Indonezja

Lombok

Lombok jest wyspą w Indonezji sąsiadującą z Bali. Nie ma tak rozwiniętej infrastruktury, tylu atrakcji i tak barwnej kultury, za to ma ładniejsze plaże i mniej komercyjny charakter, niż Bali, z której popularności chętnie korzysta. Lombok jest też odrobinę mniejsza, ma średnicę około 80km. Zdecydowana większość mieszkańców wyspy jest wyznawcami Islamu.

Co zobaczyć na wyspie Lombok

Największą atrakcją Lombok jest dominujący w jej krajobrazie wulkan Gunung Rinjani, na który można wejść w ramach dwudniowej wyprawy.

Równie popularne w ostatnich latach stały się trzy wysepki Gili przyciągające tłumy budżetowych turystów szukających czegoś mniej komercyjnego i bardziej kameralnego, niż plaże na Bali.

Znacznie mniej osób zagląda do pięknej, plażowej miejscowości Kuta, której nie należy mylić z miastem o tej samej nazwie na Bali.

Do ukrytych skarbów wyspy należy piękna zatoka Tanjung Aan, mekka surferów Bangko Bangko oraz rajska wysepka Gili Nanggu.

Jak się dostać na Lombok

Na Lombok znajduje się lotnisko posiadające połączenia z wieloma miastami w Indonezji. Można tu również przypłynąć promem z Bali do portu Lembar oraz z Sumbawy do portu Labuhan Lombok.

Opinie o Lombok
+ DODAJ

Zachwycający
Południe Lombok mocno komercyjne, za to północ naturalna i praktycznie bez białasów. Polecam skuter i eksplorację na własną rękę.
Zachwycający
Fantastyczny surfing w zatokach. Mały minus za śmieci , ale poza tym bosko , super kuchnia , przyjaźni ludzie .
Bardzo fajny
dużo lepszy (południowe wybrzeże) od Bali.
Taki sobie
Gwoli ścisłości - żółtków też tam niewiele
Zachwycający
Rewelacja (2014 r) dla ludzi lubiących spokój (oprócz Gili), brak setek turystów i tutaj mozna poznawać realne życie.. Południowe plaże - zwłaszcza Kuta - jak z bajki, i bywa tak, że nie ma ani jednego białasa !!!
Taki sobie
Mysle ze Lombok bedzie fajny za jakies 5 lat. Teraz jest mocno taki sobie. Maja piekna przyrode,ale teraz tonie pod zwalami smieci. Mnostwo dzikich psow i dzieci wciskajacych sarongi/bransoletki bo potrebuja na szkole....I jeszcze ten zapach palonego plastiku. Zmienia sie na lepsze (bo przychodza Austalijczycyi zaczynaja robic porzadek).
Zachwycający
To wyspa dla ludzi, którzy kochają ciszę, spokój i przyrodę, zwłaszcza południowa część. Koło Kuty byliśmy jedynymi białymi na i tak pustawej ale malowniczej jak z bajki plaży :)...
Bardzo fajny
Lombok zdecydowaniemwartbjest odwiedzenia bowiem tylko tam znajdżiecie cudowne zrodlo ktore odmladza kazdego ktomw nim sie zanurzy.Gdzie na Lomboku to juz musicie wykoncypowac samodzielnie. Poza tym tani Sheraton za 50 S,wulkan z amlym wulkaniAtkiem w srodku,niezle puste plaze,unikalne wyroby rzemiosla byc moze jeszcze do kupienia wobec ogolnokrajowego zalewu chinskiej tandety no i to wsYstko w bardzo umiarkowanych cenach.Masz leciec na Bali,lec na Lombok,mysle iz bedzie to mial wiecej sensu.
Zachwycający
Lombok to takie Bali 20 lat temu. Piekne miejsce, piekne plaze, przemili ludzie. Zdecydowanie warto odwiedzic ta wyspe zanim wkroczy tam na stałe turystyka.
Bardzo fajny
Pizarro - najwyraźniej nie byłeś na Lomboku! Polecam Mount Rinjani, wodospady na jego zboczach i południe wyspy - a w szczególności plaże wokół Kuty. Dla leniuchów, płetwonurków i żarłoków - archipelag Gili. Według mnie Lombok jest fajniejszy niż Bali, na której coraz trudniej odnaleźć egzotykę prawdziwej Indonezji.
Taki sobie
W porównaniu z Bali to jak światło świecy wobec słońca.
Średnia ocena na podstawie 11 opinii: 4/5.
Przewodnik > Indonezja > Lombok