Iran

Qom

Qom jest jednym z najświętszych miast Iranu i najważniejszym ośrodkiem teologicznym, tu urodził się i wychował sam Chomeini. Znajduje się tu niezliczona ilość meczetów i szkół koranicznych, a na ulicach pełno jest smutnych dżentelmenów w turbanach na głowie - duchownych. Qom jest miejscem bardzo konserwatywnym i zdarza się, że jego mieszkańcy czasem krzywo patrzą na turystów z zepsutego zachodu, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na właściwy strój i zachowanie.

Opinie o Qom
+ DODAJ

Zachwycający
Niesamowite miejsce, bardzo przyjazni ludzie. Duzo Policji,kora legitymuje jesli ma sie lepszy sprzet fotograficzny ale... generalnie wyluzowani.
Zachwycający
Do Mauzoleum Fatimy można wejść bez większego problemu, szczególnie jeśli jest się mężczyzną. Udało mi się zrobić bez problemu zdjęcia, nawet krótki film nakręcić. Te tłumy ludzi ogarniętych religijną ekstazą, dotykających grobowca, coś niesamowitego. Atmosfera miasta nieco "moherowa" ale tragedii nie ma, nikt niewiernemu głowy nie utnie :-)
Bardzo fajny
świetne miejsce
Zachwycający
Wrażenia z tego miejsca są niesamowite, esencję islamu czuć tam na każdym kroku, nieufne spojrzenia, prośby o zapatulenie się mocniej bo kawałek ręki widać bądź kosmyk włosów u dziewczyn. Problem z wejście do mauzoleum mieliśmy, ale niestępliwość wygrała czego konsekswencją było zaproszenie do środka i specjalne spotkanie z mułłą w jego "pokoju przyjęć". Doznań nie da się opisać, ciągłe ciarki na plecach, czuliśmy się jakbyśmy "dotknęli ręki Boga".
Zachwycający
Do Mauzoleum Fatimy wpuścili nas, dwie samotne turystki z zachodu, ubrali w czadory, najpierw zaprowadzili do biura, potem kazali wysłuchać opowieści o tym miejscu i o religii, a potem pod nazdzorem pozwolili sie rozejrzeć wewnatrz, nawet pozwolili skorzystać z toalet. Ale do głównych sal modlitewnych nie wpuścili. Ale i tak wnętrze jest oszałamiająco piękne :)
Zachwycające
Po Mashadzie drugie święte miejsce w Iranie i drugi najpiękniejszy kompleks świątyń - do środka również wpuszczani tylko muzułmanie, ale po rozmowie z ochroną, wołają przewodnika i z nim wpuszczają do środka. Warto to zajechać chociażby na 2h w drodze do Kashanu lub Teheranu.
Średnia ocena na podstawie 6 opinii: 5/5.
Przewodnik > Iran > Qom