Tybet

Kailash

Kailash jest prawdopodobnie najświętszą ze wszystkich świętych gór Azji. Jest czczona przez wyznawców Buddyzmu, Hinduizmu, Dżinizmu oraz Bon (przed buddyjska animistyczna religia Tybetu). Kailash sięga na wysokość 6714 metrów nad poziom morza i ma cztery wyraźne i charakterystyczne ściany tworzące coś na kształt piramidy.

Kora wokół Mount Kailash

Pielgrzymi tłumnie przyciągający pod Mount Kailash wykonują korę, czyli obejście góry dookoła 52 kilometrowym szlakiem. Większość pielgrzymów obchodzi górę kilka do kilkunastu razy, ale marzeniem każdego z nich jest zrobienie tego dokładnie 108 razy. Wyznawcy Bon wybierają kierunek przeciwny do wskazówek zegara, a wszyscy pozostali dokładnie odwrotnie. Sprawnej i dobrze zaaklimatyzowanej osoby wykonanie jednego obejścia zajmuje około 15 godzin marszu. Większość turystów wykonuje to w ciągu 3 dni, pielgrzymom w zależności od wieku, możliwości i liczby wykonywanych po drodze pokłonów cała trasa zajmuje nawet dwa, trzy tygodnie.

Trasa przebiega na wysokości 4600 do 5600 metrów nad poziomem morza, więc choroba wysokościowa jest tu czymś, co trzeba poważnie brać pod uwagę.

Darchen

Darchen jest małym miasteczkiem położonym u stóp Mount Kailash. Można tu znaleźć nocleg i kilka restauracji. W Darchen rozpoczyna się trasa kory. Około 30 km za miastem znajduje się warte odwiedzenia święte jezioro Manasarovar.

Opinie o Kailash
+ DODAJ

Zachwycający
Miejsce trudno dostępne i wymagające ale jedno z najbardziej wyjątkowych. Może nie na pierwszy wyjazd do Tybetu, ale na pewno na drugi.
Średnia ocena na podstawie 1 opinii: 5/5.
Przewodnik > Tybet > Kailash