Indonezja
Sulawesi

Togian

Togian (Togean) jest archipelagiem 56 niedużych wulkanicznych wysepek położonych u wybrzeży Sulawesi. Wysepki porośnięte są lasem deszczowym i otoczone krystalicznie czystą wodą, w której kryje się jedna z lepszych raf koralowych Indonezji. Togian jest rajem dla miłośników plażowania, snorkelowania i przede wszystkim nurkowania. Miejsce jest mocno odizolowane i dość trudno dostępne, a przez to mało skomercjalizowane i niezadeptane przez turystów. Można liczyć na całą plażę tylko dla siebie. Najbardziej turystyczną z wysp Kadidiri.

Co warto zobaczyć na wyspach Togian

Na wyspach można spotkać bardzo rzadkie kraby kokosowe, największy gatunek krabów na świecie, osiągający 5kg wagi i nawet metr rozpiętości odnóży.

Jednym z najpopularniejszych miejsc nurkowych na wyspach Togian jest zestrzelony bombowiec B-24 Liberator leżący na około 20 metrach głębokości.

Na wyspie Una Una można się wspiąć na aktywny wulkan Gunung Colo o wysokości 472 metrów.

Na wyspach Togian żyje liczące około 2 tysięcy osób plemię morskich cyganów Baju. Mieszkają oni w prostych chatach na palach stojących bezpośrednio na rafie koralowej. Przemieszczają się w drewnianych canoe i polują na ryby za pomocą bambusowych dzid nurkując na wstrzymanym oddechu.

Jak się dostać na wyspy Togian

Na wyspy Togian można się dostać kursującym kilka razy w tygodniu nocnym promem z Gorontalo albo promem z miasteczka Ampana.

Opinie o Togian
+ DODAJ

Zachwycający
Przepiękne, niesamowite miejsca, spokojne plaże, błękitna woda, rafy koralowe jak z bajki, przepyszne ryby. Koniecznie!!!
Zachwycający
Długo szukałam takiego spokojnego miejsca. Zdecydowanie zachwycające. Jedyny minus to czas jaki trzeba poświęcić na dotarcie na wyspy.
Zachwycający
w sezonie warto się zapowiedzieć. Niesamowity archipelag. Dużo wysp do zwiedzania i niesamowite słone jeziora z nieparzącymi meduzami.
Bardzo fajny
Piękne miejsce, trochę jak Gili minus tłum turystów. Rafa koralowa jest niezła, ale tu raczej chodzi o plażowanie i relaks, niż o nurkowanie.
Średnia ocena na podstawie 4 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Sulawesi > Togian