Kambodża

Angkor

Angkor jest jedną z najważniejszych i najwspanialszych atrakcji archeologicznych świata. Ten przy okazji największy na świecie (400 kilometrów kwadratowych) kompleks świątynny (prawie tysiąc świątyń) był między IX, a XV wiekiem stolicą (a konkretnie kilkoma kolejnymi stolicami) wspaniałego Imperium Khmerskiego. Prawdopodobnie, w XI wieku, liczący milion mieszkańców Angkor był największym miastem ówczesnego świata. Z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn, w XV miasto zostało całkowicie wyludnione, opuszczone przez jego mieszkańców i na kilkaset lat zapomniane. Dopiero w 1860 roku europejski badacz zupełnie przypadkiem natknął się na wspaniałe ruiny zagubione w środku dżunglii i oddał je ponownie światu.

Angkor został umieszczony przez UNSECO na Liście Światowego Dziedzictwa.

Świątynie Angkor

Świątynie Angkor miały bardzo interesującą historię, podporządkowaną religijnym upodobaniom Khmerów. Pierwsze wybudowane obiekty były świątyniami hinduistycznymi. Z czasem Khmerzy przyjęli Buddyzm i przerobili świątynie na buddyjskie w tradycji Mahajany, stawiając przy okazji wiele nowych. Później wrócił Hinduizm i świątynie ponownie przechodziły rekonstrukcję. Jednak nie trzeba było długo czekać, żeby los świątyń odmienił się po raz kolejny, Buddyzm, tym razem w tradycji Theravady (Hinayana) powrócił, żeby pozostać w tej części Azji do dzisiaj.

Najważniejsze i najpopularniejsze świątynie to:

I wiele innych...

Opinie o Angkorze
+ DODAJ

Bardzo fajny
Świetne miejsce, szkoda tylko, że zadeptane przez zwiedzających. W Ta Prohm czekałem prawie poł godziny, aż przejdzie kolejka chińskich turystów. Przed wschodem słońca polecam nie czekać ze wszystkimi przed świątynią Angkor Wat, tylko skorzystać z jedynej okazji zobaczenia jej bez innych turystów i wejść do środka. Mi udało się być kompletnie samemu. Dopiero po kilkunastu minutach pojawiła się jakaś mała grupa zwiedzających. Wchodziłem od północnej strony, kiedy cały tłum czekał od strony zachodniej.
Zachwycający
NieZiemskie miejsce na ziemni ,koniecznie trzeba zobaczyć angkor o wschodzie słońca -coś niesamowitego .Jest to miejsce na ziemni gdzie powiedziałabym ?trzeba to zobaczyć ?z całym sercem POLECAM
Zachwycający
Cud świata, 10/10. Uwaga na natrętnych naciągaczy.
Taki sobie
Masa turystów ,bez klimatu miejsce,sterta kamieni.Nie polecam.Ciężko porównać ale zamek w Malborku robi 200razy lepsza robotę i ma klimat.
Zachwycający
Zdjęcia, opisy ... wszystko nie oddaje tego co zobaczyliśmy na żywo. Uważam, że to jest jedno z miejsc w dzisiejszym świecie, które trzeba zobaczyć !!!
Zachwycający
Niezwykłe miejsce na mapie świata !. Właśnie dla takich miejsc podróżuje się po świecie !
Zachwycający
jesli chodzi o Azje Angkor powinno sie odwiedzic jako ostatni,po nim wszystko wydaje sie małe.....
Zachwycający
To trzeba zobaczyć. Wielkość kompleksu dopiero odczuwasz jak w nim jesteś. Na zdjęciu to kolejna pocztówka. http://wyjechalamzarazwracam.blogspot.com/2016/12/siem-reap-i-angkor.html
Zachwycający
Wrażenie niesamowite, miejsce wyjątkowe na skalę światową, jeden z cudów świata. Rozmach i skala kompleksu porusza wyobraźnię. Wrażenie lekko psuje liczba turystów. szczególnie w najpopularniejszych świątyniach, ale i tak zobaczyć to trzeba koniecznie.
Zachwycający
Byłam tam w 2008 roku i było pięknie. Nie tak dużo turystów. Jeździłam na rowerze między świątyniami. Bosko, ludzie przemili.
Zachwycający
Mimo nawału turystów warto odwiedzić. Najtłoczniej w pierwszej świątyni, potem już luźniej - tam gdzie kręcili Larę Croft świetna atmosfera. Miejsce ma swój klimat i robi wrażenie niemniejsze, niż piramidy w Kairze.
Zachwycający
To jest jedna z tych rzeczy, które sprawiają, że opada dosłownie szczeka.Pomimo masy turystó wciąż, nieustannie zachwyca. Warto wynajć rower i przemieszczać się nim między świątyniami, wstawać wcześnie rano i być przed wszystkimi zwłaszcza w mojej ulubionej Ta Phrom. Polecam wschód słońca na jednej ze świątyń oraz wypad na masaż. Night market i street food (bez obaw przed zarazkami :) pychotka)
Zachwycający
Jak dla mnie miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć! Zapiera dech w piersi, zwłaszcza przy wschodzie słońca. W Angkor byłam w porze suchej, ale na początku gdzie wszystko jeszcze jest zielone (znajomi byli w środku pory suchej, więc nie uświadczyli zielonych kolorów w Angkor), więc było pięknie. Majestatyczne miejsce, jeziorka, niedalekie pola ryżowe i historia miejsca cudowne. Oczywiście są tłumy, ale jak w większości takich miejsc. Warto również nie dać się naciągnąć, bo ja zwiedzajac i wchodząc do środka jednej z budowli nim się obejrzałam już miałam w ręce jakąś świeczkę za którą tubylec chciał kasę, ale niech ma. Polecam zdecydowanie!
Bardzo fajny
Naczytałem się dużo o Ankorze i zachwycie nad nim, pierwsze wrażenie tłumy turystów, ogólnie spoko, ale .. nie urywa. Jednak po powrocie do domu - byłem na objazdówce w azji, po zwiedzaniu inny miejsc, powoli poczułem respekt do tegoż miejsca, rzczywiście to miejsce ma coś w sobie, tłumy turystów i odpust wokół, jednak psują całościowy odbiór. Ta Prohm w dżungli rzeczywiście robi wrażenie, byłem w porze suchej, w porze deszczowej na pewno wygląda jeszcze lepiej.
Taki sobie
NO CUDOWNIE NO ALE RACZEJ NIE WARTO
Zachwycający
Każda świątynia ma do zaoferowania coś innego, swoją prywatną historię i przeznaczenie. Przez ruiny na zmianę przedzierają się korzenie drzew i promienie słońca. Nie znajdziemy tego w europejskich zamkach i pałacach, atmosfery takich miejsc nie da się oddać. Majestat, mistycyzm, szacunek ? to trzy słowa, które naszym zdaniem najlepiej opisują kompleks Angkor. Być tak blisko Kambodży i nie skusić się na Angkor, byłoby grzechem. Jeśli planujecie wypad do Kambodży z Bangkoku, to z naszej relacji dowiecie się, jak go zorganizować, bezstresowo przekroczyć granicę i gdzie nocować w pobliżu Angkor: http://orlynawylocie.pl/tajlandia-i-kambodza/
Zachwycający
Warte odwiedzenia, atrakcji wystarczy na 2-3 dni intensywnego zwiedzania.
Zachwycający
Koniecznie !!! Zanim wszystko odrestaurują. My zwiedzaliśmy rowerami (polecam). Małe koło można zrobić bez problemu nawet na tych lekko zdezelowanych rowerkach z wypożyczalni (2$)
Zachwycający
Polecam zwiedzanie tuk-tukiem a nie rowerem - kompleks jest duży a zwiedzanie w upale wyczerpujące, ale jak najbardziej warto! Spróbujcie dostać się do świątyni Ta Nei - jest zupełnie zapomniana a pięknie obrośnięta... no po prostu magia. Byłam tam 2 razy, za każdym razem zupelnie sama, a kierowcy tuk-tukow sami byli tak zauroczeni ze robili zdjęcia :) za tuk-tuka na caly kompleks można spokojnie zapłacić 10$ jak się odpowiednio starguje. Nie polecam jednak wschodów słońca - prawdopodobieństwo że będzie spektakularny jest równe zeru, a zarywa się noc i ciężko potem funkcjonuje się w ciągu dnia
Zachwycający
Choć raz w życiu trzeba to zobaczyć. Mała trasa z Angkor Wat, Ta Prom czy Bayon to mega dużo turystów, ale jak się zapuścić dalej to jest ich 100 razy mniej. Miejsce na 2-3 dni zwiedzania.
Fajny
Ankor był moim wielkim marzeniem...marzenia czasami rozczarowują. Świątynie kiedyś były piękne teraz zostały zadeptane przez masową turystykę. Dzikie tłumy ludzi mnie przeraziły. Szkoda, że nikt nie zajmuje się tym terenem. Za kilka lat bedą tam tylko kamienie.
Zachwycający
Coś niesamowitego, jak na razie było to najpiękniejsze miejsce jakie dowiedziałam w Azji. Zdecydowanie warte zobaczenia. Warto zwiedzać poza sezonem, rano i w odwrotnej kolejności niż wszyscy, żeby uniknąć ogromnego tłumu.
Zachwycający
nigdy tego miejsca nie zapomnę, wspaniałe, poprosiłem kierowcę tuk-tuka, by obwoził nas po świątyniach w odwrotnej kolejności - nawet w głównym kompleksie było pustawo, co dało mi możliwość zwiedzania bez tłumu turystów. Czarująca spuścizna - dla mnie nr 1 Indochin, obok Bagan w Birmie
Zachwycający
Wspaniałe miejsce, zdecydowanie jeden z cudów świata.
Zachwycający
Warto wyruszyć z samego rana aby uniknąć tłumów! Większość zaczyna od wschodu słońca przy kompleksie Angkor Wat (czego lepiej nie robić bo widok kiepski), lepiej ich minąć i zacząć zwiedzanie od kolejnych świątyń (Bayon). Da radę wszystko zwiedzić w jeden dzień, ale trzeba wstać wcześnie i wziąć Tuk Tuka. Rowerami będzie to ciężkie ze względu na panujący od 10 upał.
Zachwycający
Czaaaaad 1-dniowy bilet to za mało co najmniej 3 dni!!! NIESAMOWITE MIEJSCE!!!
Bardzo fajny
Bezwzglednie trzeba zobaczyc.
Zachwycający
Piękne świątynie i jest ich tyle, że nie w sposób zawieść się na Angkorze... fajne przejazdy przez dżungle i lasy, z ciekawymi lecz niegrzecznymi małpkami :D uwielbiającymi banany i kwiaty lotosu :D trzeba jednak uważać, bo jedna z nich może ukraść Ci piwo lub inną puszkę, wskoczyć na drzewo, a potem zrzucić Ci ją na... brzydko mówiąc.. łeb :D oprócz tego piękne świątynie i podziemia, Angkor Wat... wspaniałe! Ale nie w sposób wrócić stamtąd bez przeróżnych dupereli jak torebki, portfele czy biżuteria za dolara... tak za dolara, od biednych, schorowanych, wykorzystywanych przez straszny indyjsko-kambodżyjski świat dorosłych... nic dodać nic ująć, tylko płakać się chce na widok takich biedaków... Miasto piękne i wspaniałe, piękniejsze nawet niż indyjskie czy bangkockie świątynie, może nie lepsze od chińskich, ale porównywalne. Trzeba, musicie odwiedzić! Koniecznie! Najlepiej w ferie!
Zachwycający
Niezwykłe, zachwycające i naprawdę magiczne miejsce. Będąc w tej części świata nie można go pominąć. Osobiście polecam wybranie opcji 3-dniowej [do wyboru jest także bilet na 1 i 7 dni] - dwa pierwsze dni tuk-tukiem [duży i mały krąg] i ostatniego dnia wypożyczenie roweru za dolara na cały dzień i odwiedzenie najciekawszych waszym zdaniem świątyń w ten właśnie sposób. Jeszcze rowerem po całym kompleksie Angkor jest bardzo przyjemne - równe drogi, płaski teren. Czysty relaks :]
Zachwycający
To miejsce po prostu TRZEBA odwiedzić. Bierzcie tuk-tuka za 10-12 USD na cały dzień, albo rowery za psi grosz i jedźcie na małą pętlę. Po tym, co na niej zobaczycie, duża pętla nie jest już tak spektakularna i ciekawa. Angkor to Mount Everest paradoksów: 1000 lat temu pradziadowie współczesnych Kambodżan wznieśli tu perłę średniowiecznej architektury, a dzisiaj ich prawnuki mieszkają w prymitywnych chatach z liści palmowych...
Bardzo fajny
cudne miejsce...w wcale nie ma ąz tak wielu turystów.... najbardziej polecam Bayon i Ta Prohm polecam!
Taki sobie
Jak dla mnie to za bardzo przereklamowane
Bardzo fajny
Bayon i Ta Prohm sa rewelacyjne. Warto zrobic sobie grand tour tuk-tukiem i zobaczyc prawie puste swiatynie, wejsc po bardzo stromysch schodach, rozkoszowac sie cisza, posluchac muzyki kalekich khremerow. Angkor Wat - jest przereklamowane nie zrobilo na mnie zadnego wrazenia.
Zachwycające
Cieszę się, ze mogłam tu być !!! Piękne miejsca...szczególnie podobało mi się w ANGKR BAYON...i piękne miejsce TO PHROM...być może źle wpisałm nazwę...ale chodzi o przepiekną...strą roślinność..i te korzenie...cudo !!!
Zachwycające
Bylam i naprawde zachwyca ! Jak dla mnie numer 1 na Swiecie !!!
Zachwycające
To chyba najpiękniejsze miejsce na swiecie. Wiecej zdjec znalazlem tez na Tej stronie: http://tomaszbonek.pl/blog/podroz,po,kambodzy
Zachwycające
zdjecie nie odda nigdy rzeczywistosci piekna jakie czlowiek moze samemu zobaczyc!
Zachwycające
Nie rozczarowałem się. Co tu gadać. Po prostu Angkor jest fantastyczny. Kontrast pomiędzy bardzo biednym krajem, a bogactwem historii. Jak stać, to trzeba pojechać i zobaczyć na własne oczy. Piotr
Zachwycające
Nie dajcie sie zasugerowac opiniom, iz Angkor jest tak zalane turystami, ze lepiej sobie darowac to miejsce. Turystow jest sporo owszem, ale kierujac sie taka zasada nie powinno sie odwiedzac egipskich piramid czy Taj Mahalu. Jesli sie postaracie na pewno znajdziecie mniej popularne swiatynie. Zwiedzanie w godzinach najwiekszego upalu tez pozawla na unikniecie tlumow. Swiatynie sa przepiekne i nic tego nie zmieni;-) http://malem.fotolog.pl/
Zachwycające
bylem tam ponad rok temu,przepiekne miejsce ale za duzo turystow,myslalem ze bedzie bardziej dzikie a naokolo sami nachalni tubylcy,ale mimo to polecam i naprawde warto je zobaczyc bo za kilka lat tam bedzie jak w lunaparku,jedna rada nie korzystajcie z miejscowych opowiadaczy bo zedra skore i jeszcze beda fochy robic,
Zachwycające
Cudowne miejsce.na dzień dzisiejszy(ludzie mogą to zmienić...) magiczne połączenie natury z ludzkim umysłem twórczym;-p warto faktycznie odejść w jakieś ciche miejsc bez turystów by na chwilkę się wyciszyć ...ale też warto podejść do dzieciaków sprzedających różne pamiątki by się z nimi potargować-choć potrafią być głośne i troszkę nachalne to naprawdę są to dzieciaki miłe i inteligentne ,potrafią w prawie każdym języku coś powiedzieć i po polsku też dużo powiedzą;-p żal mi ich iż przyszło im żyć w takiej biedzie ale widać że są naprawdę zaradne...ogólne polecam to miejsce każdemu choćby na jeden dzień;-)
Zachwycające
Absolutnie magiczne miejsca! Angkor Wat najmniej - tłumy turystów. Bayon - cudo nad cudami! Posotałe, szczeólnie Ta Prohm, Bantey Srei, Bantey Samre no i Beng Malea - miejsca niezapomniane, cudne, pełne jakiegoś zaginionego czasu sprzed wieków..... Nie ma już zbyt dużo takich miejsc na świecie . . .
Zachwycające
Zachwyt to jedyne co może się tam przytrafić. Przystłaczają i przeszkadzają wściekłe tłumy turystów, ale i tak warto zacisnąć zęby. Magiczne miejsce i już. Polecam połazić piechotą między świątyniami, zamiast jeżdzić tuktukiem.
Zachwycające
Jedno z najpiekniejszych miejsc jakie w życiu widziałem, niesamowite wrażnie.
Zachwycające
Jedno z moich marzeń to zwiedzanie angkoru.Dotknięcie historii która jest jedną z najciekawszych na świecie.
Zachwycające
to miejsce budzi w człowieku taką pokorę wobec stwórców, wierzeń i... przyrody, która pochłonęła to światowe dziedzictwo. Nawet nie mając nic wspólnego z buddyzmem można całkowicie pogrążyć się medytacji. niesamowite uczucie! i jedno z niewielu miejsc do których naprawdę chciałabym wrócić.
Zachwycające
Fakt - magia... Szkoda tylko, że położona niedaleko tak nie magicznego miejsca jakim jest Siem Reap.
Zachwycające
Marzenie, które się spełniło. Polecam poświecic temu miejscu kilka dni. Angkor i Bayon to nie wszystko. Jest jeszcze porośnięta dzunglą TaPhnom i różowa świątynia kobiet Bentley Srei (tak sie to pisze?) - i kilka innych, ukrytych na uboczu. I tajemnicze miejsce: Kbal Spien, do którego idziemy przez dzungle. Kryje sie tam święty strumień z wyrzeźbionym kamiennym dnem, aby przeływająca przezeń woda zostala pobogosławiona niosąc święoś dla całej okolicy.
Zachwycające
Fantastyczne miejsce, fantastyczni ludzie, świetne jedzenie. Żadne zdjęcia nie zastąpią tych wrażeń. Jeżeli gdzieś na świecie był kiedyś raj, to wydaje mi się, że to mogła być Kambodża. Co do Angkoru, to jest to przeżycie mistyczne (z resztą te świątynie wciąż są nadal używane w obrzędach). Obowiązkowa pozycja dla każdego kto lubi podróże. Tylko warto sobie dać min. 3 dni.
Zachwycające
Podzielam wcześniejsze opinie -Angkor to miejsce magiczne. Niejednemu wybitnemu artyście gdyby ktoś kazał namalowac jakąś niezwykłą architekturę nie wymyśliłby on czegoś podobnego. Za każdym rogiem kolejnej świątyni odkrywasz coś nowego co nie pozwala ci wyjśc z podziwu. Absolutnie obowiązkowe miejsce dla kochających podróże. Nie wiem czy dane mi będzie odwiedzic to miejsce raz jeszcze, ale wrażenie jakie ono pozostawiło w mojej świadomości będzie trwało wiecznie.
Zachwycające
Cud Świata, po prostu Cud Świata.... Kto widział tam wschód słońca ten doznał prawie mistycznego przeżycia. Najlepiej poprosić zaprzyjaźnionego tuk-tukowca żeby zawiózł nas do świątyni przy której nie ma zbyt wielu turystów i cieszyć się to mistyczną chwilą w ciszy i spokoju. Odradzam wschód przy Angor Wat bo tam jest strasznie tłoczno.
Bardzo fajne
A ja się wybiję z tych optymistycznych komentarzy i powiem tylko, że Angkor jest "Bardzo fajny", nie "Fantastyczny". Na pewno wart odwiedzenia, ale po tylu zachwytach, człowiek spodziewa się czegoś nie z tego świata. A to wciąż tylko ruiny i wcale nie jest ich tak wiele jakby można się spodziewać. Owszem, ruin jest sporo, ale wartych zobaczenia tylko kilka, a sam Angkor Wat jest j/w, "Bardzo fajny". Wrażenie dużo psuje liczba turystów i renowacje, więc nie można zobaczyć wszystkiego. Więcej wrażeń na moim blogu, orient-ekspress.pl
Zachwycające
Bardzo dużo podróżuję. Angkor Wat powaliło mnie na kolana. Po prostu zachwycające... POLECAM
Zachwycające
Cudo, choć w tych tłumach traci pewnie troche na swoim magnetyzmie. Zobaczcie zanim, przy Bayon stanie Mac czy inny KFC
Zachwycające
po prostu genialne miejsce! to trzeba zobaczyc
Zachwycające
Cóż komentować - jechać i zobaczyć . Wyprawa droga ,daleka i bardzo uciążliwa ze względu na specyfikę kraju Kambodży. Na miejscu jest już tanio chociaż jednodniowy wstęp do świątyń to wydatek 20$ na osobę.Ale warto to zobaczyć chociaż większe wrażenie wywarł na mnie Baraburan na Jawie
Zachwycające
Powiem krotko to miejsce koniecznie trzeba zabaczyc
Zachwycające
Rewelacja! Wrażenie niesamowite.
Zachwycające
Wizytowka kambodzy i fantastyczne miejsce. Niestety bylem tylko 2 dni, ale nawet na tyle warto sie wybrac. Szkoda, ze turystow jest,az tak wielu, na pewno gdyby byl mniej , lepiej moznaby bylo poczuc klimat swiatyn..
Zachwycające
Fantastyczne czarujące miejsce. Marzę by znaleźć się tam w porze deszczowej gdy zieleń jest soczysta i japońskich turystów mniej. Do Angkoru trzeba jechać jak najszybciej, bo za 5, 10 lat to już będzie zupełnie inne miejsce (najazd turystów). Acha - trzy dni tutaj to absolutne minimum (choć ludziom typu "gdzie tu jest mc Donalds" zapewne starczy 1 dzień) Myślę że warto wybrać się tu na 5, 7 dni żeby móc w ciszy i samotności odpocząć, poczytać książkę poleżeć i pomyśleć o życiu. Ja nie mogłam tego zrobić bo miałam 2 dni więc latałam po Angkorze jak kot z pęcherzem by zaliczyć wszystko. Mając czas na zadumę, drzemkę, zapachy, rośliny, kamienie i motyle Angkor to zapewne zupełnie inne miejsce - jeszcze bardziej magiczne. Jakiej opcji się nie przyjmie - jedno jest pewne - trzeba znaleźć tu co najmniej godzinę na samotność i nie można zapomnieć aparatu. Polecam widok z balonu na Angkor.
Zachwycające
Żeby nie popaść w banał albo patos (a o oba łatwo w tym przypadku) napiszę tylko, że zobaczyć trzeba koniecznie! Dla amatorów fotografii zupełnie niezwykłe miejsce, na które powinni poświęcić kilka dni;-) Warto odkryć Angkor dla siebie. A... i są już bankomaty w Siem Reap! Bez obrazy, ale kto używa tej ich waluty???
Zachwycające
To sie w glowie nie miesci,ze najbiedniejszy kraj Azji ma najcudowniejszy kompleks swiatyn.Podziwia go caly swiat,podziwialam i ja.Biednym i stlamszonym przez Pol Pota Kmerom zycze by odzyska;i swoje miejsce na swiecie.Niech te cudowne zabytki przysporza im troche dobra.
Zachwycające
Angkor to dla mnie jak na razie przysłowiowa 1-sza piątka najciekawszych dzieł architektonicznych świata, jakie miałem okazje widzieć. Do tego grona wchodzi jeszcze Petra, pozostałe 3 miejsca są jeszcze wolne:)
Zachwycające
Angkor - można określic jednym słowem NIESAMOWITE
Zachwycające
Miejsce jest ok, tylko Maca nie ma, wiec maly minus. Ale ogolnie warto.
Zachwycające
fantastyczne, zaczarowane miejsce. Koniecznie trzeba zobaczyć
Zachwycające
angkor jest głównym i dla większości turystów jedynym (szkoda) powodem przyjazdu do kambodży. świątynie i atmosfera są absolutnie nie do opisania. fajnie trafić na moment, gdy nie ma za dużo innych turystów w okolicy, pobyć na chwilę sam na sam z magią tego miejsca. 10 lat temu było to nawet możliwe, ale teraz, chyba już nie. a będzie jeszcze gorzej.
Zachwycające
poprostu trzeba to zobaczyc na wlasne oczy
Zachwycające
Nie będę się rozpisywać o tym jaki Angkor jest niesamowity i co czułam bedąc tam, to po prostu trzeba zobaczyć
Zachwycające
Nie będę chyba oryginalny mówiąc, że to miejsce jest absolutnie fantastyczne.
Zachwycające
Jeden z Cudów Świata, bez wątpienia.
Średnia ocena na podstawie 71 opinii: 5/5.
Przewodnik > Kambodża > Angkor