Indie

Bodhgaya

Bodhgaya jest najświętszym miejscem dla wszystkich wyznawców Buddyzmu. To tutaj ponad 2,5 tysiąca lat temu Siddharta Gautama po sześciu latach medytacji pod drzwem Bodhi osiągnął oświecenie. Od tego momentu nazywano go Buddą, a jego uczniów, uczniów jego uczniów i ich następnców, aż do dnia dzisiejszego, Buddystami.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia, w miejscu, w których Budda medytował, dzisiaj stoi wielka stupa Maha Bodhi, a wokół niej setki mniejszych stóp i świątyń. Wokół tego kompleksu, na terenie wioski, każdy kraj buddyjski postawił swoje świątynie lub klasztory. Świątynie zamieszkane są przez mnichów z danego kraju i zbudowane są w stylu dla niego charakterystycznym.

Bodhgaya jest celem pielgrzymek dla milionów Buddystów każdego roku, sam Dalaj Lama ma zwyczaj spędzać tu kilka zimowych miesięcy, wioska robi się wówczas niezwykle kolorowa dzięki tłumom tybetańskich pilegrzymów.

Kompleks świątynny Mahabodi znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Noclegi

W wiosce jest całe mnóstwo hotelików oraz noclegowni dla pielgrzymów, ale trzeba bardzo uważać w okolicy ważniejszych świąt lub w czasie przyjazdu znanych nauczycieli, bo miejsca potrafią się szybko zapełnić i pozostaje wówczas tylko nocleg w pobliskim miasteczku Gaya. Kilka świątyń posiada pokoje gościnne i chętnie przyjmuje turystów, to chyba najciekawsza opcja spędzenia nocy.

Co robić?

Poza zwiedzaniem kolejnych świątyń, medytowniem w parkach, jeżdżeniem rowerem po okolicy i kupowaniem dewocjonaliów, można jeszcze zająć się słuchaniem różnych nauk i wykładów, a także wziąć udział w kilkudniowych kursach medytacyjnych.

Drzewo Bodhi

Legenda mówi, że Budda medytował przez 6 lat siedząc nieporuszony pod drzewem Bodhi. Drzewo to dawno już umarło, ale mnisi z Sri Lanki zdążyli pobrać z niego nasiona i w swoim kraju wyhodować jego "potomka". To drzewo żyje do dzisiaj w starożytnej stolicy Anuradhapura, a jego nasiona przewieziono do Bodhgai i zasadzono w tym samym miejscu, w którym medytował Budda. W ten sposób dziś możemy podziwiać "wnuczka" historycznego drzewa Bodhi.

Jak się dostać do Bodhgai?

Bodhgaya nie ma dostępu do sieci kolejowej, ale położone kilkanaście kilometrów dalej miasteczko Gaya położone jest na bardzo ruchliwej trasie Delhi - Kalkuta, zatrzymuje się tu większość pociągów. Z Gai można dojechać do Bodhgai autobusem, ale wygodniej i szybciej jest wynająć motorikszę.

Śladami Buddy

Wschodnie Indie są rejonem, w którym żył i nauczał Siddhartha Gautama, zwany także Buddą. W wielu miejscach, dla upamiętnienia ważnych wydarzeń z Jego życia wybudowano wspaniałe stupy, świątynie oraz klasztory. Każdy buddyjski kraj starał się zostawić po sobie ślad stawiając budowle w charakterystycznym dla siebie stylu, co daje okazję do zapoznania się z tradycją i kulturą religijną wielu krajów.

Na ścieżce buddyjskich pielgrzymek leżą:

Opinie o Bodhgai
+ DODAJ

Zachwycający
Must see każdej osoby zwiedzającej Indie!
Bardzo fajny
Miasteczko wielkiego Buddy i tysiąca świątyń, schodziłem tam nogi do kostek, ale warto było :)
Zachwycający
Byłam w lutym 2013,medytujący mnisi,powtarzane mantry w cieniu drzewa to trzeba zobaczyć.Miejsce pielgrzymek.Byłam 3 doby po wizycie w Varanasi w drodze na Goa.Dla mnie pozycja obowiazkowa.
Bardzo fajne
Miałem okazję przebywać w Bodhgay w styczniu 2010 r w okresie PUJI , czyli modlitewnym sezonie BUddystów.Wiele twarzy pielgrzymów najczęsciej z Tybetu w których widać nieskazitelny spokój. Wiele by można pisać i opowiadać ale najlepiej przezyć to osobiście. W miasteczku znajduje sie wiele różnych świątyń które tylko z uwagi na brak czasu zwiedziłem pobieżnie i pewnie nastepym razem poświęce wiekszą ilość uwagi. Ogólnie Indie wywarły na mnie wrażenie , ale jak juz wspomniałem to trzeba przeżyć i doświadczyć. Pozdrawiam
Zachwycające
To miejsce to obowiazkowa pozycja na drodze kazdego, kto chce sie rozwijac duchowo. OK, klimat lekko czestochowski (kalekie dzieci, zebracy), bez maski na twarz ani rusz, ale za murami swiatyni jest zupelnie inny swiat. Nie do opisania. Bylam tam 10 miesiecy temu i wlasnie pakuje plecak, by wrocic.
Bardzo fajne
Kontemplacyjne miejsce, w którym się dobrze czułem. Polecam! http://makensis.pl
Fajne
Mam ambiwalentne uczucia po spędzeniu kilku dni w Bodhgayi. Wszystkie miejsca związane z buddyzmem, szczególnie cały kompleks otaczający Mahabodhi Temple - rewelacyjne. Fascynujące zarówno jako zabytki, ale także jako miejsca gdzie można spotkać pielgrzymki buddystów z całego świata. Poza tym - co w Indiach bezcenne - można znaleźć tam spokój i ciszę. Niestety problem zaczyna się po ich opuszczeniu, samo miasteczko megasyfiaste, nawet jak na indyjską skalę, miejscowi kantują na wszystkim bardziej niż gdzie indziej w tym kraju, wyjeżdżałem stamtąd z uczuciem ulgi.
Bardzo fajne
Bodhgaya, a w zasadzie okolice Mahabodhi Stupy są cudownym miejscem, w którym znajdują chwile skupienia tysiące buddystów z całego świata. Gorzej jest za murami tego świętego miejsca. Setki żebraków oczekują jałmużny tuż za bramą. Cóż, takie są Indie...
Zachwycające
Medytacyjna armosfera, miejsce świetne do odpoczynku, można spać w klasztorach buddyjskich co jest szczególnie godne polecenia. Polecam też jednodniową wycieczkę do miejsca gdzie Budda Gautama medytował zanim osiagnął oświecenie, piękne, ciche miejsce. Szkoda tylko, iż i tam turyzm ze swoim indyjskim naciągactwem i oszukaństwem dotarł.
Bardzo fajne
Sympatyczna mała mieścinka z mnóstwem buddyjskich klasztorów. Również miejsce, gdzie można popracować charytatywnie w małej wiejskiej szkole
Zachwycające
Moze nie tyle zachwycające co bardzo specjalne i wyjątkowe. W Boghgaji w powietrzu coś się unosi. Zawsze kiedy tam jestem coś się ze mną dzieje.
Zachwycające
Dobre miejsce, bo nie-hinduskie ;). Będąc tam czułam jaki mocny wpływ mają intencje tych wszystkich pielgrzymów. Oczywiście po wyjściu na ulice znowu był kontakt z nieciekawą hinduską rzeczywistością..
Fajne
To oczywiscie wszystko prawda, co zostalo zamieszczone w tym arykule, jednak autor potraktowal to wszystko bardzo przewodnikowo, ciezko mi uwierzyc, ze ta osoba naprawde byla w tym miejscu, a jak byla to bardzo krotko i tak naprawde nie poczula calego spirytu i duchowej atmosfery. Wszystkie Swiete miejsca sa szczegolne, bedac tam mozna to odczuc. Bodhgaya, a szczegolnie Stupa jest miejscem niesamowitym, dlatego dziwi mnie troche ten opis.
Zachwycające
to trzeba zobaczyć
Bardzo fajne
Przepiękne miejsce, wspaniałe klasztory
Zachwycające
Dla mnie zachwycające.
Średnia ocena na podstawie 16 opinii: 4/5.
Przewodnik > Indie > Bodhgaya