Indonezja

Papua

Papua, zwana dawniej Irian Jaya, jest należącą do Indonezji częścią wyspy Nowa Gwinea, drugiej, największej wyspy świata. Pozostała część wyspy tworzy niepodległe państwo Papua Nowa Gwinea.

Papua jest domem dla etnologicznie najprymitywniejszych kultur świata. Liczne i różnorodne plemiona Papuasów porozumiewają się około 300 językami, co stanowi 25% wszystkich języków znanych ludzkości. 85% powierzchni Papui pokrywa gęsta, tropikalna dżungla, w większości niezbadana. Szacuje się, że kryje się w niej jeszcze wiele nieznanych człowiekowi gatunków roślin i zwierząt, a możliwe również, że dżunglę zamieszkują jeszcze plemiona, które nigdy nie nawiązały kontaktu ze światem zewnętrznym.

Podróżowanie po Papui

Papua jest o ponad 1/3 większa od Polski i prawie całkowicie pokryta dżunglą. Podróżowanie po wyspie zwykle wymaga korzystania w samolotów lub promów, nie jest proste, szybkie, ani tanie. Papua jest najdroższym do podróżowania regionem Indonezji.

Co zobaczyć na Papui

Największą atrakcją Papui jest malownicza Dolina Baliem, popularny region trekkingowy, gdzie można udać się w głąb dżungli na wyprawę trwającą od kilku dni do kilku tygodni. W trakcie wyprawy można zajrzeć do wiosek kilku plemion Papuasów.

Fani plażowania i nurkowania poczują się jak w raju na wyspie Biak oraz na wyspach archipelagu Raja Ampat.

Na Papui znajduje się najwyższy szczyt Indonezji - Puncak Jaya, o wysokości 4884 metrów. Nie należy on jednak do łatwych szczytów trekkingowych i jego zdobycie wymaga solidnego przygotowania wspinaczkowego.

Opinie o Papui
+ DODAJ

Zachwycający
Byliśmy w Manokwari, gdzie Charles Roring (couchsurfing.pl) pokazał nam okoliczne wyspy oraz zorganizował wyprawy do dżungli, w góry Arfak oraz nad morze. Charles wg tego co mówił jest wolontaryjnym pośrednikiem miejscowych ludzi organizujących wyprawy do dżungli. Cudowne miejsce! Nieco droższe niż np. Sumatra, ale wrażenia niezapomniane. Świecące grzyby w dżungli, rajskie ptaki, wioski, tradycyjne chaty. Ostrzegamy tylko przed aroganckim Holendrem, organizującym wyprawy na rajskie ptaki, który w bardzo nieprzyjemny sposób starał się wypierać miejscowych, którzy stanowili niestety łatwą do pokonania konkurencję w organizowaniu takich eskapad.
Średnia ocena na podstawie 1 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Papua