Indonezja
Papua

Baliem Valley

Baliem jest malowniczą, otoczoną wysokimi górami doliną o długości 75km i szerokości około 30km, położoną w centralnej części Papui. Baliem jest najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym miejscem umożliwiającym eksplorację papuaskiego interioru. Największą atrakcją Baliem jest możliwość udania się na trekking w dżunglę, nie tylko w dolinie, ale również poza nią. Dostępne są trasy od jednodniowych, przez najpopularniejsze 4-6 dniowe, aż do 30 dniowych ekspedycji. Wyprawy, zwłaszcza te dalsze, są bardzo wymagające. Szlaki nie są oznaczone, często trzeba się przedzierać przez gęstą roślinność, brodzić po pas w rzece lub po kolana w błocie, spać pod gołym niebem, albo wspinać się po górach na przełęcze o wysokości 3500 metrów.

Plemiona Papuasów

Okoliczną dżunglę zamieszkują plemiona Dani, Yali oraz Lani, których wioski można odwiedzić wybierając się na kilkudniowy trekking lub dojeżdżając minibusem. Inwestując dwa tygodnie marszu przez dżunglę w jedną stronę można dotrzeć do plemion Korowajów ("tree people"), którzy budują swoje domy wysoko w koronach drzew oraz do bardziej dzikich Kombajów. Szacuje się, że wszystkie plemiona liczą razem około 300 tysięcy osób. Rdzenni Papuasi wyglądają inaczej, niż przeciętni Indonezyjczycy i łatwo ich odróżnić od ludności napływowej. Życie w wioskach bardzo szybko się zmienia, jeszcze niedawno wydawało się toczyć tak samo, jak setki lat temu, dziś cywilizacja niesiona przez turystów, misjonarzy i handlarzy odciska swoje piętno. Kiedyś kobiety na co dzień nosiły się topless, zaś jedynym ubraniem mężczyzn był wykonany z tykwy futerał na penisa. Teraz wszyscy chodzą w spodniach i tshirtach. Za odpowiednią opłatą można przekonać mieszkańców wioski, żeby przebrali się w swoje tradycyjne stroje, zatańczyli tradycyjne tańce i udawali, że widzą białych turystów po raz pierwszy w życiu. Im dalej od Wameny, tym większa szansa na autentyczność, choć wbrew temu, co mówią przewodnicy, znalezienie prawdziwie tradycyjnej wioski, której mieszkańcy od pokoleń żyją tak samo, graniczy z cudem.

Wamena

Wamena jest niedużą osadą z około 10 tysiącami mieszkańców, jest główną bazą wypadową do zwiedzania doliny Baliem. Można tu wynająć przewodnika na wyprawę do dżungli.

Baliem Valley Festival

Co roku, w połowie sierpnia w Wamenie celebrowane jest duże święto zwane Baliem Valley Festival.

Jak się dostać do doliny Baliem

Dolina Baliem nie posiada żadnych połączeń lądowych z miastami Papui i można się tu dostać jedynie samolotem kursującym miedzy Jayapurą, a Wameną.

Opinie o Baliem Valley
+ DODAJ

Zachwycający
Prawdziwa kultura Papuasów skończyła się z końcem XX wieku. Dziś w wielu chatach można znaleźć telewizor, a wojownicy na polowaniu wspomagają się latarkami. Nie zmienia to faktu, że Baliem jest prawdopodobnie najlepszym regionem trekkingowym w całej Azji, a w spotkaniu z "już mało" dzikimi Papuasami nie przeszkadza to, że noszą tshirty.
Średnia ocena na podstawie 1 opinii: 5/5.
Przewodnik > Indonezja > Papua > Baliem Valley