Indonezja

Sumatra

Sumatra jest szóstą pod względem wielkości największą wyspą świata i drugą w Indonezji. Ma 1790km długości i 435km szerokości, powierzchnią jest o 2/3 większa od Polski. Mieszka tu około 45 milionów ludzi, w większości wyznawców Islamu.

Co zobaczyć na Sumatrze

Trekking w dżungli, wspinaczka na wulkany, podglądanie orangutanów, spotkanie z plemionami oraz relaks na koralowych wysepkach należą do największych atrakcji Sumatry.

Parki Narodowe na Sumatrze

Kiedyś Sumatra była w całości pokryta gęstą dżunglą, dziś niestety w znacznym stopniu wykarczowaną, żeby zrobić miejsce pod plantacje i pola uprawne. Fragmenty, które pozostały do dzisiaj są chronione w jedenastu parkach narodowych. Najpopularniejszy i najłatwiej dostępny jest Park Narodowy Gunung Leuser, w którym można spotkać między innymi wolno żyjące orangutany i pojeździć na słoniu. Park Narodowy Kerinci Seblat nie jest tak popularny, ale równie interesujący, znajduje się w nim najwyższy aktywny wulkan Indonezji. Park Narodowy Siberut daje możliwość spotkania z plemionami Mentawajów.

Grupy etniczne

Sumatra jest domem dla licznych plemion i grup etnicznych, które często zachowały swoje własne tradycje, wierzenia, języki i odrębną kulturę. Łatwo jest dotrzeć do Bataków nad jeziorem Toba, Minangów w okolicy Bukittingi, czy Mentawajów na wyspie Siberut.

Wulkany Sumatry

Na Sumatrze znajduje się 26 wulkanów, na niektóre można wejść bez specjalnego sprzętu i przygotowania. Największym na Sumatrze i w całej Indonezji jest Gunung Kerinci (3805m), do najłatwiejszych należą Gunung Sibayak (2212m) i Gunung Sinabung (2460m). Popularny jest również Gunung Marapi.

Tropikalne wyspy

Wokół Sumatry znajduje się mnóstwo wysp i wysepek, z których wiele zasługuje na miano raju na ziemi. Zazwyczaj obfitują one w piękne plaże, rafę koralową, kolorowe rybki, interesujące miejsca do nurkowania oraz światowej klasy miejsca do uprawiania surfingu. Do najpopularniejszych należą Pulau Nias, Pulau Weh i wyspy Mentawai. Na wyspach Banyak można zamieszkać jak Robinson Crusoe na wyspie do swojej wyłącznej dyspozycji.

Podróżowanie po Sumatrze

Jakość dróg na Sumatrze jest wręcz legendarna. Przejazd 100 kilometrów potrafi zająć 5 godzin, a i to tylko pod warunkiem, że ostatnio nie padało zbyt intensywnie. W przeciwnym wypadku droga potrafi się zamienić w błotną lawinę. Na szczęście w Indonezji operuje kilka tanich linii lotniczych i całkiem niezła sieć lotnisk, czasem warto dopłacić i dotrzeć na miejsce w znacznie krótszym czasie.

Opinie o Sumatrze
+ DODAJ

Bardzo fajny
Sumatra z całą pewnością jest warta dłuższych odwiedzin. Ja spędziłem na niej kilka dni a to zdecydowanie za krótko. Pyszne jedzenie, na czele z owocami i wspaniałe krajobrazy to tylko niewielka część z tego co Sumatra ma do zaoferowania, a warto dodać, że turystów jeszcze nie jest tak strasznie dużo.
Zachwycający
Na Sumatrze spędziliśmy prawie miesiąc i nie żałujemy ani dnia:) Wyspa jest piękna, bardzo różnorodna. Podróżując budżetowo trzeba się liczyć z godzinami spędzonymi w ciasnych busikach- średnia prędkość przemieszczenia się to ok. 30 km/h po bardzo krętych, wyboistych drogach. Powszechna nieznajomość angielskiego, sporo śmieci. Jednak widoki wynagradzają niedogodności:) Zapraszamy na filmik z najpiękniejszymi momentami z naszej podróży, w razie pytań zachęcamy do kontaktu:) https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=525888511127990&id=461585260891649
Zachwycający
Siberut..Przepiękna wyspa z jeszcze dziewiczą przyrodą, rdzennymi ludźmi żyjącym w zgodzie z naturą, choć rząd Indonezji powoli zmusza ich do ucywilizowania. Można skosztować świeżych durianów, kokosów prosto z palmy, taro, przepyszne sago - pieczone nad ogniem tak jak dziesiątki czy setki lat temu. Można łowić ryby czy krewetki w spódniczce z liści bananowca, przyjrzeć się, jak się robi truciznę do strzał, przy odrobinie szczęścia można tez uczestniczyć w rytualnych tańcach - wystarczy trafic na uroczystość: narodziny czy zakończenie budowy domu. Ludzie ogromnie życzliwi, serdeczni, rodzinni, przyjmują obcych z otwartymi ramionami. Warunki prymitywne, spanie na macie z bambusa, łazienka w rzeczce, toaleta pod drzewkiem. Świetne warunki do odpoczynku od zgiełku i pędu nowoczesnego świata. Dla chętnych podaję namiary na sprawdzonego przewodnika - od razu uprzedzam, że znacznie lepiej mówi po angielsku niż pisze :-) na imię ma Vinsent 085265208745..można powołać się na Izabelę z Polski :-) - mamy kontakt do dziś..
Bardzo fajny
Cudowna przyroda i ludzie, jedno z tańszych miejsc w Indonezji. Gunung Leuser Park i pobliskie miasteczko bardzo przyjemne, polecamy spływ rzeką na oponach, z którego korzystają głownie miejscowi. Poza tym Pulau Weh - na snorkling, Danau Toba, gdzie można wypożyczyć rowery, Bukititingi i pobliskie doliny.
Średnia ocena na podstawie 4 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Sumatra