Filipiny
Luzon

Sagada

Sagada jest niedużą miejscowością położoną w górzystym regionie północnej części wyspy Luzon. Miejsce to słynie z pięknych krajobrazów, leniwej, wiejskiej atmosfery, jaskiń, wodospadów oraz charakterystycznego zwyczaju wieszania trumien na zboczach skał. Sagada leży na wysokości 2 tysięcy metrów, więc ma przyjemny klimat dający odpoczynek od upałów, niestety jest też dość deszczowo, a nocami bywa wręcz chłodno.

Wiszące trumny w Sagadzie

Turystów do Sagady przyciągają głównie wiszące trumny. Miejscowa ludność wierzy, że zmarłych należy chować w miejscach przewiewnych, żeby dusze mogły swobodnie opuszczać ciała, by uczestniczyć w życiu rodziny. Dlatego tradycyjnie, nawet dziś, trumny umieszcza się w szczelinach skalnych lub wiesza bezpośrednio na skalnych ścianach, czasem umieszcza się je również w jaskiniach. W okolicy jest kilka miejsc z widocznymi trumnami, do najpopularniejszych należą Echo Valley i Lumiang Burial Cave. Najstarsze z trumien mają ponad 500 lat i spomiędzy rozpadających się desek widać kości nieboszczyków.

Jaskinie w Sagadzie

Sagada słynie z kilku efektownych jaskiń. Kilka z nich można eksplorować samodzielnie, inne wymagają wynajęcia przewodnika. Szczególnie interesujące jest podziemne przejście między jaskinią Lumiang i Sumaging, które wymaga wspinania się na kilkumetrowe podziemne skały i brodzenia w podziemnej rzece.

Jak się dostać do Sagady

Przejazd autobusem z Manili zajmuje około 15 godzin.

Opinie o Sagadzie
+ DODAJ

Fajny
Ktoś tu mocno przereklamowal tę wioske. Jaskinia ok, a reszta nic specjalnego. Nie warto jechac 12h z Manili.
Zachwycający
Jaskinie są rewelacyjne, szczególnie cave connection
Zachwycający
Najlepsze miasteczko na Filipinach. Co prawda nie z tym kojarzy się ten kraj- rześkim powietrzem, wodospadami, jaskiniami (które są o niebo lepszą atrakcją niż osławione wiszące trumny). Ale klimat tego miejsca jest niesamowity, a droga (i tarasy ryżowe) Sagada-Banaue (najlepiej na motorze)- cudowna!
Bardzo fajny
Bardzo przyjemna miejscowość i ciekawe okoliczności przyrody. Dużo okazji na fajny trekking. Warto poznać bliżej zwyczaje i obrządki związane z wieszaniem trumien na skałach. W niektórych rodzinach robi się tak do dziś.
Średnia ocena na podstawie 4 opinii: 4/5.
Przewodnik > Filipiny > Luzon > Sagada