Wietnam

Ha Long

Zatoka Ha Long (Zatoka Opadających Smoków) jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych Wietnamu i całej Azji. Na powierzchni półtora tysiąca kilometrów kwadratowych rozsianych jest prawie dwa tysiące skalnych (wapiennych i łupkowych) wysp i wysepek o charakterystycznym kształcie, tworząc niezwykle malowniczy krajobraz. Zaledwie co druga wyspa ma swoją nazwę, tylko kilka jest zamieszkanych, w niektórych znajdują się spektakularne jaskinie, które można zwiedzić. Można tu też odnaleźć lasy mangrowcowe oraz rafę koralową.

UNESCO

Zatoka Ha Long znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak?

Zatokę Ha Long najwygodniej jest zwiedzić na zorganizowanej wycieczce, którą oferuje każdy agent turystyczny w Hanoi. Wycieczki trwają od 1 do kilku dni, przy czym decydując się na opcję jednodniową, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że sam transport z Hanoi do miasta Ha Long, gdzie można przesiąść się na łódź, będzie trwał kilka godzin. W przypadku wypraw kilkudniowych nocuje się albo na jednej z wysp, głównie Cat Ba, albo na łodzi.

Organizatorzy wycieczek nad zatokę mają nienajlepszą sławę, zwykle wszystko przebiego prawidłowo, ale często zdarzają się problemy z realizacją planu wycieczki i dotrzymaniem uzgodnionych warunków. Zwiedzanie zatoki da się zorganizować samodzielnie, bez pomocy biura podróży, ale wcale nie musi to być tańsza i wygodniejsza opcja.

Opinie o Ha Long
+ DODAJ

Zachwycający
Samo miasto jest małe i ma niewiele atrakcji (park rozrywki), szerokie plaże, góra Yen Tu. Większość turystów przyjeżdża tutaj i w ogóle nie zatrzymuje się w mieście tylko korzysta ze statków co jest oczywiście największą atrakcją tego miejsca, czyli zatoka. Nie ma niestety publicznych promów, które pływają po okolicznych wyspach, więc trzeba korzystać z drogich, prywatnych statków. Alternatywą jest wyprawa z Hai Phong np. podczas której wyprawy można zobaczyć podobne krajobrazy. Drugą opcją jest pobyt w mieście Ha Long i wyprawa na prawą stronę miasta (oddzielone wielkim mostem).
Bardzo fajny
Nie da się być w Wietnamie i nie być nad Halongiem :). Bardzo polecam (ale nie nastawiałabym się na odkrywanie nowych lądów - miejsce bardzo komercyjne).
Zachwycający
rewelacyjne miejsce, właśnie wróciłem z wietnamu i to miejsce szczerze polecam, 1 dzien w zupelnosci wystarczy nie ma potrzeby wykupywania wiecej, widoki zapierajace dech w piersiach
Zachwycający
Coś wspaniałego, tutaj nabiera się chęci do życia... Widziałem już ładny kawałek świata, ale mało co przebija piękno tej zatoki. Być w Wietnamie i nie zobaczyć Ha Long to tak jak odwiedzić Rzym omijając Watykan...
Zachwycający
Ha Long to z pewnością przecudowna przyroda i na tym oceniając warto się skupić. Ja niestety miałam okazję zobaczyć to miejsce w niezbyt sprzyjającej pogodzie, a mimo to wyglądało bajecznie (przy słońcu musi być magia). Mnóstwo wysepek, tamtejsi ludzie mieszkający na wodzie - coś co trzeba zobaczyć będąc w Wietnamie. Łatwo się tam dostać kupując wycieczkę w jakimś biurze w Hanoi (sprzedają również w hotelach, ale wtedy jest ciut drożej).
Fajny
Zatoka Ha Long - Ok ale zalecam wyjazd w miesiącach, gdy jest tam +25 st. C. Ogólnie kompletnie nie dbają o swoje dziedzictwo wiec nie zdziw się jak podczas rejsu zobaczysz multum świeci wrzucanych do zatoki przez miejscowych.
Zachwycający
Coś pięknego. Jedno z najpiękniejszych miejsc, które udało mi się odwiedzić, a nie ukrywam, że trochę widziałem. Jedyny minus to, że daje się odczuć, że miejsce jest naprawdę skomercjalizowane. Od siebie to polecam wzięcie dłuższej wycieczki (np.: 3 dni) z noclegiem w bungalowach. Wycieczki krótkie 1-2 dniowe z noclegiem na łodzi zazwyczaj płyną jedynie w okolice zasadniczego Ha Long Bay, które jest przeładowane turystami. W trakcie dłuższego pobytu łodzie dopływają głębiej w zatokę Ha Long, a właściwie płyną do Lan Ha Bay, gdzie turystów jest już dużo mniej i można naprawdę poczuć magię miejsca i kontemplować krajobrazy wysepek. Z perspektywy czasu, gdybym skorzystał jedynie z opcji 1-2 dniowej, naprawdę wiele bym stracił. Chociaż pewnie wiele zależy od wycieczki.
Zachwycający
Trafiłam na dobrą pogodę, dobry statek , dobrego przewodnika i dobrych wspołtowarzyszy... Efekt? Nigdy nie zapomnę tej 2-dniowej wycieczki!!!
Zachwycający
Po prostu choć raz w życiu trzeba to miejsce zobaczyć!
Zachwycający
najpiękniejsze miejsce w Wieletamie!
Zachwycający
Po prostu cudownie. Absolutnie obowiązkowe podczas wizyty w Wietnamie.
Bardzo fajny
Jeden dzień w zupełności wystarczy. Chyba, że ktoś lubi spędzać czas na wodzie. Ładne widoki. Koniecznie.
Zachwycający
OBOWIAZKOWO trzeba zobaczyc!
Zachwycający
Uważam, że zatoka jest punktem obowiązkowym podróży po Wietnamie. Pełno ludzi ale czemu się dziwić? Jest bajkowo. Uważam, że jednodniowa wycieczka absolutnie wystarczy. W hotelach będą was namawiać na 3 dni, sami zdecydujcie...
Zachwycający
Pięknie. Warto odwiedzić. Bardzo turystycznie. Mnóstwo turystów z całego świata.
Fajny
Fajne na jeden dzień (jeden nocleg). Komercja ogromna, która po czasie zaczyna nieco denerwować, a piękne krajobrazy jednak po kilku godzinach zaczynają nudzić. Nie dajcie się namawiać na zbyt długie wyprawy.
Zachwycający
Mój kolega jest z Wietnamu poleca to miejsce i zachęca nas w pracy zebysmy pojechali do niego na urlop bo warto zobaczyć to miejsce :)
Taki sobie
Pod względem przyrodniczym cudo, ale niestety miejsce tak mocno skomercjalizowane, że bardzo negatywnie odbija się na odbiorze calości. Dosłownie fabryka (albo może plantacja) dla wietnamskich turoperatorów, tysiące stateczków, tysiące turystów, ogromna machina przemysłu turystycznego... Bardzo trudno w tej atmosferze wycinać piękno zatoki. Oczywiście must see nr 1 w Wietnamie, więc i tak każdy tam wczesniej czy później dotrze:)
Zachwycający
Byłem i widziałem przepiękne miejsce.Wykupiliśmy wyciecczkę z Hanoi na jeden dzień za 30$ ,rejs statkiem +Jaskinia 3h,ze zródeł sprawdzonych za tę samą kwotę nocujemy na statku + wyżywienie zależy gdzie kupujemy wycieczkę. Jak widzą białe twarze to zdzierają jak mogą. w Polsce na pewno byś nie dał prawie 100zł za trzy godz na statku ale tam o tym się nie myśli tylko płaci Raj dla oczu i duszy Wracam !
Zachwycający
Byłem tam w 1972 roku.Widoki zapierają dech w piersi.Zachwycające.I mam tylko pretensje do losu,że nabrał mnie solidnie.Albowiem rzuciłem pieniążek i polski i wietnamski,a na to miejsce przez tyle lat nie wróciłem.A teraz gdybym mógł to zdrowie nie pozwala na takie podróże.
Zachwycające
Wybieram się.
Zachwycające
POLECAM, wykupujac wycieczke w Hanoi warto troche pochodzic i wybadac ceny, my za 25 $ trafilysmy na statek gdzie reszta zaplacila min 50$...czasem lepiej sie nie chwalic udana negocjacja, reszta naszych towarzyszy zwlaszcza z Malezji nie byla z tego zadowolona....
Zachwycające
Będąc w Wietnamie po prostu trzeba zobaczyć. Dla mnie oprócz gór na północy Wietnamu najpiękniejsze miejsce w tym kraju. Polecam wycieczkę kajakiem - mozna poeksplorować miejsca gdzie nie wpłynie żaden statek :)
Bardzo fajne
nie bylem ale wyglada pieknie
Zachwycające
Warto było przeczekać dwudniowy tajfun w miasteczku aby wybrać się w rejs po zatoce, niesamowite, powalające miejsce. Noc na łodzi najlepsza ze wszystkich. Warta każdej ceny ;)
Bardzo fajne
Bylem tam wczoraj i dzisiaj. Goraco. Troche mgly. Wazne to dobry statek z klimatyzacja i jedzeniem. Lodzia odradzam bo upal straszny a napoje drogie.
Zachwycające
Żałuję, że wybrałem sie tam tylko na wycieczkę 1-no dniową
Takie sobie
niestety, 'przemysl' turystyczny skutecznie w zatrwazajacym tempie ruinuje naturalne piekno zatoki, warto byc, warto poczuc klimat indochin
Zachwycające
Chyba najbardziej zachwycające miejsce w tym pięknym kraju.Tu dopiero widać jakie rzeczy potrafi robić matka natura.
Zachwycające
taktež
Zachwycające
Miejsce jest zachwycajace ale jest to za duzy sped turystow
Zachwycające
Można też na kajakach popływać między wyspami - coś wspaniałego !!!
Bardzo fajne
Mieszkałem tam trzy miesiące,bylo fajnie i ciekawie
Zachwycające
Cudo cudo, cudo ,cudo, cuuuuuuuuuuudowne miesjce. Byłam tam już dwa razy. Raz na jednodniowej wycieczce, poraz drugi na wycieczce 3 dniowej. spanie na statku pływanie koło statku. Piękno które możńa tam zobaczyć zachwyca.
Zachwycające
Super widoki - jeżeli masz okazję koniecznie wybierz się na wycieczkę łodzią. Wyprawa trwa ok. 6 godzin.
Zachwycające
Tajemnicze miejsce, tysiace wysp. Jedyna wada jest zatrzesienie innych turystow. Na szczescie zatoka calkiem spora:) Przepiekne jaskinie!
Zachwycające
Widoki zapierają dech w piersiach
Zachwycające
Ha Long jest przepiękne! I mimo natłoku turystów i łódek zatoka sama się broni swym pięknem. Byłam tam 3 razy i za każdym razem wiedziałam, że jeszcze kiedyś tam wrócę!
Bardzo fajne
Ja tera w Hanoi jestem ale w Halongu wyrepiscie... ;P a zwłaszcza takie małe skaczace rybki- jednym słowem: zajefajnie Fifek(www.oldisland.vgh.pl)
Zachwycające
Jedno z najpiękniejszych miejsc a całej Azji.
Średnia ocena na podstawie 40 opinii: 5/5.
Przewodnik > Wietnam > Ha Long