Indonezja

Sumba

Sumba jest wyspą w Indonezji leżącą na uboczu popularnych szlaków turystycznych. Słynie z fascynującej kultury plemiennej, licznych tradycyjnych wiosek, megalitycznych grobowców, festiwalu Pasola, tkaniny Ikat oraz pięknych plaż. Infrastruktura turystyczna i transportowa na Sumbie są bardzo podstawowe, więc podróżowanie po wyspie jest sporym wyzwaniem i prawdziwą przygodą. Sumbańczycy są sympatyczni i przychylnie nastawieni do nielicznych turystów, którzy tu zaglądają.

Sumba ma około 300km długości i 80km szerokości, nazywana była kiedyś Wyspą Sandałową.

Co zobaczyć na Sumbie

Największą atrakcją Sumby są tradycyjne wioski, których duże skupiska znajdują się w zachodniej części wyspy w regionach Kodi, Lamboya, Wanukaka, Anakalang oraz w okolicy miasteczka Waikabubak. W tych okolicach można również zobaczyć festiwal Pasola. Najczęściej odwiedzane wioski wschodniej Sumby znajdują się w okolicy miasteczka Melolo, które można potraktować jako bazę wypadową. Do najpiękniejszych plaż na wyspie należą Kalala, Newa, Tarimbang, Wanokaka oraz Marossi.

Marapu

Większość mieszkańców Sumby jest oficjalnie wyznania protestanckiego ale nie przeszkadza im to jednocześnie praktykować pradawną, animistyczną religię Marapu. Najważniejszym elementem Marapu jest kult przodków, którym stawia się olbrzymie megalityczne nagrobki. Do dziś rodziny potrafią zadłużyć się na wiele pokoleń, by ufundować odpowiednio okazały nagrobek. Muszą również porozumieć się z innymi rodzinami, także z sąsiednich wiosek, by zebrać odpowiednią liczbę mężczyzn, którzy wspólnymi siłami przetransportują grobowiec z kamieniołomu do wioski.

Tradycyjne wioski

Sumba nigdy nie była zjednoczona pod jednym władcą, co zmuszało każde plemię do nieustannej walki o własną niezależność. Dlatego większość wiosek na charakter obronny, zbudowane są w trudno dostępnych terenach, zwykle na szczytach wzgórz. Wojny klanowe były przez wieki na porządku dziennym i zdarzają się nawet w czasach współczesnych. W 1998 roku w zamieszkach na tym tle zginęło ponad 100 osób. W niektórych wioskach można zobaczyć drzewa, na których wywieszone są trofea w postaci czaszek zabitych wrogów.

W tradycyjnych wioskach można podziwiać charakterystyczną zabudowę z domami o nieproporcjonalnie wysokich dachach oraz pięknie zdobione megalityczne grobowce. Grobowce przodków są najważniejszym elementem każdej wioski.

Pasola

Pasola to niezwykle widowiskowe, tradycyjne, doroczne zawody, w których kilkudziesięciu do kilkuset odświętnie ubranych jeźdźców próbuje zrzucić z konia swoich przeciwników przy pomocy drewnianych włóczni. Każdego roku w lutym i marcu odbywa się 7-9 takich zawodów w różnych wioskach w regionach Kodi, Wanukaka oraz Lamboya w zachodniej części Sumby. Ich dokładny termin ogłaszany jest z tygodniowym wyprzedzeniem przez najważniejszego szamana Marapu i jest związany z datą pojawienia się na plaży kolorowego morskiego robaka Nyale, który raz w roku masowo nawiedza tutejsze plaże w celach reprodukcyjnych.

Jak się dostać na Sumbę

Na Sumbę można przylecieć samolotem z Denpasar na Bali oraz przypłynąć promem z Sape na Sumbawie oraz Labuan Bajo i Ende na Flores.

Opinie o Sumbie
+ DODAJ

Bardzo fajny
Sumba dalej czeka na odkrycie przez turystów. I to jest jej as w rękawie, największy atrybut. Wyspa Sandałowa jest bardzo biedna, ze słabą infrastrukturą (trzeba się troszkę nagimnastykować żeby się stąd dostać, np. na Flores, w odpowiadający nam dzień) i jedną porządną drogą dookoła wyspy (reszta dróg to zgroza) ale za to jedyna w swoim rodzaju. Nie chodzi tylko o brak komercji, ale i o krajobrazy, które bardziej przypominają Australię i stepy obu Ameryk niż położoną wzdłuż równika Indonezję. Trawiaste wzgórza robią wrażenie w porze suchej, mogę sobie tylko wyobrazić tę soczystą zieleń w porze deszczowej. Nie jestem fanem wątków etnicznych ? nie wypowiem się więc na temat wiosek, choć swoje widziałem i faktycznie mogą się podobać. Plaże są niezadeptane i piękne, nadają się do totalnego chilloutu, a ocean do snorkelingu, surfingu, pływania, w zasadzie wszystkiego. Z minusów słaba jak na Indonezję kuchnia. Na Sumbę docierają jedynie nieliczni Europejczycy, co oczywiście wraz z biegiem czasu się zmieni więc warto zobaczyć ją taką jaką jest teraz. Ze wszystkich wysp, które zwiedziłem Sumba była zdecydowanie najbliżej pełnej i namacalnej egzotyki. I zdecydowanie najdroższa!
Średnia ocena na podstawie 1 opinii: 4/5.
Przewodnik > Indonezja > Sumba