Sri Lanka

Horton Plains

Horton Plains jest Parkiem Narodowym położonym na płaskowyżu, na wysokości około 2200 metrów, w centralnej części Sri Lanki. Park jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, szczególnie ptaków, ale jego największymi atrakcjami są wodospad Baker's Falls oraz przepaść World's End. Horton Plains jest jednym z niewielu Parków Narodowych Sri Lanki, w których turystom pozwala się chodzić, zamiast obwozić ich samochodem terenowym.

Koniec Świata

World's End to niezwykle efektowne zakończenie płaskowyżu w postaci skalnej przepaści o wysokości prawie tysiąca metrów. Widoki znad krawędzi są nieprzeciętne, ale tylko wcześnie rano, przed godziną 9, zanim podniosą się chmury. Aby dotrzeć na Koniec Świata, trzeba pokonać 9 kilometrową trasę, mijając po drodze Wodospad Baker's Falls oraz Little World's End. Na całą wyprawę trzeba przeznaczyć około 3-4 godzin.

Jak się dostać do Horton Plains

Przejazd samochodem z Kolombo zajmuje około 5 godzin. Podróż pociągiem do Haputale nie powinna zająć więcej, niż 40 minut.

Opinie o Horton Plains
+ DODAJ

Fajny
Nie wiem czy to wina pogody bo mżyło, ale średnio nam się podobało. Rzeczywiście roślinność zdecydowanie inna, nadzwyczajnych zwierząt nie było. Widoki tak jak w polskich górach. Nie pojechalibyśmy tam gdybyśmy wiedzieli jak to wygląda na żywo. Wstęp + dojazd dla 2 osób abstrakcyjnie drogo.
Bardzo fajny
Warto umówić się na wspólny dojazd z innymi turystami kręcącymi się w okolicach postoju busików - taksówek, dzięki czemu wychodzi znacznie taniej. Miejsce warte odwiedzenie, ale najpiękniejsze widoki są bardzo wcześnie rano. Najbardziej spektatkularny jest wschód słońca na Końcu Świata.
Bardzo fajny
Park zrobił na mnie ogromne wrażenie, a szczególnie widok z Końca Świata, gdzie spędziłam chyba z godzinę, podziwiając krajobrazy. Co ciekawe Koniec Świata, jest skarpą o pionowym spadku jakieś 900 m w dół, więc trzeba być bardzo ostrożnym. Niestety często dochodzi tam do samobójczych skoków, a niekiedy podwójnych samobójstw zakochanych, których związki nie są akceptowane przez rodzinę. Pomijając jednak ten smutny fakt, park odznacza się dość nietypową roślinnością jak na fakt, że znajduje się w kraju tropikalnym. Warto jest wybrać trasę tak, by Wodospad Bakera, był ostatnim punktem. Można tam odpocząć i ochłodzić się po długim spacerze, a poza tym wiadomo że stamtąd już niedaleko do schroniska.
Fajny
Park jak park. Najfajniejszy jest tu wodospad. Jak się widziało Liptons Seat lub widoki z pociągów, to Koniec Świata nie robi wrażenia. Zdecydowanie zbyt drogi wstęp. Kosztowny jest też dojazd, bo trzeba kombinować z taksówkami.
Fajny
Faje, jeśli ktoś chce się faktycznie przejść wśród dzikiej przyrody. Dość miłe doświadczenie.
Średnia ocena na podstawie 5 opinii: 3/5.
Przewodnik > Sri Lanka > Horton Plains