Indonezja
Sulawesi

Tana Toraja

Tana Toraja jest górzystym regionem w centralnej części wyspy Sulawesi, słynącym z pięknych krajobrazów, ciekawej architektury, a przede wszystkim niezwykłych tradycji pogrzebowych zamieszkującego go ludu Toraja. To najbardziej turystyczne miejsce na Sulawesi i jedno z najbardziej znanych w całej Indonezji.

Lud Toraja

Torajowie, choć formalnie są chrześcijanami, nadal kultywują pradawne, animistyczne praktyki i zwyczaje. Ich bogato zdobione domy mają specyficzny kształt dachu, przypominający łódź, albo zdaniem niektórych rogi bawołu. Torajowie uważają, że najważniejszym wydarzeniem w życiu człowieka jest jego pogrzeb. Dlatego musi on być celebrowany z odpowiednim rozmachem i w gronie całej, nawet najdalszej rodziny oraz sąsiadów, także z bardzo odległych wiosek. Prawie całe życie społeczne mieszkańców Tana Toraja jest związana z uroczystościami pogrzebowymi.

Tradycje pogrzebowe

Organizacja pogrzebu to wielkie wydarzenie logistyczne i finansowe. Często rodzina zmarłego musi wiele lat pracować na to, żeby wyprawić mu odpowiednio wystawny pogrzeb, a w tym czasie zmumifikowany nieboszczyk czeka w swoim dawnym domu. Uroczystość zazwyczaj trwa 4-6 dni i pojawia się na niej nawet kilkuset gości. Obowiązkowym punktem programu jest składanie ofiar ze zwierząt, głównie świń i bawołów. Torajowie wierzą, że dusze zwierząt powinny towarzyszyć duszy zmarłego w podróży w zaświaty. O ile na pogrzebie niezbyt bogatej osoby ginie przynajmniej kilka sztuk bydła, to pogrzeb znanej i bogatej persony potrafi być prawdziwą rzezią kilkuset zwierząt.

Na większych pogrzebach, zawsze pojawiają się liczni turyści, nie wydaje się jednak, żeby sprawiało to jakikolwiek problem rodzinie zmarłego i ich gościom. Na małych, bardziej kameralnych uroczystościach, które nie przyciągają organizowanych wycieczek, można stać się choć trochę bardziej uczestnikiem, niż zwykłym podglądaczem, zwłaszcza, że Torajowie są bardzo sympatyczni, gościnni i chętnie się zaprzyjaźniają. Idąc na uroczystość nie wypada przyjść bez prezentu, może to być na przykład duża torba cukru.

Po ceremonii ciało zmarłego chowane jest w grobowcu w kształcie domu lub w specjalnie w tym celu wykutej skalnej jaskini, a w jej pobliżu umieszcza się drewnianą figurkę symbolizującą nieboszczyka. Jeszcze niedawno ciała zmarłych noworodków i małych dzieci umieszczano w dziuplach drzew, których nie można było później ściąć, bo według wierzeń, dzieci żyją we wnętrzu drzewa tak długo, jak długo żyje drzewo.

Co zobaczyć w Tana Toraja

W regionie Tana Toraja poza malowniczymi tarasami ryżowymi, wapiennymi wzgórzami i lasem deszczowym odwiedza się przede wszystkim wioski ludu Toraja, w których można zobaczyć charakterystyczny domy - tongkonany i skalne grobowce oraz można wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych. Do najpopularniejszych wiosek należą Londa, Bori, Palawa, Sadan, Kambira, Sangalla, Kete-Kesu, Batutumonga oraz Lemo. Każda z nich jest interesująca, choć mocno eksploatowana turystycznie, co objawia się między innymi licznymi sklepami z pamiątkami i dużym zobojętnienia lokalnych mieszkańców na widok turystów. Na szczęście nie trudno jest znaleźć bardziej autentyczną wioskę, do której turyści zaglądają nie częściej, niż raz w roku i której mieszkańcy są otwarci, przyjaźnie nastawieni, rozmowni i nie żądają za to wszystko pieniędzy.

Rantepao

Rantepao jest największym miasteczkiem w regionie Tana Toraja i stanowi jego centrum turystyczne. Nie ma w nim nic specjalnego do zobaczenia, ale można tu znaleźć nocleg, restauracje oraz wynająć przewodników, którzy zawsze wiedzą gdzie w najbliższym czasie planowany jest jakiś interesujący pogrzeb. Co 6 dni w Rantepao organizowany jest dość interesujący targ żywego inwentarza. W okolicy miasteczka jest wiele wiosek do odwiedzenia, większość w zasięgu jednodniowej wycieczki. Wynajęcie przewodnika może znacznie pomóc, ale nie jest niezbędne.

Jak się dostać do Tana Toraja

Przejazd nocnym autobusem z Makassar do Rantepao zajmuje około 9-10 godzin.

Opinie o Tana Toraja
+ DODAJ

Zachwycający
ma się wrażenie obcowania z czymś aboslutnie niezwykłym. Warto pobyć trochę , rozmawiać z ludżmi, wtopić sie w ich kulture.. dodatkowo cudne krajobrazy, ręcznie tkane wyroby , szamani w okolicach..,wino palmowe i jedna z najlepszych kaw jakie piłam Sapan ... Warto odwiedzić wsie nieco dalej od Rantepao...
Zachwycający
wspaniale przeżycie, wyjątkowa kultura, bardzo warto
Zachwycający
Niesamowite obrzędy pogrzebowe, piękna przyroda, wspaniały trekking po polach ryżowych i wioskach, cudowni, otwarci ludzie. Bardzo ciekawe miejsce.
Zachwycający
Miejsce jedyne w swoim rodzaju. To trzeba zobaczyć i przeżyć. Wspaniała przyroda i niesamowite zwyczaje. Warto zainwestować w lokalnego przewodnika. Nasz załatwił nam zaproszenie na pogrzeb w małej wiosce gdzie zostaliśmy przyjęci jako goście a nie tylko przyglądający się turyści. Ceremonia nie wszystkim może się podobać - bywa krwawo. Rantepao wbrew pierwszemu wrażeniu nawet sympatyczne.
Bardzo fajny
Zdecydowanie warto. Ceremonie są imponujące - jak i cała okolica. Jak wszędzie w Azji najlepiej wynająć skuter i samemu pozwiedzać - choć na ceremonię warto przyjść z przewodnikiem.
Zachwycający
Tana Toraja zasłużenie jest tak popularna. To niesamowite co ludzie są w stanie zrobić, żeby godnie pochować swoich przodków. Uczta dla fanów wątków etnicznych.
Średnia ocena na podstawie 6 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Sulawesi > Tana Toraja