Indonezja

Lembata

Lembata jest wyspą w Indonezji położoną na wschód od Flores. Ma niecałe 100 tysięcy mieszkańców, w większości katolików. Największą atrakcją wyspy jest wioska wielorybników Lamalera. Bardzo niewielu turystów dociera na Lembatę i są oni dużą atrakcją dla miejscowych mieszkańców.

Lamalera

Lamalera jest niedużą wioską rybacką, ostatnim na świecie miejscem, gdzie w tradycyjny sposób poluje się na wieloryby z pokładu prymitywnych drewnianych łodzi, za pomocą drewnianych harpunów. Rybak wskakuje do wody razem z harpunem, by wbić ostrze w zwierzę. Metoda polowania oraz wykorzystywane narzędzia praktycznie nie uległy zmianie od kilkuset lat. Sezon polowań na wieloryby trwa od maja do lipca, kiedy te wielkie ssaki przepływają w pobliżu migrując między Oceanem Indyjskim, a Oceanem Spokojnym. Poza wielorybami, poluje się tu również na rekiny, delfiny oraz duże manty.

W wiosce jest kilka bardzo prostych miejsc, w których można przenocować i coś zjeść. Rybacy chętnie (za opłatą) zabierają turystów na całodzienne polowanie.

Jak się dostać na Lembatę

Na Lembatę można przypłynąć promem z Larantuki na Flores do portu Lewoleba. Prom jest cały drewniany i wygląda, jakby pochodził z XIX wieku. Rejs trwa niecałe 4 godziny. Z Lewoleby można dojechać do Lamalery ciężarówką, mało komfortowy przejazd na dystansie 30km zajmuje kolejne 4 godziny.

Opinie o Lembacie
+ DODAJ

Fajny
Tylko to nie jest tak, że codziennie rybacy wypływają w morze i wracają z wielorybem... Jak tam byliśmy w październiku, to ostatni raz wieloryba upolowali w... marcu (i było to jedyne udane polowanie w roku). Jak trafimy na żółwia albo delfina, to i tak będzie coś. Ale wioska ma klimat, głównie ze względu na suszące się wszędzie resztki morskich stworzeń.
Fajny
Trudno się tu dostać, ale miejsce jest wyjątkowo oryginalne.
Średnia ocena na podstawie 2 opinii: 3/5.
Przewodnik > Indonezja > Lembata