Iran

Qeshm

Qeshm jest dużą wyspą położoną w Zatoce Perskiej. Do jej głównych atrakcji należą lasy mangrowcowe (namorzynowe), ruiny starożytnego, portugalskiego zamku oraz kilka ciekawych meczetów.

Na Qeshm można jest się dostać łodzią z pobliskiego portu Bandar Abbas lub z sąsiedniej wyspy Hormoz.

Opinie o Qeshm
+ DODAJ

Zachwycający
Cudowna wyspa, najlepsza przygoda w całej mojej wyprawie do Iranu. Bardzo łatwo można przemieszczać się stopem. Miejscowi sami zatrzymują się gdy widzą przechodzących turystów. Najfajniejsze przeżycia z jazdy na pace pick-upa. Nie warto płacić za przejazdy bo za chwile zatrzyma się ktoś inny ;) natomiast warto nauczyć się kilku zwrotów w farsi lub korzystać z Google Translate w telefonie gdyż miejscowi prawię w ogóle nie mówią po angielsku. Koniecznie trzeba odwiedzić piękne lasy namorzynowe, tu również trzeba negocjować cenę bo oficjalna jest bardzo wysoka, nie kierować się do głównego budynku tylko porozmawiać z pracującymi obok mieszkańcami. Nam taki kurs motorówką wyszedł około 10 zł za osobę :) Wrażenia niesamowite, olbrzymia liczba ptaków i piękne krajobrazy. Podobnie sytuacja się ma z rejsem z delfinami w miasteczku Shib Deraz, tutaj cena odgórnie ustalona 13 zł za osobę. Inne wspaniałe atrakcje to kanion chahkooh, jaskinia solna i dolina gwiazd. Wyspę odwiedziliśmy na przełomie grudnia/stycznia i pogoda przypominała nasze lato.
Fajny
Niby fajnie, ale... Jedynym sposobem zwiedzenia wyspy jest wynajęcie taksówki- my niestety trafiliśmy na taksówkarza naciągacza, który nie dość że chciał więcej pieniędzy niż się umawialiśmy, to jeszcze nie chciał nas podwieźć we wszystkie miejsca, bo nie miał czasu. Minusem są duże odległości, 2/3 czasu przesiedzieliśmy w zakurzonym i nagrzanym do granic możliwości samochodzie. Lasy namorzynowe to nic specjalnego, z kolei skałki jak to skałki (ale mają ciekawe kształty, to fakt). O wiele bardziej podobała mi się wyspa Hormoz.
Zachwycający
Niesamowite miejsce, niesamowici ludzie. Pokochałam miłością szczerą i wciąż myślę o tym, kiedy będę mogła tam znów być. Ale uwaga - temperatura nawet w kwietniu jest nieznośna. Najlepsza pora na wizytę w Zatoce i na Wyspie to zima.
Zachwycający
Wnętrze wyspy pokrywają twory skalne, szczeliny, zwietrzałe i zerodowane przez deszcze. I nie jest to bynajmniej wioska o nazwie Loft. Bo TO się znajduje dokładnie po drugiej stronie wyspy. Nie wiem, jak miejscowi to nazywają. Koniecznie trzeba to zobaczyć.
Zachwycające
Kompletne zaskoczenie - odmienna architektura i stroje kobiet niż w pozostałej części Iranu - a do tego niebywale wysoka temperatura - gorąco polecam!
Średnia ocena na podstawie 5 opinii: 5/5.
Przewodnik > Iran > Qeshm