Pakistan

Islamabad

Islamabad jest stolicą Pakistanu. Miasto rozpoczęto budować dopiero w 1961 roku na niezamieszkanym terenie w pobliżu Rawalpindi (obecnie oba miasta dzieli dystans zaledwie 15 kilometrów), gdy stwierdzono, że poprzednia stolica, Karaczi, leży zbyt na uboczu.

Miasto składa się z bliźniaczych, prostokątnych dystryktów ułożonych jeden obok drugiego. W środku każdego z nich znajduje się centrum handlowe, urzędy i szkoły, a wokół ciągnął się osiedla domów mieszkalnych, zwykle wspaniałych willi. Na obrzeżach dystryktów znajdują się parki i ogrody. Pomiędzy dystryktami poprowadzono trasy szybkiego ruchu, które tworzą regularną siatkę w całym mieście.

Islamabad jest bardzo czysty, zielony, jego ulice są wysprzątane, budynki zadbane, a trawa równo przystrzyżona, zupełnie jak nie w Pakistanie.

Co warto zobaczyć w Islamabadzie

W Islamabadzie nie ma za dużo interesujących miejsc do zwiedzenia, ale Faisal Mosque jest z pewnością wart wycieczki. To największy meczet w Pakistanie i jeden z największych na świecie. Jego główna sala może pomieścić 10 tysięcy wiernych, a na terenach wokół meczetu znajdzie się miejsce dla kilkuset tysięcy. Meczet ma nietypowy, trochę kanciasty kształt, mający przypominać namiot nomadów.

Opinie o Islamabadzie
+ DODAJ

Fajny
Raczej jako ciekawostka, współczesne miasto zbudowane według planu. Bardzo czyste. Imponujący meczet.
Średnia ocena na podstawie 1 opinii: 3/5.
Przewodnik > Pakistan > Islamabad