Indonezja
Sumba

Waingapu

Waingapu jest stolicą i największym miastem na Sumbie, choć ma zaledwie około 11 tysięcy mieszkańców. W miasteczku znajduje się lotnisko oraz port promowy, do którego przypływają promy Pelni. Jest tu także kilka hoteli oraz plaża.

Pod miastem znajduje się kilka tradycyjnych wiosek, w tym Prailiu i Kawangu.

Prailiu

Prailiu jest położoną na przedmieściach Waingapu jedną z wielu tradycyjnych wiosek na wyspie Sumba. Można w niej zobaczyć tradycyjną architekturę, w szczególności wysokie domy z charakterystycznymi dachami oraz cmentarz z megalitycznymi grobowcami.

Kuta

Dwanaście kilometrów za Waingapu znajduje się całkiem przyzwoita plaża o nazwie Kuta. Nie należy jej mylić z Kutą na Bali, ani Kutą na Lombok.

Jak się dostać do Waingapu

Do Waingapu można dolecieć samolotem z Denpasar na Bali, albo przypłynąć promem z Ende na Flores lub Kupang na wyspie Timor.

Opinie o Waingapu
+ DODAJ

Nieciekawy
Największe miasto Sumby jest jednocześnie jej największą porażką. Słabo rozwinięta baza noclegowa oraz pomimo stosunkowo małej liczby mieszkańców duży ruch, smród i brud. Nieco lepiej prezentuje się scena kulinarna (targ rybny), choć chyba tylko jak na Sumbę, która smakoszowi do zaoferowania sama w sobie wiele nie ma. Uciekać jak najszybciej w dalszą trasę a jeśli ma się cały wolny dzień to zachęcam do odwiedzenia pobliskich wzgórz i plaż na czele z Pantai Walakiri ? to nieprawdopodobne że 20 km od tak paskudnego miejsca może znajdować się prawdziwy raj na Ziemi.
Fajny
Dość fajne miasteczko i fajne wioski.
Średnia ocena na podstawie 2 opinii: 2/5.
Przewodnik > Indonezja > Sumba > Waingapu