Indie

Dharamsala

Dharamsala jest stacją górską leżącą u podnóża Himalajów w północnych Indiach. Swoją siedzibę ma tu Tybetański Rząd na Wygnaniu, co czyni to miejsce bardzo interesującym. Tak zwana Dolna Dharamsala, w której znajduje się dworzec autobusowy nie jest szczególnie ciekawa, cała infrastruktura turystyczna oraz centrum tybetańskiej kultury znajduje sie w położonej kilka kilometrów dalej i kilkaset metrów wyżej Górnej Dharamsali zwanej także McLeod Ganji.

McLeod Ganji

McLeod Ganji jest niewielkim miasteczkiem wybudowanym na bazie dawnego garnizonu wojsk brytyjskich, niezwykle malowniczo położonym na zboczu góry. Tutaj swoją siedzibę ma Dalai Lama, duchowy przywódca Tybetańczyków, który po ucieczce z okupowanego przez Chiny Tybetu znalazł wraz ze swoim ludem schronienie w Indiach. Tybetańczycy osiedlili się w wielu rejonach Indii (nie tylko w górach), ale McLeod Ganji jest ich nieformalną stolicą oraz centrum kultury i religii.

Samo miasteczko jest niezwykle sympatyczne, jest przesiąknięte tybetańską kulturą oraz buddyzmem. Znajduje się tu kilka pięknych świątyń, naokoło rozciągają się wspaniałe widoki, a czas płynie leniwie i relaksująco. Jest tu wiele okazji do uczestniczenia w najróżniejszych kursach, od medytacji, przez jogę, muzykowanie, do gotowania włącznie.

Noclegi

McLeod Ganji posiada bardzo bogatą bazę noclegową, można wybierać pośród bardzo wielu hotelików i pensjonatów w znajdujących się w samym miasteczku oraz w jego okolicach. Popularne są również wioski położone powyżej McLeod, gdzie wynajmując pokój lub mały domek, zdala od cywilizacji, można rozkoszować sie pięknymi okolicznościami przyrody.

Opinie o Dharamsali
+ DODAJ

Bardzo fajny
Mały tybet u stóp Himalajów, możliwość zobaczenia Dalaj Lamy, pyszne i zdrowe Tybetańskie jedzenie, punkt startowy na treking w Himalaje (Triund i Indahar pass). Miły odpoczynek od hinduskiego jedzenia:>
Zachwycające
McLeod - rewelacja. Miejsce inne niż całe Indie. Góry, widoki, ciekawi ludzie. Sam mieszkałem w Bhagsu - 1,5 km od Mc Leod. Spokojna wioska z licznymi gesthousami i niesamowitymi restauracjami/ barami. Przyjadę tu jeszcze raz.
Zachwycające
Żadne słowa nie są wstanie oddać piękna i klimatu takich miejsc jak Dharamsala i McLeod Ganji. To trzeba zobaczyć i poczuć. Dlatego musicie mi uwierzyć - to jest zachwycające.
Zachwycające
swieze powietrze, himalaje i przy odrobinie szczescia mozliwosc spotkania DALAJLAMY:)
Fajne
Turystyczny raj, pierwszy stopień w drodze na Himalaje. Z Tybetem niestety nie wiele ma wspólnego. Nie co inaczej sobie je wyobrażałem, dlatego też daję opinie Fajne. http://Makensis.pl
Bardzo fajne
miasteczko ma zajebisty klimat i jest pieknie polozone, swietne knajpy i widoki, no i oczywiscie TYBETANCZYCY...
Zachwycające
zachwycające
Zachwycające
ciekawa odmiana po pobycie w innych rejonach Indii, wspaniali ludzie, przepyszne momo :) no i niezapomniane widoki, warto wybrac sie na nawet jednodniowe trekkingi np. na Triund
Bardzo fajne
najprzyjemniejsze miejsce w jakim byłam w Indiach. pod względem klimatu daje wytchnienie, podobne pod względem mentalności...dobra baza wypadowa do połażenia po górkach.
Zachwycające
mam nadzieję, że będę tam jeszcze nie raz
Bardzo fajne
Przyjemne miejsce w Indiach, które nie jest indyjskie. Powiew Tybetu na każdym kroku.
Zachwycające
Wspaniałe miejsce z piękną scenerią i fantastycznymi ludźmi. Polecam kursy medytacji i kuchni tybetańskiej. Można tu też zostać na dłużej i popracować chwilę jako wolontariusz.
Bardzo fajne
Super przyjemne miejsce. Świetne klimaty, zwłaszcza w wioskach powyżej MCLeod.
Bardzo fajne
Bardzo przyjemne miejsce
Zachwycające
McLeod jest wyjątkowo sympatycznym miejsce, szczególnie dla kogoś lubiącego góry i/lub kulturę tybetańską.
Średnia ocena na podstawie 15 opinii: 4/5.
Przewodnik > Indie > Dharamsala