiki, gwarne bazary z artykułami i atmosfera jakiej u nas nie uświadczysz. Świątynie wielu wyznań - przenosisz się ze świata Islamu do Hinduizmu potem Buddyzmu i wszelkich wyznań Chrześcijańskich. Mnóstwo muzeów, może trochę za dużo. Zwiedziliśmy kilka pierwszych, ciekawych i przy następnych zaczęliśmy liczyć czas i pieniądze. Kilka placówek bezpłatnych. Główne punkty starówki zatłoczone, ale oczywiście te miejsca chcą odwiedzić również inni ludzie. My także wchodzimy w skład tego tłumu. POLECAM.
Nieciekawy
ZDajcie sobie spokój z tym miastem. Jeśli chcecie jechać tam tak jak my czyli specjalnie z Kuala Lumpur to nie warto. Miasto jest totalnym rozczarowaniem, opisy, relacje w internecie nijak mają się do rzeczywistości. Kilka starych budynków i wątpliwej urody nabrzeże rzeczne naprawdę nie są godne odwiedzenia. Mimo że jest plaża to nie nadaje się do kąpieli bo jest brudna, pełna śmieci i gruzu.
Bardzo fajny
Zaskakująco czyste, zadbane, dosyć ciche. Widać, że miasto ma mądrego gospodarza. Fajna "starówka", urokliwe boczne uliczki, śmiesznie przystrojone riksze, zwłaszcza nocą. Polecam spróbować szejka kokosowego. Nocą miasteczko zamiera, stoiska z jedzeniem zwijają się ok. 21.
Fajny
Topowe historyczne miasto MY! Trochę starych budynków, chińska dzielnica, brudne chińskie bary, muzeum morskie, targ. Będzie dobrze jeżeli czytając info o historycznej wartości miasta (pisanej w MY wielkimi literami) nie będziesz się spodziewać bruku i zamku na wzgórzu, hehe
Bardzo fajny
Fajne miejsce na 1 nocleg. Klimatyczne miejsce z bogatą historią i ciekawymi zabytkami. Świetne opcje noclegowe, np. stare chińskie domy.
Taki sobie
Polecam zatrzymać się w Melace na jeden dzień lub noc, najlepiej w piątek. Wtedy na głównej ulicy odbywa sie duży targ z jedzeniem, pamiątkami, a miasto na prawde tętni życiem. W inne dni tygodnia jest wieczorami wymarłe. Bardzo dobry stop w drodze do Kuala Lumpur.
Taki sobie
Byliśmy tylko 2 dni, nastawieni na zobaczenie miasta z bogatą historią kolonialną. O ile uliczki w stylu kolonialnym były ciekawe, Chinatown takie jak wszędzie, to klimatu nie dało się poczuć, przez tłumy turystów i normalnych ruch samochodowy. Skończyło się na frustrujących spacerach po wąskich uliczkach bez chodników, lawirując między ludźmi i samochodami. Generalnie nie polecam. Recenzja z 12-2014
Fajny
Trzeba obowiązkowo zobaczyć, może i żadna rewelacja ale mi się podobało.
Taki sobie
Nic szczególnego. Właściwie najlepsza była podróż z dworca autobusowego do centrum lokalnym autobusem. W centrum nic ciekawego oprócz masy turystów. Ruiny słabiutki a China Town mnie nie urzekło. Mało jedzenia a pełno straganów z pamiątkami. Jak ktoś nie musi warto odpuscić
Bardzo fajny
Super miejsce z niesamowitą atmosferą. Byłam pod koniec obchodów Nowego Roku Chińskiego, więc święto było dodatkową atrakcją. Warto zobaczyć zabudowania holenderskie, wzgórze St. Paul i pałac sułtana. I koniecznie przejść się promenadą nadrzeczną - szczególnie wieczorem ma niesamowity urok.
Taki sobie
Szczeże mówiąc nic specjalnego,jedyną naprawdę fajną atrakcją jest chjnatown, warto tu być w weekend wtedy zamykana jest ulica i jest otwierany targ, jedzenie gotowane na ulicy, sliczne lampiony i domki podświetlone na czerwono. Najlepsze Chinatown na jakim byłam :) Reszta do zwiedzenia w pół dnia.
Fajny
Miasto ciekawe,taka Europa w środku Azji na jednodniową wycieczkę. Zabytki dla nas mało porywające,ale dla Azjatów wow. Widać Sumatrę. Poza tym dosyć ciekawa chińska dzielnica. Uwaga,bo Melaka jest bardziej gorąca niż K.L., co znacznie utrudnia spacer po portugalskich ruinach.
Fajny
Dość urokliwe miasto w jego najstarszej części, kilka świątyń i innych miejsc wartych zobaczenia plus kolonialna zabudowa. Atrakcji starcza na kilka godzin, ale nie dłużej więc najlepiej zaplanować tu jedniodniową wycieczke z Kuala Lumpur albo ewentualnie zobaczyc je w drodze z Singapuru jeśli ktoś podróżuje lądem.
Bardzo fajny
według mnie must see jak się jest w Malezji. Stare kolonialne miasteczko gdzie mieszają się kultury hinduska, chińska, zachodnia a wszystko to jest przesiąknięte atmosferą XVI wiecznej Portugalii :) świetne zaplecze turystyczne, sporo backpakersów, można poznać fajnych ludzi :D
Fajny
Malaka ma swój urok, ale oczywiscie znacznie przereklamowana, znalazłem super restauracje hinduską - super "żarcie" na liściu bananowca.
Taki sobie
Wszelkie atrakcje bardzo mocno naciągane na potrzeby raczej azjatyckich turystów. Melaka ma co prawda bogata historie i trochę zabytków, ale jest to miasto historyczne i atrakcyjne jak na standarty malezyjskie, ale spewnością mniej historyczne niż większość miast europejskich. Raczej nie po to jedzie się do Malezji, by miasta oglądać. Jeśli już bybierać, to Penang ciekwzy
Taki sobie
Mnie Melaka specjalnie się nie podobała, miasto posiada dość europejską zabudowę co wynika z wpływów holenderskich. Moim zdaniem lepiej poświecić czas np. na eksplorowanie Borneo, czy Cameron Highlands. Barwy nadają miastu na szczęście chińscy mieszkańcy i doskonała kuchnia.
Fajny
trochę naciągane i dla turystów ale ok
Bardzo fajny
Jedno z ciekawszych miast w Malezji. Ma dużo klimatu, głównie dzięki interesującej zabudowie.
Średnia ocena na podstawie 19 opinii: 3/5.
Przewodnik > Malezja > Melaka