Indonezja

Kalimantan

Kalimantan jest indonezyjską częścią wyspy Borneo, trzeciej pod względem wielkości wyspy świata. Indonezja zajmuje prawie 3/4 powierzchni wyspy i dzieli ją z Malezją oraz Brunei. Kalimantan jest niemal dwukrotnie większy, niż Polska, choć ma zaledwie 12 milionów mieszkańców. Bardzo niewielu turystów zagląda na Kalimantan, podróżowanie po wyspie jest czasochłonne i dość uciążliwe ze względu na duże odległości oraz kiepską jakość dróg. Dotarcie w wiele miejsc wymaga podróży rzekami i wynajmowania drogich łodzi.

Co zobaczyć na Kalimantanie

Kalimantan nie posiada żadnych spektakularnych atrakcji turystycznych, większość turystów odwiedza wyspę, by poobcować z piękną i często jeszcze dziką przyrodą. Kalimantan był kiedyś w całości pokryty gęstą dżunglą, od lat bardzo intensywnie karczowaną, by zrobić miejsce pod uprawę palm olejowych. Najsłynniejszymi mieszkańcami lasów Borneo są orangutany, których 3/4 światowej populacji żyje właśnie tutaj. Poza Borneo, można jest spotkać na wolności jeszcze tylko na Sumatrze.

Do najczęściej odwiedzanych parków narodowych należą Kutai, Gunung Palung oraz Tanjung Puting, w każdym z nich można spotkać orangutany i wiele innych ciekawych zwierząt.

W okolicy Loksado można znaleźć atrakcyjne trasy trekkingowe.

Miłośnicy tematów etnicznych mogą się wybrać w okolice rzeki Mahakam, wzdłuż której żyją liczne plemiona Dayaków, rdzennych mieszkańców wyspy.

Większość miast na Kalimantanie jest zupełnie nieciekawa, z jednym chlubnym wyjątkiem, rzecznym miastem Banjarmasin.

Opinie o Kalimantanie
+ DODAJ

Przewodnik > Indonezja > Kalimantan