Nepal

Kathmandu

Kathmandu jest stolicą, największym i najważniejszym miastem Nepalu. W opinii wielu osób, należy do najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miast Azji, choć panujący w nim chaos komunikacyjny, hałas, tłok, intensywne zapachy, wszechobecny bród oraz widoczna bieda mogą być dla niektórych trudne do wytrzymania, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu.

Miasto ma prawie 2000 lat historii, a znaczna jego część wygląda dziś tak, jak prawdopodobnie wyglądała kilkaset lat temu. Setki wąskich uliczek, tysiące sklepików, małych restauracji, pałace, monumentalne stupy, świątynie i małe kapliczki na każdym rogu, przepiękna, egzotyczna architektura, drażniący nozdrza zapach kadzidełek, który roznosi się praktycznie wszędzie, targowiska, odbywające się codziennie religijne ceremonie, odgłosy instrumentów i dzwonki rikszarzy, te wszystkie świadectwa bogatej kultury, sztuki i tradycji Nepalu sprawiają, że po Kathmandu można spacerować godzinami, przez wiele dni i ciągle odkrywać jakieś nowe, fantastyczne miejsca.

Kathmandu już od lat 60 ubiegłego wieku przyciągało tłumy turystów, było mekką dla hipisów, miłośników gór i zwykłych turystów szukających mocnych wrażeń, pięknych widoków albo oświecenia. Dziś hipisów jest jakby mniej, ale w sezonie, uliczki turystycznej dzielnicy Thamel i tak wypełnione są po brzegi turystami.

Kathmandu jest położone na wysokości ponad 1300 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu latem nie jest tu zbyt gorąco, za to zimą potrafi być dość chłodno.

Dolina Kathmandu

Kathmandu leży w otoczonej wzgórzami dolinie o długości 25km i szerokości 18km, będącej kolebką napalskiej kultury. Poza samą stolicą, znajduje się wiele innych miejsc wartych odwiedzenia, między innymi starożytne, królewskie miasta Patan i Bhaktapur, stacje górskie Nagarkot, Khulikhel i Kakani, a także miejscowości mniej popularne, ale równie interesujące, a dzięki położeniu z dala od utartych, turystycznych szlaków może bardziej naturalne i autentyczne. Jeszcze 100 lat temu w Dolinie Kathmandu było podobno tyle samo stup i świątyń, co domów mieszkalnych. Teraz te proporcje się zmieniły, ale nadal ich liczba sprawia, że Dolina Kathmandu uznawana jest za miejsce o największej koncentracji tego typu obiektów na kilometr kwadratowy na Świecie.

Warto wyrwać się z Kathmandu, żeby pozwiedzać te miejsca, w niektórych można nawet przenocować. Odległości są nieduże, można przemieszczać sie rowerem, rikszą, taksówką, albo zwykłym publicznym autobusem.

Opinie o Kathmandu
+ DODAJ

Zachwycający
Jedno z najbardziej niesamowitych miast świata.
Nieciekawy
Obrzydliwe - smog, niesamowita ilość spalin, hałas, jak już nie czujesz spalin, to czujesz wszędzie ich kadzidełka, jedyne, czego nie czujesz ani przez moment, to tlen. Za to zobaczyć można bardzo dużo... np. około 5-letnią dziewczynkę wypróżniającą się (tak, chodzi mi o potrzebę numer dwa, tę cięższego kalibru) w tłumie ludzi na ulicy. Wiele zabytków uległo zniszczeniu po trzęsieniu ziemi w 2015r., te, które przetrwały, nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia. Plusem, jak i w całym Nepalu, są ludzie - bardzo pomocni i życzliwi. Jeśli ktoś lubi zakupy, targowanie się i kolorowy klimat bazaru, to może podobać mu się Thamel.
Fajny
Nie polecam. Nepal-zmilitaryzowany kraj demoludu staczający się nieuchronnie w objęcia Chin. Na ulicach pełno wojska. Na drogach co 10-15 km blokady z trzepaniem turystów. Ostatnią noc w Kathmandu spędziliśmy z żoną w więzieniu Central Investigation Bureau bez jedzenia leżąc nasienniku mając za współlokatora tubylca-przeciwnika politycznego reżimu zaczytującego się Mein Kampf. Poza tym miasto leży w kotlinie i jest strasznie zanieczyszczone. W szpitalu mnóstwo ludzi chorych na płuca. Syf podobny do Agry. Patan i reszta taka sobie. Fajnie się ciała paliły , a Saduhy to fajni gościowie
Zachwycający
Miasto które spi 2h :), kocioł, młyn, wszystko w jednym, super, uwielbiam spędzac parę dni po treku w Kathmandu
Fajny
Kolorowo, hałaśliwie, ale uroczo...
Bardzo fajny
głośne, pełne smogu, pełne ludzi. pełne małp.... ale coś w nm jest. i to nie tylko dlatego że ludzie uśmiechnięci a knajpki dają smaczne jedzenie. klimatyczne miejsce
Zachwycający
Rewelacja. To trzeba zobaczyc . Niesamowity klimat , inny swiat. Super dzielnica Thamel gdzie kazdy znajdzie cos dla siebie. Pelno knajpek, sklepow , klubow. Jest co zwiedzac.
Bardzo fajny
nie da się opowiedzieć to trzeba zobaczyć
Taki sobie
średnie. gdyby nie kilka interesujących zabytków nie byłoby warte odwiedzenia. największe minusy, to straszne zanieczyszczenie powietrza, wszędobylski hałas i wielkomiejski zgiełk, oraz całe tabuny naciągaczy. wiadomo, że będąc w Nepalu nie można nie odwiedzić Kathmandu, ale mi zdecydowanie bardziej odpowiadała spokojna Pokhara (chociaż jako miasto ma mniej do zaoferowania niż Kathmandu). w każdym razie słowo "magiczne" na pewno nie pasuje do Kathmandu (do Pokhary zresztą też nie;).
Fajny
Okreslenie "fajne" czy "zachwycające" jakoś nie bardzo mi pasują do stolicy Nepalu. Niewątpliwie jest to bardzo ciekawe miasto, natomiast na dłuższą metę, podobnie jak inne azjatyckie stolice jest raczej męczące. Dla mnie to raczej punkt wypadowy na treki, miejsce gdzie można w miarę nieźle zjeść i przed powrotem obkupić się w pamiątki czy sprzęt trekkingowy po atrakcyjnych cenach.
Zachwycające
Wspaniały tygiel wszystkiego, tak kojarzy mi się pobyt tam;) można poczuc się jak podróznik z 18ego wieku przecierający szlaki w obcym miejscu gdzieś daleko. zapominając oczywiście o tysiącach turystów hyhy
Zachwycające
Dla mnie,Kathmandu, chociaż zatłoczone i hałaśliwe jest miastem magicznym.Zarówno proste w odbiorze , ale też skomplikowane w swoim bogactwie i nadmiarze wszystkiego: ludzi, pojazdów, architektury, smaków , zapachów , kolorów.Ale najważniejsi w nim, są ludzie.Mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę.
Zachwycające
To tak jakbyś się nagle cofnął o 300 lat - tam w obrębie starej części miasta czas się zatrzymał. Wrażenia dopełnia tradycyjny ubiór ludzi, a jednocześnie np. na Tamelu (dzielnica gdzie większość turystów sie zatrzymuje w hotelach) mozna się dobrze zabawić, zjeść i zrobic fajne zakupy.
Zachwycające
Wbrew pozorom, to miasto ma dużo więcej do zaoferowania, niż same świątynie i zabytki. Na thamenu jest całkiem przyzwoite życie nocne, można sie bawić w bardzo międzynarodowym towarzystwie i do tego za grosze. Polecam spróbować którąś z dyskotek dla miejscowych, niezły folklor, doświadczenie nie do zapomnienia.
Takie sobie
Kathmandu to duże i męczące miasto. W Nepalu najlepsze są góry, miasta mogę pozwiedzać w Europie.
Zachwycające
Kocham KAthmandu, bardzo chciałbym tam wrócić
Zachwycające
takie w sam raz :)
Zachwycające
zachwycające - architektura zapiera dech w piersiach. można zwiedzać zwiedzać zwiedzac. bardzo polecam transport lokalny - wspaniały klimat, w dodatku przyjazny dla kieszeni. na początku warto zatrzymać się na thamelu, ale tylko na pare dni. później staję się męczący i zbyt turystyczny, wtedy warto eksplorować dalsze dzielnice kathmandu.
Zachwycające
Gdybym miał wybrać jedno ulubione miasto, spośród wszystkich azjatyckich dużych miast, to wybrałbym właśnie Kathmandu. Jest piękne, klimatyczne, ma świetną infrastrukturę turystyczną, mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia i jest bardzo tanie.
Średnia ocena na podstawie 19 opinii: 4/5.
Przewodnik > Nepal > Kathmandu