Indonezja
Jawa

Prambanan

Prambanan jest położonym na Jawie największym na świecie kompleksem świątyń hinduistycznych poza granicami Indii. Powstał w IX wieku, ale niedługo później został opuszczony, prawdopodobnie na skutek wybuchu pobliskiego wulkanu Merapi. Zapomniany, przez setki lat pozostawał zagubiony w dżungli, aż do XVIII wieku, kiedy został odkryty przez Brytyjczyków. Prambanan wraz z pobliskim Borobudurem stanowią prawdopodobnie największą nie przyrodniczą atrakcję Indonezji.

Z terenu świątyni widać sylwetkę fantastycznego wulkanu Merapi.

Świątynie Prambanan

Większość z pierwotnych 237 świątyń leży dziś w gruzach, a w ich miejscu można zobaczyć niewiele więcej, niż kilka kamieni. To efekt upływu lat, grabieży oraz niszczycielskich trzęsień ziemi, które kilka razy nawiedziły ten region. Na szczęście, część świątyń w połowie XX wieku zostało odrestaurowanych, dzięki czemu można teraz podziwiać monumentalne budowle, niezwykle bogato zdobione płaskorzeźbami i posągami przedstawiającymi wyobrażenia hinduskich bóstw. Największa (47 metrów wysokości) i zarazem najpiękniejsza świątynia poświęcona jest Sziwie, a otaczają ją równie efektowne budowle poświęcone Wisznu oraz Brahmie, razem tworząc niepowtarzalne wrażenie.

Na terenie świątyń, kilka razy w miesiącu, wieczorem, odbywa się przestawienie Ramayana Balet prezentujące sceny z hinduskich świętych pism.

Prambanan odniósł znaczne zniszczenia podczas trzęsienia ziemi w 2006.

W pobliżu Prambanan znajduje się świątynia buddyjska Borobudur wybudowana w podobnym okresie, co stanowi dowód na pokojową koegzystencję hinduizmu i buddyzmu na tym terenie w tamtym czasie.

Jak się dostać do Prambanan

Do Prambanan można się dostać na własną rękę publicznym transportem, albo na zorganizowanej wycieczce z Yogyakarty. Popularne są wycieczki umożliwiające w ciągu jednego dnia zobaczenie Prambanan oraz Borobudur. W okolicy świątyni znajduje się kilka pensjonatów, w których można się zatrzymać na noc, choćby po to, żeby zobaczyć świątynię o wschodzie słońca lub w blasku gwiazd.

Prambanan leży 17km od Yogyakarty, przejazd autobusem nie powinien trwać dłużej, niż godzinę.

Odległość do Solo, to 40km.

Opinie o Prambanan
+ DODAJ

Bardzo fajny
Prambanan zrobił na mnie większe wrażenie niż Borobudur pomimo tego, że dane mi go było tylko ?obskoczyć? ze względu na zbliżającą się porę zamknięcia. Choć z drugiej strony do zwiedzania jest tu mniej niż w Borobudur.
Fajny
Jeżeli wcześniej byliście w Borobudur i kupiliście łączony bilet do obu świątyń to Prambanan was już tak nie zachwyci. Ciekawy kompleks świątyń, jednak w mojej ocenie nie aż tak ładny jak Borobudur.
Bardzo fajny
Prambanan mam zamiar zobaczyć ale z tego co wyczytałem to nie jest największy kompleks światyń poza Indiami.
Fajny
w mojej ocenie nie tak ładne jak Borobudur (czyt. klimatyczne) ale warto zobaczyć. Po Angkor czy Bagan oczywiście głowy nie urywa
Bardzo fajny
Może nie zachwyca, ale to ładne miejsce. Warto odwiedzić nie tylko główny punkt kompleksu, ale także grupkę świątyń na drugim krańcu obszaru - chyba są bardziej klimatyczne od tych przy wejściu głównym. Według mnie ładniejsze od Borobudur. I zdecydowanie mniej tam turystów. Jak już się człowiek doturlał na Jawę, to chyba nie ma co sobie żałować tych 20 usd, zwłaszcza że można tam miło spędzić kilka godzin. A koszt dojazdu z Jogji autobusem miejskim TransYogja to śmieszne 2 zł w dwie strony - kursuje bezpośrednio z Malioboro :)
Bardzo fajny
Ja byłam bardzo zadowolona, podobało mi się, kawał historii - warto zobaczyć.
Zachwycający
Jak dla mnie coś niesamowitego.
Nieciekawy
Popieram beznadzieja! Obecnie płacisz ok 20 $. Duża większość to ruina. Obchodzisz w parę minut i koniec! Jeśli ktoś odwiedził wcześniej Angkor(cena za bilet podobna) będzie mocno zniesmaczony.Lepiej przeznaczyć tę kasę na dobry obiad:)!
Zachwycający
Trzeba zobaczyć, zwłaszcza że bardzo blisko od Yogyakarty.
Nieciekawy
Beznadzieja, zwłaszcza za cenę ponad 10$ plus koszty dojazdu z Yogyakarty. Całość można obejść w 10 minut
Fajny
Warto zobaczyć. Jeśli nie widziało się Angkoru to zrobi wrażenie. Polecamy również pospacerowanie po parku i zobaczenie mniejszych świątyn poza tą główną. Informacje praktyczne i nasze wrażenia: http://wyprawiaki.pl/indo-prambanan-uwaga-cegla/
Fajny
Ładna świątynia, ale wypada blado w porównaniu do świątyń hinduistycznych na Bali.
Zachwycający
Mnie tak bardzo nie zachwycił, zwłaszcza w porównaniu z Borobudurem, ale duży szacunek dla budowniczych i restauratorów.
Zachwycający
Mimo wielu zniszczeń, zasłużenie nota Zachwycające.
Średnia ocena na podstawie 14 opinii: 4/5.
Przewodnik > Indonezja > Jawa > Prambanan