Sri Lanka

Anuradhapura

Anuradhapura jest pierwszą historyczną stolicą Sri Lanki, pełniła tę rolę przez blisko 1500 lat, od roku 380 przed naszą erą do swojego upadku na początku XI wieku, kiedy stolicę przeniesiono do Polonnaruwy.

Dziś można tu podziwiać ruiny królewskich pałaców, świątyń i klasztorów, posągu Buddy oraz gigantyczne stupy - dagoby.

Sri Maha Bodhi

W Anuradhapurze rośnie święte drzewo Sri Maha Bodhi, szczep drzewa Bodhi, pod którym w Bodhgai w Indiach Siddhartha Gautama osiągnął oświecenie i stał się Buddą. Historyczne drzewo z czasów Buddy już nie istnieje, ale na jego miejscu w Bodhgai można dziś zobaczyć drzewo, które wyrosło z nasionka przywiezionego z Anuradhapury, jest to więc niejako "wnuk" słynnego drzewa Bodhi.

Jak się dostać do Anaradhapury

Przejazd autobusem z Kolombo zajmuje 6 godzin, pociągiem od 4 do 6 godzin.

Opinie o Anuradhapurze
+ DODAJ

Bardzo fajny
Bez tuk-tuka-a zwiedzanie nie ma sensu. Jeśli źle trafisz, może być nudno i nieciekawie. My trafiliśmy genialnie. Jeśli lubisz zabytki, jeśli potrafisz uświadomić sobie, że w czasach kiedy u nas rządziły niedźwiedzie i żubry, tutaj była cywilizacja, a dzisiaj jest zgoła odmiennie, to przyjedź do Anuradhapura i zadzwoń pod numer 071 408 11 44 po dobrego przewodnika i ciesz się nowymi doświadczeniami.
Fajny
2015 - Jeżeli chce się zobaczyć dosłownie wszystkie miejsca to należy poświęcić cały dzień. Miasto nie zapiera tchu w piersiach, chociaż jedna dagoba zrobiła na nas wrażenie.
Zachwycający
Fajne miejsce na przejażdżkę rowerem wśród świątyń i ruin. Koniecznie jednak trzeba pojechać do położonej niedaleko Mihintale (genialne miejsce ze świątynią, posągiem Buddy i jaskiniami mnichów na sporym wzniesieniu). Mihintale robi lepsze wrażenie niż sama Anuradhapura.
Taki sobie
Nie zrobiła na nas wrażenia. Polonnaruwa nieco bardziej interesująca, ale tylko trochę.
Fajny
W porównaniu z Indiami, raczej takie sobie, ale jak ktoś nie widział perełek w Indiach, to może się spodobać.
Średnia ocena na podstawie 5 opinii: 3/5.
Przewodnik > Sri Lanka > Anuradhapura