Chiny

Opinie o Chinach
+ DODAJ

Bardzo fajny
Chiny to w zasadzie nie kraj, a cała cywilizacja. Pańtwo bardzo zróżnicowane wewnętrzne pod względem klimatycznym, jak i kulturowym przez co cieżko ocenić kraj całościowo i mogą to być różne spostrzeżenia w zależności od miejsca pobytu. Bardzo bogata historia i kultura. Kraj wykonał w ostatnich latach niewiarygodny wręcz postęp. Większośc obiektów jest nowych, ulice czyste, wszechobecna technologia, rozmaita kuhnia. Skala obiektów i miast większa niż w Europie. Daje to niektórym do zrozumienia, że nie tylko świat zachodni jest obecnie w forpoczcie cywilizacji. W Azji ma godnego konkurenta. Z drugiej strony kraj bardziej trudny do podróżowania niż się wydaje ze względu na język, biurokracje i przeludnienie. W przypadku wielu znanych atrakcji trzeba się liczyć z ogromnymi tłumami i jak ktoś ma z tym problem to powinien zastanowić się nad alternatywnymi trasami. Chiny to jeden z tych krajów, gdzie turysta musi być nastawiony na przeżywanie i doznawanie, a nie swobodne przemieszczanie sie z miejsca na miejsce. Komu się spodoba: -miłośnikom zabytków i historii -wielbicielom nowoczesnych miast i miejskiego zgiełku -poszukiwaczom nowych i nietypowych smaków - osoby lubiące w podróży przygododę i nowe doznania Kto może być rozczarowany: -osoby poszukujące dziewiczych miejsc i ucieczki od cywilizacji -osoby szukające wyciszenia i doznań duchowych - ci którzy oczekują cen i klimatów, jak w Azji połudiowowschodniej
Zachwycający
Za każdym kolejnym razem jak ląduje w Chinach odkrywam ten kraj na nowo, lecz nie wyobrażam sobie abym tam zamieszkał na stałe, ten gwar ogromnych miast powoduje że po każdym miesiącu spędzonym tutaj z utęsknieniem wracam do Europy, chociaż jak ląduje w Berlinie to mam wrażenie, że wróciłem do trzeciego świata.
Zachwycający
PRC - Chińska Republika Ludowa to wspaniałe państwo. Ale teraz chciałbym się skupić na ludziach. Wielu twierdzi, że Chińczycy są mniej mili niż południowcy, surowi ekonomicznie i trzeźwo myślący. Tak jest. Wielu jednak uważa to za wadę. Tutaj należy sobie coś uświadomić. Pragnienie cech np. Filipińczyków, Malezyjczyków czy Indochińczyków wśród obywateli PRC jest bezpodstawne. To tak, jakby spodziewać się południowo-wschodnich Azjatów u Azjatów właściwych, czyli Chińczyków. Chińska Republika Ludowa jest bogatym, cywilizowanym i rozwiniętym krajem, dlatego jej obywateli lepiej porównać do Europejczyków lub mieszkańców Stanów i Amerykańców niż do południowo-wschodnich Azjatów. Nie będą tak mili, gdyż nie potrzebują tylu pieniędzy co kraje południa. To jeden z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych państw świata. Nie miejcie więc pretensji.
Zachwycający
Bardzo lubię, jeżdżę kilka razy do roku. bardzo dobre jedzenie, bardzo piękne miejsca, totalnie inny świat.
Fajny
Ludzie fatalni, zabytki przepiękne, przyroda oszałamiająca, choć większość miejsc udostępnionych do zwiedzania zbyt przystosowana (alejki, wytyczone trasy, tabliczki, ławeczki, barierki, itd.). Trudno jest zresztą oceniać jednoznacznie tak wielki kraj. Jechać na pewno trzeba, ale warto się nastawić na spore trudności podczas zwiedzania (brak znajomości języków obcych, totalna biurokracja w przypadku rzeczy teoretycznie prostych do załatwienia, itp.)
Zachwycający
Niesamowite państwo! Najpiękniejsze na świecie, znacznie piękniejsze niż brudne Stany! Czysto, pięknie - szczególnie zachwycająca \\\"stolica świata\\\" - Hong Kong. Równie piękny Szanghaj, Pekin, Wuhan, Kanton, Shenzhen i inne miasta, a także przyrodnicze miejsca, pokazane po lewo. Najwspanialsze, najnowocześniejsze i pełne historii państwo na Ziemi! Raj!
Zachwycający
W Chinach byłam2 razy w 2008 i wiosną 2011,odwiedziłam Kanton,Hongkong,Makao-miasta godne polecenia,każde z nich ma inny charakter.Kanton najbardziej chiński,Hongkong, bardziej europejski-nic dziwnego wpływy kolonialne Brytyjczyków zrobiły swoje.Makao ma pozostałości dawnej kolonii Portugalczyków.Wszystko zachwycające inne .......,inna kultura inny świat inni ludzie,słowem pełna egzotyka.Dla osoby będącej pierwszy raz lekki szok,ale w moim przypadku pozytywny.Wiosną 2012 roku wybieram się po raz trzeci ,tym razem do Szanghaju,polecam wszystkim podróżnikom
Zachwycający
Po prawie 3 tygodniowej podróży po Chinach zostałem miłośnikiem tego kraju, głównie ze względu na charakter mieszkańców. Podróżowaliśmy we dwoje na własną rękę, lokalnymi środkami transportu. Bez pomocy Chińczyków, ich życzliwości taka podróż byłaby kompletnie niemożliwa. Im dalej od tzw. turystycznych miejsc tym bardziej przyjaźni ludzie, nie traktujący cię jak chodzący bankomat z pieniędzmi. Natomiast brak możliwości porozumiewania się w j. angielskim (i w każdym innym poza chińskim) zmusza do wykazania się pomysłowością i wyobraźnią. Jeżeli ktoś twierdzi, że Chiny są martwe, mało duchowe proponuję zobaczenie Wutai Shanu, szczególnie w niedzielę. A Szanghaj jest jedynym wielkim miastem jakie mi się spodobało w przeciwieństwie do Singapuru czy Bangkoku. Mam zamiar jeszcze nieraz tam powrócić, być może jeszcze w tym roku.
Zachwycający
Warto pojechać i zobaczyć :) dobre jedzenie, mili ludzie i dużo do zobaczenia.
Zachwycający
Mieszkam w Chinach już od roku. W wielu komentarzach narzekacie na nowoczesność, utratę klimatu czy 'martwość' tego kraju. Jeśli ominiecie te 'nowoczesne' miejsca, proponowane atrakcje turystyczne, to odnajdziecie niesamowite widoki, przepełnione wciąż żywą chińską kulturą miejsca i wspaniałych ludzi chętnych do dzielenia się tą wspaniałą i obcą dla nas kulturą. Jeśli ktoś narzeka na ten kraj, prędzej powinien narzekać na sposób w jaki go poznał i jakość swojej podróży, która wyrobiła u niego to negatywne i tak niewłaściwe zdanie. :) Pozdrawiam, coraz bardziej zakochana i codziennie zaskakiwana przez Chiny :)
Fajny
Plucie w restauracjach to mega przegięcie :)
Zachwycający
Jestem bez pamięci zakochana w Chinach! Odwiedziłam jedno z najpiękniejszych miast Chin, Hangzhou z m. in. uroczym West Lake (Jezioro Zachodnie) oraz Szanghaj, miasto drapaczy chmur. Wspaniałe zabytki, uroczy ludzie i klimat i ta ich nowoczesność! Śmiejemy się w Europie z Chińczyków i z tego co chińskie, ale wierzcie mi, DALEKO nam do Chin! Marzę, aby znów tam wrócić...
Bardzo fajny
Nie wszystko jest w tym kraju idealne, to chyba wiadomo. Ale podróż do Chin jest przeżyciem niezwykle wzbogacającym, atrakcyjnym estetycznie, wartościowym poznawczo, poszerzającym horyzonty. Warto jechać na własną rękę aby zanurzyć się w dalekowschodniej odmienności po szyję, spróbować wszystkiego co jest w zasięgu ręki i finansów, i wrócić jako inny człowiek. Większość subtelnych smaczków tego kraju nie należy do programu podróży żadnego biura.
Zachwycający
No cóż, jeśli ktos lubi bród, smród i ubóstwo, to rzeczywiście może woleć Indie od Chin. Dla mnie Chiny są stanowczo najciekawszym i "najfajniejszym" państwem w azji. Problemem który powoduje iz wiele osób narzeka jest po prostu blokada komunikacyjna, krótko mówiąc nawet w chwili obecnej sam angielski to za mało zeby swobodnie zwiedzic Chiny. No chyba że jedzie się na wycieczkę z przewodnikiem, ale po takiej wycieczce trudno powiedzieć że zwiedziło się Chiny.
Fajny
Kraj fajny ale jednak bardzo odczuwa się tam skutki wielu lat komunizmu i rewolucji kulturalnej, kazda świątynia wydaje się żywa tyko powierzchownie, prawie jak muzeum, warto zobaczyć choćby dla przejawów kultury materialnej nawet w tej formie jaka przetrwała a przede wszystkim dla krajobrazów miejscami zapierających dech w piersiach ale przyznaję pomimo, że jest tam prawie sterylnie czysto na ulicach w porównaniu z Indiami to wolę te "brudne" Indie.
Nieciekawy
Chiny w porównaniu z Indiami, Laosem lub Wietnamem wydaja się martwe. Ludzie są nieuprzejmi i nawet atrakcje turystyczne pozbawione są uroku. Mimo iż jest to kraj wielkich tradycji, to obecnie pieniądze i rozwój gospodarczy zastapily wolność słowa i duchowość...
Zachwycający
Od 1988 roku byłem w Chinach kilkanaście razy. Zmiany jakie zaobserwowałem są niesamowite. Oczywiście nie wszystko co się świeci jest warte zobaczenia ale mimo tego warto odwiedzić ten wielki kraj. Ludzie poza wyjątkami są wspaniali.
Fajny
Mieszkam w chinach od 5 lat.Moim zdaniem, nie nalezy prownywac Panstwa Srodka do Polski,lub innych krajow Europy.Tu jest całkowicie inna kultura( jednym odpowiada, natomiast innych razi ),inne obyczaje i zwyczaje, inna mentalnosc,jest inaczej. Ludzie w wieksziosci sa cudowni( zdazaja sie wyjatki ). Jest mniej rozbojow i kradziuezy( zdazaja sie ),w miastach jest bezpiecznie. Hotele sa czyste ( zalezne jest to oczywiscie od klasy hotelu), i bezpieczne ( bardzo zadko zdazaja sie drobne kradzieze( z naciskiem, na bardzo żadko ). Jest wiele cudownych miejsc do zobaczenia,odwiedzenia. Jest piekna wyspa na wakacje mozna zrobic fajne zakupy( nie koniecznie kopie,lub repliki ) Pozdrawiam Zapraszam do Chin
Zachwycający
bylam w Pekinie, Szanhaju i kilku innych mniejszych miejscowosciach !!! To BYL KOSMOS !!! Oddałabym wszystkie podroze ktore odbyłam za powrot do Chin. Niestety - zblizam sie do 60-tki a podroz samolotem z przesiadką jest dla mnie zbyt meczaca i są to dwa glowne powody mojej tesknoty za Chinami.
Zachwycający
Zachwycający, piękny kraj - Polecam prywatne wyjazdy i kontakty z ludźmi którzy pomogą chociaż trochę zrozumieć ten kraj.
Zachwycający
Bardzo ciekawy kraj,ludzie uprzejmi.Napewno warto tam pojechac.
Zachwycający
Przepiękny kraj. Wart odwiedzenia.
Zachwycający
Chiny to jedna wielka atrakcja,niepowtarzalni ludzie,atrakcje ktorych nigdzie nie spotkacie na swiecie Warto wydac troche pieniedzy aby to zobaczyc chociaż w czesci.
Fajny
Parę zabytków jest całkiem fajnych, ale Chińczycy nie należą do najmilszych, nikt nie mówi po angielsku, wszystkie napisy po chińsku, wszędzie panuje straszny tłok. Byłam raczej rozczarowana, ale jak mówię, nie można Chinom odmówić posiadania kilku naprawdę fajnych miejsc.
Taki sobie
Teraz to już nowoczesny kraj, ludzie są bardzo nieuprzejmi, zero klimatu, a zabytki rozjechane autostradami. Jest tyle ciekawszych miejsc w Azji, że szkoda czasu na Chiny.
Zachwycający
Yangshuo jest jest bajkowym miejscem dla odwiedzających. Miasteczko jak na warunki chińskie malutkie, z niska zabudową nie przekraczającą 5 pięter. Główna ulica handlowa pełna sklepików z odzieżą i pamiątkami, mozna kupić tu również walizkę , plecak, sprzęt fotograficzny, trociczki, lampiony i \'markowe\' zegarki \'Lorex\' lub \'Switch\'. zapach jedzenia i sprzedawcy kapeluszy biegnący za turysta to codzienność. Warto! wynająć otwarty samochodzik z kierowcą (głównie kobiety) i pojechać w głęboką wieś kilkanaście kilometrów od zabudowań. Po drodze widać pola ryżowe niektóre w trakcie zbiorów, inne ze snopkami po zebranym ryżu. To wszystko wśród niesamowitych mogotów wapiennych, porośniętych zielenią i zgietych wpół od pracy ludzi w trójkątnych kapeluszach .
Zachwycający
Miejsce tak odmienne od Europy. Pelne kontrastów. Atmosfera nieporównywalna do żadnego innego miejsca - kolory, zapachy, smaki.. zachwycające! Do tego bardzo gościnni, ciepli ludzie. Nie ma dnia, żebym nie marzyła o powrocie tam.
Zachwycający
Chiny to po prostu jakis raj... wysiadasz z samolotu, widzisz zupelnie inna zabudowe, mnostwo kolorow. Bardzo chcialbym tam wrocic...
Fajny
Podobalo mi sie, ale wole Wietnam
Zachwycający
W chinach można się zakochać , ale znam takich którzy po pobycie stwierdzili nigdy więcej. Ja się zakochałam i uwielbiam tam latać.
Bardzo fajny
Chiny są krajem kontrasów. Polecam Tybet - tam można uciec od problemów i cywilizacji a jak już komuś się znudzi zachęcam do spróbowania raftingu. Imponujący jest również Wielki Mur, ale najlepiej poznać jakiegoś Pekińczyka i poprosić go żeby zawiózł was w miejsce gdzie nie ma turystów. Gorąco polecam :)
Średnia ocena na podstawie 31 opinii: 4/5.
Przewodnik > Chiny