Tajlandia

Pogoda we wrześniu

Wrzesień przynosi końcówkę monsunu w północnej części Tajlandii oraz na wybrzeżu wschodnim, szczyt monsunu w centrum i na wybrzeżu południowo-zachodnim oraz wstęp do monsunu na wybrzeżu południowo-wschodnim. Słowem w całym kraju pogoda jest zdominowana przez monsunowe deszcze, wiatr, chmury i dużą wilgotność powietrza. Najlepszym, o ile nie jedynym możliwym, miejscem na plażowanie są wyspy Koh Samui, Koh Pha Ngan oraz Koh Tao. Podróżowanie po Tajlandii we wrześniu gwarantuje, że będziesz cały czas mokry(a), jeśli nie od deszczu, to od własnego potu. Zdarza się, że w czasie szczególnie deszczowych lat, znaczne obszary Tajlandii nawiedzają powodzie, co nie tylko utrudnia przemieszczanie się, ale także stanowi spore niebezpieczeństwo. Wrzesień należy do miesięcy turystycznie najmniej popularnych. Z tego powodu część hoteli zostaje zamkniętych, a pozostałe oferują specjalne zniżki. Wiele usług turystycznych jest niedostępnych, promy mogą kursować rzadziej, albo wcale.

StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
Tajlandia północna
29
32
35
36
34
32
32
31
31
31
30
28
Tajlandia centralna
32
33
34
35
34
33
33
33
32
32
32
31
Tajlandia wschodnia
31
31
32
33
32
31
30
30
30
31
32
31
Tajlandia południowo-zachodnia
33
34
34
34
32
32
31
31
30
31
31
31
Tajlandia południowo-wschodnia
29
30
31
32
33
32
32
32
32
31
30
29
Warszawa
0
1
6
12
18
21
22
22
17
12
5
2

Tajlandia północna

We wrześniu, w północnej Tajlandii monsun zaczyna powoli słabnąć, ale jest tylko trochę mniej intensywny, niż w sierpniu. Deszczu można oczekiwać średnio co drugi dzień lub nieco częściej, zdarzają się lokalne podtopienia lub nawet powodzie, a drogi bywają nieprzejezdne z powodu osuwającej się ziemi. Piękne słońce przeplata się regularnie z ciemnymi chmurami. Trekking w dżungli może być bardzo uciążliwy.

Tajlandia centralna

Wrzesień jest najbardziej deszczowym miesiącem roku w centralnej części Tajlandii. Średnio dwa, na każde trzy dni są deszczowe, do tego utrzymuje się wysoka temperatura i duża wilgotność. W bardziej deszczowych latach często obserwuje się powodzie i podtopienia całych ulic w Bangkoku. Wodospady w Kanchanaburi są pełne wody, jak nigdy.

Tajlandia wschodnia

Na wschodnim wybrzeżu widać wyraźną poprawę pogody w porównaniu do sierpnia. Intensywność opadów spada niemal o połowę, choć i tak jest przynajmniej dwa razy wyższa, niż w pozostałych regionach Tajlandii. Statystycznie można liczyć tylko na 5 dni bez deszczu w całym miesiącu. Nadal jest duszno, parno i wilgotno. Trudno liczyć na przyzwoite warunki do plażowania we wrześniu.

Tajlandia południowo-zachodnia

Wrzesień jest najbardziej deszczowym miesiącem roku na wybrzeżu andamańskim. Piękna, słoneczna pogoda zdarza się, ale rzadko, zdecydowanie częściej jest wietrznie i pochmurno. Pada średnio pięć do sześciu dni w tygodniu. Morze bywa bardzo wzburzone, przez co kąpiel bywa ryzykowna, a podróż łodzią nieprzyjemna, o ile w ogóle możliwa. Wrzesień, wraz z październikiem, to najmniej turystyczne miesiące w tej części Tajlandii, można liczyć na korzystne ceny w hotelach i restauracjach.

Tajlandia południowo-wschodnia

We wrześniu, na wybrzeżu południowo-wschodnim, monsun jeszcze się na dobre nie rozkręcił, ale potrafi już pokazać co potrafi, zwłaszcza pod koniec miesiąca. Zazwyczaj pada co drugi dzień, choć intensywność opadów jest trzykrotnie niższa, niż po drugiej stronie półwyspu i sześć razy niższa, niż na Koh Chang. Nadal można trafić na sporo ładnej, słonecznej pogody.

Komentarze
+ DODAJ

Przewodnik > Tajlandia > Pogoda > Wrzesień