Laos

Pogoda

W Laosie panuje klimat zwrotnikowy monsunowy, w którym rozróżnia się tylko dwie pory roku:

Pora sucha

Pierwsza część pory suchej, między listopadem, a lutym, jest najlepszym okresem na podróżowanie po Laosie. Temperatury są wówczas przyjemnie niewysokie, deszcz pada sporadycznie, powietrze jest świeże i przejrzyste, a poziom wody w rzekach jest wystarczająco wysoki do komfortowego podróżowania łodziami.

W drugiej części pory suchej, w marcu i kwietniu, robi się nieprzyjemnie gorąco, a w kwietniu dodatkowo nieodłącznym elementem krajobrazu staje się wszechobecny dym z tradycyjnie wypalanych o tej porze roku pól. Dym nie tylko psuje widoczność, ale również potrafi drażnić oczy i płuca.

Na południu kraju obserwuje się nieco wyższe temperatury, niż na północy, która położona jest na nieco wyższych wysokościach.

Najchłodniejszymi miesiącami w roku są grudzień i styczeń.

Pora deszczowa

W porze deszczowej, można liczyć na codzienne, lub niemal codzienne opady, zwykle ulewy. Deszcz pada przeważnie raz dziennie, za to bardzo intensywnie, często nocą lub wczesnym rankiem, w czerwcu i lipcu nie dłużej, niż przez 1-2 godziny, zaś w sierpniu i wrześniu, przez 2 do 5 godzin.

Nieprzyjemnym skutkiem opadów deszczu są stosunkowo częste obsunięcia ziemi, zalania, lokalne podtopienia, uszkodzenia dróg i zerwania mostów, co powoduje znaczne utrudnienia w podróżowaniu. Podróż autobusem planowana na kilka godzin potrafi się przerodzić w całodniowy survival. Cały transport drogowy w Laosie staje się nieprzewidywalny, a planowane czasy przejazdu lepiej od razu mnożyć przez dwa.

Ze względu na wysoki poziom wody w rzekach, transport wodny przeżywa w tym czasie swój najlepszy okres, łodzie podróżują szybciej i docierają do miejsc niedostępnych w porze suchej.

Przyroda w porze deszczowej odżywa, po kilku suchych i gorących miesiącach. Zieleń cieszy oko.

Dwa pierwsze miesiące pory deszczowej, maj i czerwiec, są najgorętszymi miesiącami roku, zaś najbardziej deszczowym miesiącem jest sierpień.

StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
Laos północny
27
31
33
35
35
33
32
32
32
31
29
27
Laos południowy
31
32
34
35
32
31
30
30
30
31
31
30
Warszawa
0
1
6
12
18
21
22
22
17
12
5
2

Komentarze
+ DODAJ

Przewodnik > Laos > Pogoda