Indonezja
Kalimantan

Tanjung Puting

Tanjung Puting jest dużym Parkiem Narodowym położonym na południu Kalimantanu. Park pokryty jest gęstym bagiennym lasem deszczowym, którego najsłynniejszymi mieszkańcami są orangutany ale można tu spotkać również nosacze, kilka odmian makaków i gibonów, langury, leopardy, dzikie świnie, krokodyle i wiele innych zwierząt.

Możliwości trekkingu w głąb dżungli oraz nocowanie na jej terenie są mocno ograniczone, park zwiedza się z poziomu łodzi płynącej rzeką Sekoneyer. Nocuje się na łodzi, której załoga zapewnia również wyżywienie. Rejs można zorganizować w mieście Pangkalan Bun.

Orangutany w Tanjung Puting

Obecnie szansa na spotkanie wolno żyjącego orangutana w Tanjung Puting jest bliska zeru, a jedyna możliwość zobaczenia tego niezwykłego zwierzęcia istnieje w centrach rehabilitacji.

W parku znajdują się cztery ośrodki rehabilitacji orangutanów, w których osierocone lub uratowane z niewoli orangutany przyuczane są do samodzielnego życia na wolności. Najstarszym i najczęściej odwiedzanym centrum jest Camp Leakey.

Istnieje wiele kontrowersji dotyczących czystości intencji funkcjonowania tych ośrodków.

Opinie o Tanjung Puting
+ DODAJ

Bardzo fajny
Piękne miejsce! Niestety trafiliśmy na 3 deszczowe dni ale miało to swoje plusy- sezon na świecące grzyby w dżungli! Polecam gorąco fascynat przyrody, nasza ulubiona cześć (poza naczelnymi skaczącymi w koronach drzew) to nocny spacer po lesie z przewodnikiem. Ilość fauny zadowoli większość podróżujących po indonezji. My zobaczyliśmy patyczaki, tarantule, skorpiony, larwy motyli w przeróżnych odsłonach, modliszki- niesamowite! No i absolutny hit, świetliki w dżungli nocą. Tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć bo polskie świetliki nijak mają się do widowiska widzianego w TP.
Taki sobie
Tanjung Puting jest najpopularniejszym parkiem na Kalimantanie i jednocześnie największą pułapką. Camp Leakey już od dawna zajmuje się bardziej zarabianiem pieniędzy, niż faktycznym pomaganiem orangutanom.
Średnia ocena na podstawie 2 opinii: 3/5.
Przewodnik > Indonezja > Kalimantan > Tanjung Puting