Malezja
Borneo

Bako

Park Narodowy Bako może nie należy do największych, ale na pewno do najciekawszych parków na Borneo. Na 27 kilometrach kwadratowych jest tu sporo dobrze zachowanej dżungli, różnorodne formacje skalne, plaże (niestety bez rafy koralowej), namorzyny, dzikie zwierzęta i ogólnie dużo fajnej przyrody, a przede wszystkim liczne trasy trekingowe. Szlaki są zadbane, dobrze oznaczone i nieszczególnie wymagające technicznie, za to w większości bardzo atrakcyjne. Czas przejścia waha się od 30 minut to całego dnia.

Bako jest jednym z niewielu miejsc, w których można spotkać małpy Nosacze (Proboscis), choć nie ma na to 100% gwarancji, za to od pospolitych makaków nie sposób się opędzić.

Bako można odwiedzić w ramach jednodniowej wycieczki z Kuching ale dużo więcej sensu ma spędzenie przynajmniej jednej lub dwóch nocy na terenie parku i poświęcenie więcej czasu na eksplorację lokalnych atrakcji.

Jak się dostać do Bako

Bako oddalone jest o 37 kilometrów od Kuching. Miejskim autobusem można dojechać do wioski Kampung Bako, skąd trzeba jeszcze odbyć półgodzinną przeprawę łodzią do kwatery głównej parku.

Opinie o Bako
+ DODAJ

Zachwycający
Przepiękny "kompaktowy" Park. Mnóstwo atrakcji, które można zobaczyć bez specjalnie dużego wysiłku, choć Koniecznie trzeba zostać tu przynajmniej na jedną noc. W przeciwieństwie do innych Parków w Malezji łatwo zobaczyć dzikie zwierzęta (3 gatunki małp, gigantyczne jaszczurki, węże)i ciekawe rośliny np. gigantyczne dzbaneczniki.koniecznie trzeba pobyć na bajkowych plażach, na których często można być jedyna osobą (2009r)
Zachwycający
Przepiękny Park Narodowy z niesamowitymi formacjami skalnymi. Mnóstwo tras trekkingowych. Cisza, spokój, raj na ziemi. Ważne: trzeba sprawdzać, jaki jest stan wody - często nie można dostać się do parku łodzią w godzinach rannych (niski stan).
Bardzo fajny
Ciekawy park ale zdzierają na kosztach łodzi. Najlepiej znaleźć kogoś do podziału, gdyż aktualnie (pazdziernik 2012) mozna wynajac jedynie lodz 1-5 os i tylko w obie strony z gory za RM94.
Bardzo fajny
Jeden z ciekawszych parków na Borneo. Sporo do zobaczenia, a wszystko podane jak na tacy.
Bardzo fajny
Mój numer sześć na Borneo. Jest blisko, łatwo i przyjemnie, a wrażenia proporcjonalne do poniesionego wysiłku. Zostałem tu na noc i nie wyobrażam sobie jak można zwiedzić park na jednodniowej wycieczce.
Średnia ocena na podstawie 5 opinii: 4/5.
Przewodnik > Malezja > Borneo > Bako