Indonezja
Bali

Gunung Batur

Gunung Batur jest stosunkowo niedużym (1717m) aktywnym wulkanem położonym na wyspie Bali wewnątrz kaldery prawulkanu sprzed 20 tysięcy lat, która znajduje się wewnątrz kolejnej kaldery sprzed 30 tysięcy lat. Zewnętrzna kaldera ma około 13km średnicy, a wewnętrzna 9km. U stóp wulkanu leży jezioro Danau Batur.

Z krawędzi zewnętrznej kaldery, w pobliżu Kintamani lub Penelokan, rozciąga się fantastyczny widok na wnętrze kaldery, z wulkanem Batur, jeziorem Batur i kilkoma wioskami.

Trek na szczyt wulkanu Batur

Na Gunung Batur można wejść. Dotarcie do krawędzi krateru zajmuje 1,5 godziny, a kolejną godzinę trzeba poświęcić, by dojść do najwyższego jej punktu, choć niewiele osób na to się porywa. By zdążyć na wschód słońca, wspinaczkę należy rozpocząć o 4:30. Przy krawędzi znajduje się niewielki barek, gdzie można zjeść śniadanie, na przykład jajka smażone na gorącej wulkanicznej skale.

Trek jest dość prosty i każda średnio sprawna osoba nie powinna mieć z nim problemu.

Gunung Abang

Najwyższym punktem na krawędzi zewnętrznej kaldery, po przeciwnej stronie jeziora względem Gunung Batur jest Gunung Abang (2153m). Można na niego wejść w ciągu około 3 godzin, ale nie jest to szczególnie popularna atrakcja.

Opinie o Gunung Batur
+ DODAJ

Zachwycający
A my się wybraliśmy tam nie na zatłoczony wschód słońca ale ok. 10:00, kiedy już wszyscy schodzili. Fascynujące doświadczenie, a widoki ze "szczytu" naprawdę powalające. To jedno z lepszych doświadczeń w moim życiu.
Zachwycający
Oczywiście że tak! Jak najbardziej polecam. Nocowaliśmy w Kintamani. Wieczorem po przyjeździe po prostu wyszliśmy na ulicę do przydrożnej chatki i tam zapytaliśmy o przewodnika. W ciągu 5 minut już był :) Umówiliśmy się na 4 rano, poprowadził nas mniej znaną trasą bez tłumów. Mimo, iż wschód był mało widoczny ze względu na mgłę, wrażenia i tak były ogromne. Jeśli ktoś ma obawy, że nie da rady - spokojnie, to po prostu taka 2 godzinna przebieżka pod górkę. Nie żadna wspinaczka :) Warto!
Zachwycający
Warto przenocować w Kintamani i rankiem zobaczyć wulkany. Po drodze jest kilka restauracji z tarasami widokowymi.
Bardzo fajny
super widoki! szalony przejazd skuterem przez pola zastygłej lawy bezcenny:) Jedno z przyjemniejszy miejsc na Bali:)
Fajny
Bardzo przyzwoity wulkan, zdecydowanie warto trochę się pomęczyć i wejść na sam szczyt.
Średnia ocena na podstawie 5 opinii: 4/5.
Przewodnik > Indonezja > Bali > Gunung Batur